Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Pomalý internet (hlavně při prohlížení webu)
To je známý problém u všech linuxových distribucí, které mají povoleno IPv6 (nový standard pro síťovou adresaci, který používá mnohem větší množinu možných adres. Starý standard IPv4 používá všem dobře známý formát typu 216.105.167.65). Některé sítě nebo systémy se se zapnutým IPv6 nemusí vyrovnat. Při zdánlivě bezdůvodné vysoké odezvě z Internetu - zvláště při prohlížení webu - může pomoci vypnout IPv6. Stačí přidat následující řádek na konec souboru /etc/sysconfig/network a restartovat počítač.
NETWORKING_IPV6=no
Jestliže tento zásah nepomůže, je tu další možnost. Většina linuxových distribucí, včetně Mandrivy, mají v jádře povoleno tzv. TCP window scaling, což zrychluje připojení do sítě s vyšší rychlostí a odezvou. V jádře 2.6.17 ale došlo ke změně výchozích hodnot pro TCP window scaling, což se u některých uživatelů projevuje velice pomalým spojením s některými servery na Internetu. Je možné si případný problém ověřit vypnutím TCP window scaling a to tímto příkazem:
sysctl -w net.ipv4.tcp_window_scaling=0
Pokud problém zmizel, je možné tuto volbu zadat natrvalo a to přidáním tohoto řádku do souboru /etc/sysctl.conf:
net.ipv4.tcp_window_scaling=0
Tím se TCP window scaling deaktivuje při každém startu počítače. Při využívání velmi rychlého síťového připojení - např. častý přenos souborů přes místní 100 Mbit nebo 1 Gbit síť - je možné zaznamenat nižší rychlost; v tom případě lze zkusit obnovení výchozího nastavení pro starší jádra, než 2.6.17. Pak se do souboru /etc/sysctl.conf bude přidávat tento řádek, namísto výše uvedeného:
net.ipv4.tcp_rmem=4096 87380 174760
Při každém startu pak dojde ke změně výchozího nastavení window scaling.
Tiskni
Sdílej: