abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:22 | Nová verze

    Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové major verzi 3.0 postavené na Qt5/KDE Frameworks 5. Předchozí verze 2.9.0 vyšla před 6 lety a byla postavená na Qt4. Portace Amaroku na Qt6/KDE Frameworks 6 by měla začít v následujících měsících.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:44 | Komunita

    Ubuntu 24.10 bude Oracular Oriole (věštecká žluva).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 20:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.45.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 96 vývojářů, z toho 38 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze počáteční podporu repozitářů, ve kterých lze používat SHA-1 i SHA-256.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 882 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: RAID1 /dev/md0 does not exist

    6.11.2006 15:01 PET | skóre: 1
    RAID1 /dev/md0 does not exist
    Přečteno: 1709×
    Dobrý den, snazim se rozchodit RAID1 na uplne novem pc který bude fungovat jako server, je zde zatim nainstalovaný debian testing s kernelem 2.6.16-2-686. Bohuzel se me nedari a potreboval bych jakoukoliv pomoct jak se dostat dal..

    Postupuji pomoci tohohle navodu : http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=723

    mam dva sata disky sda a sdb

    zatim zkousim rozjet raid na partition sda1 kde je zatim system a sdb1

    pole jsem vytvoril pomoci prikazu

    mdadm --create /dev/md0 -c 64 -l 1 -n 2 /dev/sdb1 missing

    vse se me dari,, dokonce i namountovat /dev/md0

    i prehrani dat na tento disk.

    Pak si upravim v grubu tyto dva radky root (hd1,0) kernel /vmlinuz-2.6.16-2-686 root=/dev/md0 ro

    nainstaluji grub-install /dev/sda rebootuju a zkoncim na hlasce Begin: Waiting for root file system... ...

    zde to trva asi 1 - 2 minuty pak Done. ALERT! -dev-md0 does not exist. Dropping to a shell!

    pak kdyz zkusim projit treba ls /dev/ |grep md tak me to vyhodi jen md a nic vic

    Zkousel jsem jsem nabootovat primo z toho disku sdb1 a vse nabehlo v poradku..

    problem nastane kdyz chci nabootovat z raidu /dev/md0 coz potrebuji abych pak mohl pridat do pole i druhy disk /dev/sda1 který jinak nemohu pripojit porotoze hlasi ze je busy. Dekuji za jakoukoliv radu..

    Odpovědi

    6.11.2006 15:24 mike
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID1 /dev/md0 does not exist
    pridej si podporu raidu primo do jadra (ne modul) nebo si uprav initrd image.
    7.11.2006 15:09 PET | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID1 /dev/md0 does not exist
    Tak co sem tak ruzne zjistoval tak jsem postupoval zhruba takto:

    vim /etc/mkinitrd/modules

    Zde jsem pripsal radek raid1

    zezalohoval jsem si stary soubor

    pak prikaz mkinitrd -o /boot/initrd.img-2.6.16-2-686

    pak jsem vycetl podle nejkyho navodu ze nastaveni grubu by melo vypadat asi takhle

    title Linux s RAID 1

    root (hd1,0)

    kernel /vmlinuz-2.6.16-2-686 root=/dev/md0 ro

    initrd /boot/initrd.img-2.6.16-2-686

    pri rebootu se dostanu na tuhle hlasku:

    umount: devfs: not mounted

    mount: unknown filesystem type 'devfs'

    umount: devfs:not mounted

    pivot_root: No such file or directory

    /sbin/init: 432: cannot open dev/console: No such file

    Kernel panic - not szncing: Attempted to kill init!

    Zkousel jsem i prekompilovat jadro kde jsem pridal podporu RAID1 primo do jadra, kdyz chci nabehnout z tohohle jadra tak se zas dostanu do hlasky

    VFS: Cannot open root device "sda1" or unkovn-block(0,0)

    Please append a correct "root=" boot option

    Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unkovn-block(0,0)
    7.11.2006 15:36 mike
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID1 /dev/md0 does not exist
    ad devfs: nejspis nemas v jadre podporu pro devfs
    ad sda1: v tom initrd.img nemas /dev/sda1 ani si ho nevytvaris
    neznam moc ten mkinitrd, ale podival bych se do initrd.img souboru (je to bud gzipped cpio nebo nejaky image file systemu) a tam bych se podival co dela init a co mas v /dev.
    priklad souboru init:
    #!/bin/nash
    
    mount -t proc /proc /proc
    setquiet
    echo Mounted /proc filesystem
    echo Mounting sysfs
    mount -t sysfs none /sys
    echo Creating /dev
    mount -o mode=0755 -t tmpfs none /dev
    mknod /dev/console c 5 1
    mknod /dev/null c 1 3
    mknod /dev/zero c 1 5
    mkdir /dev/pts
    mkdir /dev/shm
    echo Starting udev
    /sbin/udevstart
    echo -n "/sbin/hotplug" > /proc/sys/kernel/hotplug
    echo "Loading scsi_mod.ko module"
    insmod /lib/scsi_mod.ko 
    echo "Loading sd_mod.ko module"
    insmod /lib/sd_mod.ko 
    echo "Loading libata.ko module"
    insmod /lib/libata.ko 
    echo "Loading ata_piix.ko module"
    insmod /lib/ata_piix.ko 
    echo "Loading jbd.ko module"
    insmod /lib/jbd.ko 
    echo "Loading ext3.ko module"
    insmod /lib/ext3.ko 
    /sbin/udevstart
    echo Creating root device
    mkrootdev /dev/root
    umount /sys
    echo Mounting root filesystem
    mount -o defaults --ro -t ext3 /dev/root /sysroot
    mount -t tmpfs --bind /dev /sysroot/dev
    echo Switching to new root
    switchroot /sysroot
    umount /initrd/dev
    
    a prostuduj /linux_sources/Documentation/initrd.txt
    8.11.2006 15:18 PET | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID1 /dev/md0 does not exist
    Zkousel jsem najit nekde devfs pri kompilaci jadra v menuconfig ale nic to nenaslo,, tak jestly tam vubec neco takovyho je.. no to je jedno.. dostal jsem se zase o krok dale :)

    Tentokrat uz rozbehnu aji jadro co jsem zkompiloval, musel jsem vytvorit initrd presne pro to jadro za pomoci prikazu mkinitrd -o /boot/initdr.img.2.6.17 2.6.17

    No ted kdyz si v grubu v menu.list zmenim aby bootoval z raidu tak se zastavim sice na

    Kernel panic - not syncing: Attempted to kill init!

    ale co je podleme dobra zprava ze o par radku vise vidim

    Raid1: raid set mc0 active with 1 out of 2 mirrors

    mdadm: /dev/md/0 has been started with 1 drive (out of2).

    umount:devfs: not mounted

    mount: uknown filesystem type 'devfs'

    ReiserFS: md0: warning: sh-2021: reisrfs_fill_super: can not find reiserfs on md0

    kjurnald starting. Commint interval 5 seconds

    EXT3-fs: mounted filesystem with ordered data mode.

    umount: devfs: not mounted

    /sbin/init: 432: cannot create /dev/null: Read-only file system

    /sbin/init: 433: cannot open dev/console: No such file

    Kernel panic - not syncing: Attempted to kill init!

    a Zaaasek.

    Jak si rikal, zkousel jsem primountnout initdr.img.2.6.17 to se podarilo jen pro cteni, ale v sbin/init je to teda daleko silenejsi nez co si psal ukazku ty.. Zkousel jsem neco sestrojit pomoci tohohle

    http://www.linuxzone.eu/index.phtml?ids=29&idc=168

    Ale je to popisovany na nejakym RH a asi se to celkem lisi protoze neco jako Adresář /bin obsahuje příkazový interpret nash .. tak ume vubec nic takovyho neni... takze tuhle cestu jsem vzdal protoze myslim ze tuhle praci musi udelat spolehliveji mkinitdr kterej me tam nasazel vse potrebnyho, mozna i nepotrebnyho ale hlavni bude kdyz to pojede.

    KDyz vytvarel initrd pomoci mkinitrd a mel jsem v fstabu jako root radek /dev/sda1 / tak me to po restartu s timto initrd nabehlo do toho posledniho stadia co jesm popisoval minulue ...

    kdyz jsem predelal na /dev/md0 a udelal novy mkinitdr tak jsem se dostal nastesti aspon ze se tvari raid ze se spustil.. nekde jsem se docetl ze si prave pri vytvareni initdr saha do fstabu .. ted me trapi to proc to stoji dal..

    Rozdil v tech initrd.img co sem delal s md0 ja ze v /dev/ je navic adresar md a v nem je 0

    a jeste v /dev/ je navic +sdb1

    No tak a zase sem se zasekl :( prosim zase o jakoukoliv dalsi radu.. nejlepe na icq 114214353
    20.12.2006 16:38 Martin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID1 /dev/md0 does not exist
    2 a pul dne znicujiciho googlovani a louskani skriptu !!

    (Ubuntu Edgy linux 2.6.17.14, mdadm v2.4.1, GRUB) Vysledek: problem lezi mezi udev a mdadm. Kdyz se pri bootu mountuje /, neexistuje jeste /dev/md* a tim vse konci. mdadm ale obsahje skript "mdrun", ktery umi aktivovat md device a pripadne je umi i vytvorit (pokud chybi). Navic doporucuju pridat do /etc/mdadm/mdadm.conf zaznamy typu : ARRAY /dev/md* devices=..... auto=yes #auto=yes take zajisti vytvoreni /dev/md* v pripade potreby

    RESENI: editovat soubor /usr/share/initramfs-tools/init a pridat v miste kde je "Mounting root file system..." prikaz "mdrun". Ten musi byt pred prikazem "mountroot". Pote vygenerovat novy initrd-2.6.17.14, pridat na nej odkaz do menu.lst a rebootovat. System mi pote najel.

    Uff
    20.12.2006 18:13 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID1 /dev/md0 does not exist
    zaujimave, nebolo by vsak jednoduchsie vytvorit raid s volbou "persistent-superblock", nastavit typ particii na "Raid ..." a zakompilovat potrebne moduly pre dany raid do jadra? u mna to tak funguje uz velmi davno a spolahlivo.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.