Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Už se dva dny snažím rozchodit BlueTooth handsfree SonyEricsson HBH-610a
Zkompiloval jsem si modul snd_bt_sco
ze stránek http://bluetooth-alsa.sourceforge.net/, který se v pohodě načte, sluchátko připojím, objeví se mi jako zařízení ALSA. Jenže pokud toto zařízení chci používat, jediné, co v něm slyším jsou pípnutí při připojení a odpojení. Jinak je úplně hluché.
Poznámka: 1) mixer není na nule, 2) s telefonem sluchátko funguje
Více asi řeknou chybové hlášky:
btsco 00:12:EE:A6:37:14 & skype [1] 6448 Error: Failed to connect to SDP server: Host is down Assuming channel 2 Can't connect RFCOMM channel: Host is down
Do souboru /etc/bluetooth/rfcomm.conf jsem to přidával
rfcomm2 { bind yes; device 00:12:EE:A6:37:14; channel 3; comment "HBH-610a"; }
A jak s tím SDP serverem, to netuším.
No, takže ten SDP server byla teď při psaní příspěvku moje chybka - stačilo spustit kbluetoothd. Ten se ke sluchátku připojí, chyba s SDP serverem se již neojeví, ale jinak je výsledek stejný
Narazil jsem ale na další zajímavost: spustil jsem skype, neobjevila se žádná chybová hláška, ale nebyl se schopen ani spojit s testovacím hovorem. Vypnul jsem ho, spustil xmms, a vyskočila hláška o RFCOMM Can't connect RFCOMM channel: Device or resource busy
. Xmms pak není schopen vůbec přehrávat. Pak jsem opět spustil Skype a už vyskočila chybová hláška RFCOMM, testovací hovor se spojil, ale sluchátko je samozřejmě hluché.
Tiskni
Sdílej: