sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Za 15000,- je IMHO jediný rozumný řešení některý z levných HPček. Můžeš sice mít v této cenové relaci i nějakej z nejlevnějších ASUSů, Acerů nebo Siemensů se zdánlivě lepšími parametry, ale nesrovnatelně kvalitnější zpracování těhle HPček oproti výše uváděným za těch 200Mhz frekvence CPU rozhodně stojí.
I na těch nejlevnějších modelech lze rozběhat prakticky všechno. Broadcomácký WiFiny sice přes ndiswrapper (i když někteří zde tvrdí, že už to obstojně funguje i s bcm43), ale toho bych se vůbec nebál - ve výsledku nic nepoznáš - fungujou stejně jako s nativníma ovladačema (včetně WPA).
Nebude problem s grafikou "Intel Graphics Media Accelerator" ?Naopak ! Tahle grafika je na Linuxu naprosto bezproblémová a v tomto ohledu se jí ATI ani Nvidia nemůže rovnat. Akcelerace běhá s driverem který je běžnou součástí jádra.
510 maj i jinou konstrukci než 63xx, 73xx a 74xx, která mi přijde trochu horší. (Ale co se týče denodenního používání, mám zkušenosti jenom s 63xx.)
!!! V CENĚ KAŽDÉHO NOTEBOOKU - Operační systém MS Windows
Tiskni
Sdílej: