Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
init 2
zadejto jako root
startxjsi zkusil?
dpkg-reconfigure jméno_balíčku
- píšeš, že jsi nainstaloval 3.1, takže za jméno balíčku pravděpodobně budeš dosazovat dpkg-reconfigure xserver-xfree86
Mělo by znovu projít všechna nastavení od ovladače pro grafiku (k příspěvku jinde - VESA je tam proto, že by měla fungovat vždycky) až po vstupní zařízení pro myš.
Potom se odhlaš (logout
), přihlaš jako normální uživatel (ne root) a zkus startx
. Když to nepůjde, vypisuj sem jenom ty hlášky, které začínají (EE)
apt-get install kde-core kdm
(nainstaluje grafické prostředí KDE, pokud chceš jiné, např. Gnome, musíš si zjistit, jak se ty balíky jmenují na http://packages.debian.org)
jak to přerozdělit aniž bych to pokazil(ubral oddílu pro windows cca 300 mb a přidal je oddílu s debianem)?To bohužel asi nepůjde... vím, že instalátor umí sebrat kus místa z oddílu pro Windows (FAT i NTFS) a pak z toho udělat oddíl pro Linux, ale to se musí udělat při instalaci (tj. předtím, než se na ten disk začne kopírovat)
některé balíčky gnome se tam nenainstalovaly(ale asi jen 20)...ty ram asi pak budou taky potřeba...co?Kdoví?
/var/cache/apt
(nebo /var/cache/aptitude
?) a promazat ty, které jsou již nainstalované. Tím bys mohl ušetřit nějaké místo na to, aby se ti tam vešlo těch zbývajících dvacet.
(Poznámka: to promazání by mohlo udělat aptitude, ale nevím jak mu to říct)
Tiskni
Sdílej: