Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj, všem,
měl bych následující dotaz: z CZilly stáhnu Firefox pro linux, rozbalím, pustím, spadne. Ani ťuk, hláška kde je i "core dumped" a basta. Zkusim jinou verzi, než je 1.5.0.4, to samé. Zkusím Bon echo (našel jsem v diskusi tip), nerozběhne se.
Tj. ptám se: jsem asi sám, kdo stáhne tar.gz, rozbalí a neběží mu? Kdyby to bylo častěji, řek bych, že mi blbnou paměti? Kdyby chyběly nějaké knihovny, snad by to neskončilo takhle a měl bych na výstupu něco jako "missing X"? Ty core.1233 (třeba) mají až 20MB. Podrobnosti doplním později, teď nejsem u noťase.
Zkoušel jsem ho i kompilovat, skončil jsem zatím na nesplněných závislostech. Pokud stáhnu balíček (třeba z Cookeru), taky mu něo chybí.
Ony slíbené podrobnosti.
Stáh jsem tyto verze firefoxu (+ Bon echo)a postupně je zkoušel:
$ ls firefox-* -l -rw-rw-r-- 1 colin colin 9348842 čec 22 19:06 firefox-1.5cz-6mjk.i586.rpm -rw-rw-r-- 1 colin colin 8463940 čec 22 09:54 firefox-1.5.0.4EN.tar.gz -rw-rw-r-- 1 colin colin 8477743 čec 22 09:51 firefox-1.5.0.4.tar.gz -rw-rw-r-- 1 colin colin 35521247 čec 22 18:56 firefox-1.5.0.5-source.tar.bz2 -rw-rw-r-- 1 colin colin 8465137 čec 22 18:52 firefox-1.5.0.5.zh-TW.linux-i686.tar.gz -rw-rw-r-- 1 colin colin 9272248 čec 22 19:30 bonecho-alpha3.tar.gz
firefox-1.5.0.4.tar.gz
. Spouštím firefoxe (./firefox). Odpověď je *** glibc detected *** double free or corruption (out): 0x08cca918 ***Adresář
~/.mozilla/firefox
jsem smazal. Dělá to stejně.firefox-1.5.0.4EN.tar.gz
. Odpověď spuštěného firefoxe: $ ./firefox ./run-mozilla.sh: line 131: 4988 Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV) (core dumped) "$prog" ${1+"$@"}Ahááá, pokud existuje adresář s konfigurací, tak vypíše jen
*** glibc detected *** free(): invalid pointer: 0x08bfc7a0 ***a když neexistuje, tak dostanu SIGSEGV???
firefox-1.5.0.4.tar.gz
. (Předcházející celý adresář firefox je už před tím smazaný). Odpověď na spuštění při neexistujícím konf. adresáři firefoxe:$ ./firefox ./run-mozilla.sh: line 131: 5111 Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV) (core dumped) "$prog" ${1+"$@"}a odpověď při druhém spuštění, konf. adresář již byl vytvořen při tom SIGSEGVu:
$ ./firefox *** glibc detected *** free(): invalid pointer: 0x08bfc730 ***Tak jsem se konečně dokopal ke
strace -o log ./firefox
a výsledky jsem uložil na webu. První log je zachycen při žádném konfiguračním adresáři. Další jsou zachyceny po vytvoření adresáře ~/.mozilla/firefox/init.d, souboru ~/.mozilla/firefox/init.d/S a adresáře ./init.d.Doplnění: ještě tu mám stažený mozilla-firefox-1.5.0.4-6mdv2007.0.i586.rpm
<, na urpmi mam odpověď nesplněné libnss3[>= 2:1.5.0.4]
- a zatim jsem se z toho nevymotal. Rpm -qa mi tvrdí, že už mam libnss3-1.0.6-16.4.20060mdk
nainstalovaný. Stáhnu libnss3-1.5-161rl.i586.rpm
, to chce ještě libnspr4-devel-1.0.2-10.1.102mdk.i586.rpm
a to nenainstaluju ... hláška
nesplněné libnspr4[== 2:1.0.2-10.1.102mdk]Tak se vracím krok zpět, hledán jinde
libnspr4-devel
. Nejde ani libnspr4-devel-1.4-1mdk.i586.rpm
- odpověď nesplněné libnspr4[== 1.4-1mdk].
urpmi.removemedia -a urpmi.addmedia mdk ftp://sunsite.mff.cuni.cz/OS/Linux/Dist/Mandrake/mandrake/official/current/i586/media/main with media_info /synthesis.hdlist.cz urpmi.addmedia --update upd ftp://sunsite.mff.cuni.cz/OS/Linux/Dist/Mandrake/mandrake/official/updates/current/main_updates urpmi.addmedia --update cooker ftp://sunsite.mff.cuni.cz/OS/Linux/Dist/Mandrake/mandrake/devel/cooker/i586/media/main urpmi.addmedia --update contrib ftp://sunsite.mff.cuni.cz/OS/Linux/Dist/Mandrake/mandrake/devel/cooker/cooker/media/contriba skuste to opat (za predpokaldu, ze mate 32 bit system).
Jo, máte pravdu, rpm jsem řešil tak, že jsem používal rpmseek, rbm.pbone.net a jinak sourceforge. Tak půjdu studovat.
Tiskni
Sdílej: