Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
vas nazor, ze tu nevychazeji zadne clanky neni spravny. viz nasledujici seznam za leden (plus 4x jaderne noviny):
zitra vyjde uvodni clanek o vypalovani, serial bude mit asi pet dilu a pujde velmi do hloubky. pozitri demilitarizovane zony, opet nejmene 4 dilny serial a rozhodne se neda nazvat povrchnim.
Ad pakovani moji kapsy: mesicne od abclinuxu s.r.o. beru 1000 kc mesicne, na autorskych honorarich ted zaplatime mnohonasobne vice. nebudu to specifikovat, protoze jednou jsem neco o firme rekl panu Smardovi a on to zneuzil vuci mne. podruhe tu chybu neudelam.
ad linuxzone: sbornik je hezky napad, ale podminky byly jednostranne vyhodne pro linuxzone. proto jsem to odmitl. stejne jako root a underground. tim to mohlo skoncit. nicmene pan Smarda se s tim nesmiril a za nasimi zady se pokusil vzit clanky primo od autoru. podle meho nazoru je takove jednani silne nefer. momentalne tedy panuje valka, na jedne strane je linuxzone, na druhe strane abclinuxu, root a underground.
vy si opravdu myslite, ze pan Smarda je lidumil, ktery to dela z lasky k lidem? jste velmi naivni. nerikejte mi, ze naklady pri 1000 kusech na jedno CD jsou 150 kc. podle nas jsou tretinove, kdyz praci ohodnotime 20 tisicy. pan smarda je ale odmitl rozepsat. takze jsem vychazel z toho, ze linuxzone by mel automaticky z kazdeho CD stovku zisku. moje navrh na ferove podminky odmitl. proto jsem se odmitl ucastnit.
jeden z predstavitelu ostatnich serveru napsal toto:
nevidime duvod, abychom pod hlavickou "podpory linuxove komunity" venovali svoji praci soukrome firme, ktera ji se ziskem vyda na CD.
s jeho nazorem se ztotoznuji
ach jo to bude flame.
Tiskni
Sdílej: