Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
mplayer $fname.dump -vc null -vo null -ao pcm:file=$fname.wavMplayer je verze 1.0pre8-4.0.4, pokud se pamatuji, se starší verzí (1.0pre6) to jelo bez problémů. Zkoušel jsem i různé volby pro -ao pcm, ale bez úspěchu. Ve výpisu činnosti je jediný rozdíl v části, kde se vypisuje stav při přehrávání, kdy v případě chyby to končí hned na začátku:
Začínám přehrávat... A: 0.4 (00.3) of 0.0 (unknown) ??,?% Končím... (Konec souboru)Při spuštění z příkazové řádky je tu celý průběh přehrávání. Pokud by měl někdo nápad, kde je zdroj problému, budu rád. Jirka
-vc null
? Podľa mňa stačí aj -vo null
.
Je potrebné najskôr ten stream ukladať a potom konvertovať do wav? Nestačí to hneď ukladať do wav? (teda namiesto dumpstream hneď použit -ao pcm
)
[AO PCM] Info: Nejrychlejší extrakce dosáhnete s -vc null -vo null -ao pcm:fastPůvodně jsem to měl uděláno tak, jak nvrhujete, ale občas se stalo, že v nahrávce kousek chyběl. Myslím, že chyba byla už v původním streamu, ale protože jsem si nebyl jistý ani tím, že počítač stoprocentně stíhá, předělal jsem to. Jirka
Terminal type `unknown' is not defined.Nicméně nastavení
export TERM=xtermna začátku dávky nepomohlo. Přesněji hláška se neobjeví, ale PCM se nevytvoří. Jirka
Tiskni
Sdílej: