Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
SetClientVersion: 0 9 SetGrabKeysState - disabled SetGrabKeysState - enabled..je to tam asi 50x
localhost kdm_greet[10443]: Can't open default user face
XFree86 Version 4.3.0.1 ... ja myslel ze v Etchi je XOrg o_OTaky ze je, tak nekoukejte do XFree.0.log, ale do Xorg.0.log. Mozna tam ale nic podezreleho nebude. Mohl by to byt problem s nastavenim DNS.
SetClientVersion: 0 9 SetGrabKeysState - disabled SetGrabKeysState - enabled
hostname a hostname -f provedou okamzite, nebo jim to taky trva tak dlouho.
strace kate), možná ukáže na co to čeká.
--- SIGWINCH (Window changed) @ 0 (0) ---
connect(11, {sa_family=AF_INET, sin_port=htons(111), sin_addr=inet_addr("127.0.0.1")}, 16) = ? ERESTARTSYS (To be restarted)
--- SIGWINCH (Window changed) @ 0 (0) ---
connect(11, {sa_family=AF_INET, sin_port=htons(111), sin_addr=inet_addr("127.0.0.1")}, 16) = ? ERESTARTSYS (To be restarted)
--- SIGWINCH (Window changed) @ 0 (0) ---
connect(11, {sa_family=AF_INET, sin_port=htons(111), sin_addr=inet_addr("127.0.0.1")}, 16) = ? ERESTARTSYS (To be restarted)
--- SIGWINCH (Window changed) @ 0 (0) ---
connect(11, {sa_family=AF_INET, sin_port=htons(111), sin_addr=inet_addr("127.0.0.1")}, 16) = ? ERESTARTSYS (To be restarted)
--- SIGWINCH (Window changed) @ 0 (0) ---
connect(11, {sa_family=AF_INET, sin_port=htons(111), sin_addr=inet_addr("127.0.0.1")}, 16
... a tam to ceka ... a ceka (cca minutu), a pak to pokracuje tim vytimeoutovanim, a permission denied ...ale ja tomu houby rozumim :(
connect(11, {sa_family=AF_INET, sin_port=htons(111), sin_addr=inet_addr("127.0.0.1")}, 16) = -1 ETIMEDOUT (Connection timed out)
close(11) = 0
socket(PF_INET, SOCK_STREAM, IPPROTO_TCP) = 11
bind(11, {sa_family=AF_INET, sin_port=htons(1004), sin_addr=inet_addr("0.0.0.0")}, 16) = -1 EACCES (Permission denied)
connect(11, {sa_family=AF_INET, sin_port=htons(111), sin_addr=inet_addr("127.0.0.1")}, 16
pak se to zase zasekne cca na minutu a pak to najede
rcpbind is the name of the daemon for the RPC protocol that is used on SUN systems. It provides a mapping from a service name to the port number it's running on.a portmap jede
On Linux this service is usually provided by a program called portmapper
mám takovej dojem že RPC a portmap jsou provazané a jak běží jedno tak se to šprajcuje.
Bez záruky portmap nepoužívám
# ifconfig xl0 downa aplikacie sa zacnu spustat okamzite. C'est la vie.
Ak ano, tak to sa tu uz parkrat riesilo....nenasel jsem :( pomuzes mi?
C'est la vie......aaaa vont tu feeenk juuu ...
tcpdump -i loa on na me :
tcpdump: bind: Network is downtak jsem se podival do /etc/network/interfaces a ono tam jen "auto eth0" ... a pak to ma fungovat :)
Tiskni
Sdílej: