Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Koupil jsem si dnes scanner Epson Perfection V350 Photo. Ze stránek http://www.avasys.jp/english/linux_e/index.html jsem stáhnul iscan-2.3.0-1.c2.tar.gz
, bez problémů ho zkompiloval a nainstaloval.
Příkaz sane-find-scanner scanner najde:
found USB scanner (vendor=0x04b8 [EPSON], product=0x012f [EPSON Scanner]) at libusb:005:006
Po spuštění mi iscan
vyhodí chybovou hlášku: Could not send command to scanner. Check the scanner's status. Přístupovými právy to není, dělá to i pod rootem.
Zkoumal jsem manuálové stránky a do /etc/fstab přidal
none /proc/bus/usb usbfs defaults 0 0
Ničemu to nepomohlo. V návodu také píšou, že libusb může kolidovat s modulem scanner
, ale žádný takový modul vůbec v systému nemám.
Ještě mohu po celém odpoledni a večeru stráveném tímto problémem dodat, že se jedná patrně o nějaký problém (zajisté PEBKAC) mnoha uživatelů Archu. Na pokusný disk jsem nainstaloval OpenSUSE, tam to šlape samo. Zato jsem po internetu našel více zoufalých uživatelů Archu, kteří nemohou iscan rozchodit, všude bez odpovědí.
Je zde někdo, komu šlape iscan v Archu a je ochoten poradit? Prosím.
Tak vám teda všem velmi děkuji :-P
Už skoro šilhám, ale skener mi chodí. Překopíroval jsem vše z toh OpenSUSE, kromě souborů, které jsem předtím skompiloval. Stále to ale házelo stejnou chybu. Pak jsem ještě přidal pravidlo do /etc/udev/, což také nepomohlo, ale v kterousi chvíli mi aspoň skener ožil při připojení (původně byl úplně mrtvý). Nevím, co z předchozích činností bylo zbytečné, ale začalo to fungovat ve chvíli, kdy jsem zrušil úplně celý obsah souboru /etc/sane.d/dll.conf a vepsal tam jediný řádek, a to epkowa
Hurá do postele
Tiskni
Sdílej: