V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Pomalý internet (hlavně při prohlížení webu)
To je známý problém u všech linuxových distribucí, které mají povoleno IPv6 (nový standard pro síťovou adresaci, který používá mnohem větší množinu možných adres. Starý standard IPv4 používá všem dobře známý formát typu 216.105.167.65). Některé sítě nebo systémy se se zapnutým IPv6 nemusí vyrovnat. Při zdánlivě bezdůvodné vysoké odezvě z Internetu - zvláště při prohlížení webu - může pomoci vypnout IPv6. Stačí přidat následující řádek na konec souboru /etc/sysconfig/network a restartovat počítač.
NETWORKING_IPV6=no
Jestliže tento zásah nepomůže, je tu další možnost. Většina linuxových distribucí, včetně Mandrivy, mají v jádře povoleno tzv. TCP window scaling, což zrychluje připojení do sítě s vyšší rychlostí a odezvou. V jádře 2.6.17 ale došlo ke změně výchozích hodnot pro TCP window scaling, což se u některých uživatelů projevuje velice pomalým spojením s některými servery na Internetu. Je možné si případný problém ověřit vypnutím TCP window scaling a to tímto příkazem:
sysctl -w net.ipv4.tcp_window_scaling=0
Pokud problém zmizel, je možné tuto volbu zadat natrvalo a to přidáním tohoto řádku do souboru /etc/sysctl.conf:
net.ipv4.tcp_window_scaling=0
Tím se TCP window scaling deaktivuje při každém startu počítače. Při využívání velmi rychlého síťového připojení - např. častý přenos souborů přes místní 100 Mbit nebo 1 Gbit síť - je možné zaznamenat nižší rychlost; v tom případě lze zkusit obnovení výchozího nastavení pro starší jádra, než 2.6.17. Pak se do souboru /etc/sysctl.conf bude přidávat tento řádek, namísto výše uvedeného:
net.ipv4.tcp_rmem=4096 87380 174760
Při každém startu pak dojde ke změně výchozího nastavení window scaling.
Tiskni
Sdílej: