abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:44 | Bezpečnostní upozornění

    Ubuntu 26.04 patrně bude ve výchozím nastavení zobrazovat hvězdičky při zadávání hesla příkazu sudo, změna vychází z nové verze sudo-rs. Ta sice zlepší použitelnost systému pro nové uživatele, na které mohlo 'tiché sudo' působit dojmem, že systém 'zamrzl' a nijak nereaguje na stisky kláves, na druhou stranu se jedná o možnou bezpečnostní slabinu, neboť zobrazování hvězdiček v terminálu odhaluje délku hesla. Původní chování příkazu sudo

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 1
    včera 21:33 | Komunita

    Projekt systemd schválil kontroverzní pull request, který do JSON záznamů uživatelů přidává nové pole 'birthDate', datum narození, tedy údaj vyžadovaný zákony o ověřování věku v Kalifornii, Coloradu a Brazílii. Jiný pull request, který tuto změnu napravoval, byl správcem projektu Lennartem Poetteringem zamítnut s následujícím zdůvodněním:

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 3
    včera 17:22 | Nová verze

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 163 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.3. 15:22 | IT novinky

    Eric Lengyel dobrovolně uvolnil jako volné dílo svůj patentovaný algoritmus Slug. Algoritmus vykresluje text a vektorovou grafiku na GPU přímo z dat Bézierových křivek, aniž by využíval texturové mapy obsahující jakékoli předem vypočítané nebo uložené obrázky a počítá přesné pokrytí pro ostré a škálovatelné zobrazení písma, referenční ukázka implementace v HLSL shaderech je na GitHubu. Slug je volným dílem od 17. března letošního

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 3
    21.3. 15:11 | Zajímavý projekt

    Sashiko (GitHub) je open source automatizovaný systém pro revizi kódu linuxového jádra. Monitoruje veřejné mailing listy a hodnotí navrhované změny pomocí umělé inteligence. Výpočetní zdroje a LLM tokeny poskytuje Google.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    21.3. 04:44 | Zajímavý software

    Cambalache, tj. RAD (rapid application development) nástroj pro GTK 4 a GTK 3, dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0. Instalovat jej lze i z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.3. 14:55 | Nová verze

    KiCad (Wikipedie), sada svobodných softwarových nástrojů pro počítačový návrh elektronických zařízení (EDA), byl vydán v nové major verzi 10.0.0 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.3. 13:22 | IT novinky

    Letošní Turingovou cenu (2025 ACM A.M. Turing Award, Nobelova cena informatiky) získali Charles H. Bennett a Gilles Brassard za základní přínosy do oboru kvantové informatiky, které převrátily pojetí bezpečné neprolomitelné komunikace a výpočetní techniky. Jejich protokol BB84 z roku 1984 umožnil fyzikálně zaručený bezpečný přenos šifrovacích klíčů, zatímco jejich práce o kvantové teleportaci položila teoretické základy pro budoucí kvantový internet. Jejich práce spojila fyziku s informatikou a ovlivnila celou generaci vědců.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    20.3. 04:44 | Zajímavý článek

    Firefox 149 dostupný od 24. března přinese bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně (s CZ a SK se zatím nepočítá) a zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view). Firefox Labs 149 umožní přidat poznámky k panelům (tab notes, videoukázka).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.3. 00:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1134 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    fict10n avatar 17.1.2007 11:26 fict10n | skóre: 2 | Nové Město na Moravě
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sun možná vydá OpenSolaris s licencí GPLv3
    Linus nechce přejít na GNU GPL v3. Ale přece není sám, kdo o tom rozhoduje? Tvrdit, že jádro Linux nepřejde pod GPLv3 je možná poněkud předčasné.
    17.1.2007 11:56 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sun možná vydá OpenSolaris s licencí GPLv3
    No spíš je to naopak, aby jádro přešlo na GNU GPLv3 je potřeba vyvynout určité úsilí a energii a není zde síla, která by toho chtěla dosáhnout. Jinými slovy, dokud nedostane kdokoli souhlas s přelicencováním jádra na GNU GPLv3 od všech současných a bývalých přispěvatelů kódu, který v jádru momentálně je, tak jádro pod GNU GPLv3 prostě nebude. Něco takového je prostě potřeba zorganizovat a něco pro to udělat. Linusovi prostě stačí založit ruce a nedělat nic a přesně to, v této oblasti Linus udělat hodlá, a jasně to řekl. Jak prosté. Krom toho, je potřeba ten souhlast získat i od samotného Linuse ;-)
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
    17.1.2007 18:14 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sun možná vydá OpenSolaris s licencí GPLv3
    Sám sice není, ale nedávno tu byl odkaz na výsledky ankety mezi významnými vývojáři. Pokud si dobře vzpomínám, z asi dvaceti hlasujících nikdo nepovažoval (návrh) GPLv3 za lepší než GPLv2, a ani těch, kteří je považovali za stejně dobré, nebylo nijak moc.
    17.1.2007 16:29 Milan Jurik | skóre: 21 | blog: Komentare | Ova
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sun možná vydá OpenSolaris s licencí GPLv3
    Nevim o tom, ze by komunita ci jen CAB o necem takovem hlasovali.

    A nevim o tom, ze by v ramci OpenSolarisu GNU userland nebyl zahrnut. Ten uz je tam od dob Solarisu.
    Mikos avatar 17.1.2007 21:15 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sun možná vydá OpenSolaris s licencí GPLv3
    Já tomu celkem věřím (a doufám v to), pokud vím tak tu možnost už dříve (v teoretické hladině) vyjádřil nějaký vyšší představitel Sunu v interview (ale už si nevzpomínám kdy a kde sem to viděl).

    Ono je to z pohledu Sunu dost dobře zdůvodnitelné - zaprvé zůstanou nadále licenčně nekompatibilní s Linuxem (jelikož ten bohužel na GPL v. 3 nejspíš nikdy nepřejde), což je jejich cílem (Linux berou jako konkurenci a nemají ho rádi ;-)). To je jedna z věcí co jim zajišťovala i stupidní CDDL. No a za druhé přitáhnou GNU-pozitivní vývojáře.

    Ostatně pokud by se tak skutečně stalo a OpenSolaris byl vydán pod GPL v. 3, sám budu silně uvažovat o přechodu z Linuxu na něj (právě kvůli licenci - GPL v. 3 se mi ideově nesmírně zamlouvá).
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    17.1.2007 21:33 Milan Jurik | skóre: 21 | blog: Komentare | Ova
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sun možná vydá OpenSolaris s licencí GPLv3
    Je videt, ze ten FUD, ze CDDL vznikla proto, aby zajistila nekompatibilitu s Linuxem, je snad nesmrtelny...

    Pokud by Sun sam od sebe relicencovat ON, bez konzultace s komunitou okolo OpenSolarisu, poprel by veskerou dosavadni aktivitu. Takze ten "insider od eWeeku" je certvico.
    Mikos avatar 17.1.2007 22:02 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sun možná vydá OpenSolaris s licencí GPLv3
    Vy tomu možná říkáte FUD, ale spousta věcí pro to jasně hovoří. CDDL jsem si četl ihned potom co byla zveřřejněna a byla to první z věcí co mě napadla. Sun jasně veřejně dával a dává najevo, že Linux je jeho největší soupeř. Ten tah s CDDL byl nadmíru jasný od začátku (i když samozřejmě nebyl to jediný důvod pro CDDL, také patenty tam hrály svou roli).

    Jinak nemluvil sem o tom "insideru" z eWeeku, ale o nějakém mnohem starší interview s nějakým známým představitelem Sunu, kde se ho pokud si to dobře pamatuji přímo ptali jestli někdy nebude Solaris pod GPL a on uvedl že vyloučené to v budoucnosti není, že především připravovaná GPL v. 3 se jim zdá zajímavá (či tak nějak to bylo).

    Btw. žádný podraz komunity okolo OpenSolarisu by to přeci nebyl, oni by CDDL zachovali, jen by k tomu přidali možnost ještě GPL v. 3 (prostě klasické duální licencování). Na tom přeci není nic špatného ;-)
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    17.1.2007 22:32 Milan Jurik | skóre: 21 | blog: Komentare | Ova
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sun možná vydá OpenSolaris s licencí GPLv3
    Jako "insider" mam jistou predstavu o CDDL ;-) Az mi najdete licenci, ktera je stejne chranici vlastni zdrojove kody jako GPL, pritom umoznujici neomezene closed source moduly (treba pro drivery) a je kompatibilni s GPL, ozvete se, prosim :-)

    Ano, Jonathan Schwartz a nedavno Rich Green se o tom vyjadrili, ze to stoji za uvahu.

    Dual licencovani je nejhorsi mozna volba. Protoze zeslozituje integraci novych casti. A podraz by to byl, uz jen proto, ze ON je ve sprave projektu OpenSolaris.

    Debaty Sun vs. Linux se neminim ucastnit, ne, ze by mi to "insider" pozice neumoznovala, ale prilis bych se rozohnil na RH. Pro Sun byl a je klicovym souperem MS.
    17.1.2007 23:05 Milan Jurik | skóre: 21 | blog: Komentare | Ova
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sun možná vydá OpenSolaris s licencí GPLv3
    Pro pripadne zajemce, je o tom samozrejme thread na osol-discuss (i pro cloveka zoceleneho lety sledovani debian-legal je obcasny licencni flameware okolo OpenSolarisu na osol-discuss nezabavny):

    http://www.opensolaris.org/jive/thread.jspa?threadID=21945&tstart=0

    Zrovna pred chvili Stephen Harpster prispel komentarem, ktery eWeekove tlachani posila do patricnych mezi.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.