plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
nic proti lehkym wm, sam sem mel xfce a icewm a mel sem je rad, ale pri poctu kde aplikaci co provozuju a funkci v kde co usnadnujou zivot je to pro me krok spatnym smerem.
no ikonek na plose je dost, ale uplne bez nich sem to vydrzel jenom asi tejden. je to zvyk a s tim nic nenadelam.
a k tomu gkrellmu - ma to sice i 1 pruhlednej skin a asi 100 nepruhlednej, ale tenhle jedinej ma takovy ukazatele jaky chci. takze tam proste je ikdyz moc neladi se zbytkem plochy. mozna conky by stalo za hrich, ale to ma slozitejsi konfiguraci a na tohle sem si zvyk. o karambe/superkarambe/gdesklet/widgetech vubec nechi ani slyset. to co je videt ve vistach, macu a i na par screenech tady (ty kalendare a hodiny na plose a jiny leskly opicarny) do nejdelsi smrti ne. je to takovy nevkusny a i to dost zere prostredky. staci kdyby nekdo udelal pruhlednou verzi tohohle tematu gkrellmu co mam ted (zkousel sem se v tom vrtat, vzit naky ty bitmapy z jednoho a soupnout je do druhyho, ale vysledek byl moc fuj).OK, tak teda i já přidám svou trošku: jen plocha, pár okýnek.
bez panelu a volitelne i ikon na plose bych neprezil ...
je to normalni ze nekdo radsi kde a jinej gnome. me se treba gnome k smrti nelibi. ale to uz patri jinam, uplne jinam ...
Prvotní vzhled KDE či GNOME v mnoha distribucích totiž nestojí za příliš mnoho. Přesněji řečeno - nedosahuje takových estetických kvalit, jakých dosahují výchozí vzhledy Mac OS X či nová Windows Vista. Neříkám, že výchozí vzhled těchto dvou obrů na poli OS je dokonalý a líbí se všem - tento vzhled je (dle mého skromného názoru) mnohem propracovanější než bývá zvykem u distribucí GNU/Linuxu.
Jakze? Apriori pripominam, ze KDE nebo Gnome bych si na PC nedal ani pri explicitni vyhruzce ze mi nekdo na PC nainstaluje Mandrivu nebo Ubuntu, ale stejne - Vista zas takovy zazrak neni, fakt ne. Neco jineho je uz Mac OSX, ten byl (dle meho subjektivniho pohledu) vzdycky vzhledove propracovanejsi. Kazdopadne defaultni vzhled Gnome i KDE mi prijde zpravidla dosti dobry.
...příjde mi, že dnešní panely v *nixových DE jsou příliš málo konfigurovatelné, zvláště pak kicker.
ROFL. Treba ve Win nemas ani applety. Vim, ze zachazim na pomezi funkci a vzhledu a ze Ty chces nyni resit vzhled, nicmene applety, kdyz uz jsme u nich, jsou i vyznamny esteticky prvek. Co se tyce funkci, tak diky Tuxovi za nase skvele linuxove panely (prestoze sam zadny panel nepouzivam). Nicmene fakt ze Kicker zadna slava neni, Gnome panel je o dost lepsi, IMHO.
Tvrdíte, že DE jsou v GNU/Linuxu dosti variabilní. Já si zase myslím, že stále dosti "ohýbatelná" nejsou. Dokonce ani KDE (dnes) není, podívejte se na Kicker panel na některých přítomných obrázcích. Většinou vypadá téměř "ostudně", rozhodně hůře než panely v Mac OS nebo Vistě. Nová startovací nabídka v SUSE je ve skutečnosti soubor patchů (skoro fork) kdelibs. Také mne zajímalo, jestli někdo dokázal udělat dobře okopírovaný motiv Windows Vista, protože já osobně pochybuji, že to v dnešních unixových DE je vůbec možné.
OMFG co mate vsici s tema Widlema? Nejsem proti nim ve smyslu ze bych na ne musel nadavat, ale nic si tady nenalhavejme - pracovat na tom je des, cira nezodpovednost a uz to nikdy nechci zazit. Ted jsem k tomu byl na cca 4 hodiny nucen a nesl jsem to opravdu velice tezce. A krom toho moznosti zmeny vzhledu jsou velike, pritom neinvazivni (ve win na to spoustu lidi instaluje program, co se pohrabe v systemu a treba se ani nic nezkurvi).
Mimochodem videl jsi nekdy Widle ve stylu treba Gnome? A bylo to dokonale?
Tiskni
Sdílej: