Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
cat /proc/acpi/battery/C1BF/state, nebot ukaze stav ktery se nacetl po bootu. Nasel sem zde na foru reseni s odpojenim modulu
psmousepred rebootem, avsak modprobe mi pise ze modul neexistuje. Mam fedoru core 5, gnome (>gnome-power-manager) Predem dekuji za odpoved. :) pitat450
Je možný, že ve FC5 je psmouse
"napevno" v jádru. Pokud ano, nezbude ti momentálně nic jinýho, než si zkompilovat vlastní jádro. Můžeš se taky pokusit pomoci vývojářům jádra problém řešit v "jaderný" bugzille.
Podívejte se do souboru /proc/config.gz
(předpokládá, že je distribuční jádro zkompilováno s podporou pro zjištění konfigurace jádra z běžícího jádra což by každá slušná distribuce měla mít) a vyhledejte tam řetězec CONFIG_MOUSE_PS2
. Pokuď je u něj =y
, což na 99,9% bude, jinak by vám touchpad vůbec nefungoval, tak máte ovladač pro touchpad pevně v jádru a nijak ho z něj neodstraníte.
Přechodem na nové jádro si můžete, ale spíš nemusíte pomoci - je totiž dost pravděpodobné, že i v novém jádře bude podpora PS/2 "napevno". V tom případě Vám do doby, než vývojáři jádra problém vyřeší, opravdu moc jiných možností jak problém obejít než kompilace vlastního jádra nezbývá...
Tiskni
Sdílej: