Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
An error occurred while loading http://www.abclinuxu.cz/:
Could not connect to host http://www.abclinuxu.cz/.
), zatímco např. Firefox nebo Links se připojí bez problémů (z Firefoxu teď píšu).
Připojuji se přes USB modem a vytáčené připojení jsem zřídil ručně pomocí KPPP (tel. číslo u o2).
Proxy je u Firefoxu nastavena na System defaults
, v Konqueroru tato volba není, a tak jsem se kromě Connect to the Internet directly
snažil vyzkoušet nějaké další kombinace (např. Automatically detect proxy configuration
, což nefunguje: Couldn't find an usable proxy configuration script
a u ostatních nevím, kde hledat údaje jejich nastavení.
V openSUSE startuje při bootování Firewall, ale i když ho zastavím, Konqueror ani tak nereaguje, proto jsem zatím nezkoumal jeho nastavení. Cache Konqueroru jsem průběžně mezi pokusy vyprazdňoval.
Ještě pro úplnost obsah /etc/resolv.conf
:
domain site nameserver 160.218.10.200 nameserver 160.218.43.200 nameserver 160.218.10.200 #kppp temp entry nameserver 160.218.43.200 #kppp temp entryKromě klikací konfigurace KPPP jsem v systému neprováděl žádné ruční úpravy (ani v konfiguračních souborech), nemůžu ale vyloučit, že jsem náhodou a nevědomě při nastavování Konqueroru někde na něco neklikl. Dodám ještě, že samostatný oddíl
/home
je zašifrovaný, což zřídil instalátor.
Díky za každý návrh, jak postupovat při další diagnostice problému či jeho řešení, další údaje na požádání rád dodám.
u proxy by melo byt nastaveno to direct to internet ci nejak tak.To je nastaveno je, viz údaje v otázce.
A kdyz spustis Konquerror v konsoli nevypisuje nejaky hlasky?Ne, jediné co se vypisuje, je:
ASSERT: "!icon.isEmpty()" in ./libkonq/konq_pixmapprovider.cc (81)
Mozna zkusit promazat obasah ~/.kde/share/apps/konquerror a ~/.kde/share/config/konquerrorrcTo jsem zapomněl uvést, že na tohle jsem taky myslel, ovšem bez úspěchu (taky jsem v těch souborech nenašel nic, co by vypadalo nějak relevantně - což ovšem nemusí nic znamenat). Přesto díky.
Používáte KDE a nebo spouštíte Konqueror v jiném prostředí?Je to standardní instalace openSUSE 10.2 64 s KDE z instalačního DVD.
Je v asociacích na web uvedený jako jedna nebo hlavní možnost Konqueror (to by možná o něčem...?)?Nevím teď přesně, co myslíte "asociacemi na web", ale dovolil bych si předpokládat, že pokud je již Konqueror spuštěný a pouze nedokáže navázat spojení s Internetem, není asociace webových souborů s Konquerorem až tak určující.
A ještě, co zkusit ty aktualizace.Postupně na ně také dojde (připojení je dost pomalé), zatím hledám nějakou chybu. Nevím, jestli je to relevantní, ale taky jsem zjistil, že Firefox startuje defaultně do režimu offline - Konqueror ovšem ne... Pokusím se zjistit, jestli to není obojí nějakou zvláštní bezpečnostní politikou SUSE...
Tiskni
Sdílej: