Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
/opt/kde/bin/kmag
/opt/kde/bin/kttsd
/opt/kde/bin/kmousetool
/opt/kde/bin/kttsmgr
/opt/kde/bin/kmouth
/opt/kde/bin/ksayit
Skús priebežne písať, ako to funguje, či nefunguje. Resp. aký soft by bol potrebný.
Díky oba. Ty nástroje pro Kde jsem už vyzkoušel a na mém fungují. I hlasový výstup, ale ten zatím jen v angličtině. Epos se mi nějak nedaří instalovat (že je chyba hlavně u mne je mi vcelku jasné) v install je: "This script is broken, not understood and temporary. Try "make install". A make install vypíše seznam chyb.
Xgl asi ten její noťas neutáhne (?) to teprve dneska zjistím.
Zatím jsem připsal jen ten odkaz na češtinu, co mi jeden dobrý místní poradil.Jestli by nebylo dobré založit na toto téma FAQ a doplňovat to tam
Zatím jsem připsal jen ten odkaz na češtinu, co mi jeden dobrý místní poradil.Jestli by nebylo dobré založit na toto téma FAQ a doplňovat to tam
Nějak se mi nezdá, že by to bylo téma "častých dotazů". Nevím, možná bych spíš nějaký článek, až ale budu mít o čem. Momentálně si lámu hlavu jak dál a lépe. Možná si na to založím blog (?)No vidíte, vhodnější místo než FAQ není, právě protože se to dá průběžně doplňovat a upravovat. Ještě je tu učebnice, ale tam se to jako speciální téma nehodí. Na slovník je to zase moc rozsáhlé a vůbec mimo. FAQ není myslím třeba brát úplně doslovně, já to chápu jako příručku k určitým konkrétním problémům či otázkám seřazenou podle témat a právě těch otázek (jakési HOWTO). Na rozdíl od učebnice, kde jsou systematicky podávány obecné znalosti. A vůbec, často kladená otázka je relativní... když se FAQ skládají z opravdu těch nejčastěji kladených, tak jsou plné nicneříkajících stupidních keců. Protože opravdu nejčastěji se lidi ptají na nezajímavé stupidity. Chápejme FAQ třeba jako Fair Asked Questions - někdo má problém, který může mít X lidí taky a na jehož řešení se můžou postupně podílet. Článek je taky dobrý nápad, až toho bude víc pohromadě, tj. postupy + zkušenosti.
Tiskni
Sdílej: