Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
usb 4-1: new full speed USB device using uhci_hcd and address 2
usb 4-1: new device found, idVendor=0bc3, idProduct=0001
usb 4-1: new device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
usb 4-1: Product: IPWireless Modem
usb 4-1: Manufacturer: IPWireless, Inc.
usb 4-1: SerialNumber: 358106000006539
usb 4-1: configuration #1 chosen from 2 choices
usbcore: registered new interface driver usbserial
drivers/usb/serial/usb-serial.c: USB Serial support registered for generic
usbcore: registered new interface driver usbserial_generic
drivers/usb/serial/usb-serial.c: USB Serial Driver core
drivers/usb/serial/usb-serial.c: USB Serial support registered for IPWireless converter
ipwtty 4-1:1.0: IPWireless converter converter detected
usb 4-1: IPWireless converter converter now attached to ttyUSB0
usbcore: registered new interface driver ipwtty
drivers/usb/serial/ipw.c: IPWireless tty driver v0.3
Zkoušel jsem toto:
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1048
s tímto:
http://www.abclinuxu.cz/hardware/show/106474;jsessionid=3D23u0i18mjf6r8
SuSE nemá pon
a poff
příkazy (a nezjistil jsem, jak je jednoduše doinstalovat), tak jsem to zkusil obejít přímo přes pppd
(možná ne úplně dobře). Modem se ale nepřipojí a celé to skončí na timeoutu.
Pak jsem objevil toto:
http://t-mobile.cz/Web/ClientFunction.DownloadFile.aspx?FileID=83ac9959-5f6f-4511-84de-f35814e5446f
což pro mě, jakožto nepříliš zkušeného linuxáka, vypadalo nadějně, ale výsledek byl stejný - v logu ani čárka a timeout. Dokonce ani když přes KPPP pošlu pouhý ATI příkaz (dotaz na informace o modemu) nebo se k němu pokusím připojit přes terminál, nevrátí se mi nic a KPPP nahlásí: "Není možné otevřít modem." Jako by tam ani nebyl.
S KPPP jsem řešil ještě problém nedostatečných práv a to přidáním SUID práv pro kppp
a pppd
(nebezpečné, vím, ale v zoufalství člověk dělá zoufalé věci), což sice eliminovalo chybovou hlášku při spouštění, ale celkový výsledek to neovlivnilo.
O připojení přes ethernetový kablík (PPPoE) neuvažuji, převodník je relativně drahý (a hlavně výsledek nejistý). Raději bych si v případě neúspěchu pořídil router, který by měl vše snadno vyřešit.
Byl bych rád, kdyby mi někdo řekl, kde dělám chybu a pomohl mi ji opravit.
Děkuji.
ln -s /dev/ttyUSB0 /dev/modem
Pokud jsem se v kppp přímo odkazoval např. na /dev/ttyUSB0, tak modem nebyl nalezen.
AT+CGDCONT=1,"PPP","internet.t-mobile.cz","gprs,gprs",0,0
a vytáčení:
ATDT*99#
spojení se naváže ale výstup je jen do terminálu, což je na připojení k internetu trochu málo... Ovladač je tedy v pořádku a modem také. Jen nevím, jak komunikaci zprovoznit jinak než přes minicom...
Par nahodnych napadu...
ATZATZ
.TIMEOUT 15 REPORT CONNECT ABORT BUSY ABORT ERROR ABORT "AUTHENTICATION FAILURE" ABORT "NO CARRIER" "" ATZATZ OK AT&FE0Q0V1&C1&D2S0=0 OK ATS7=60&K3N1 OK AT+CGDCONT=1,"PPP","internet.t-mobile.cz","0,0",0,0 #OK AT+CPIN="1234" OK ATDT*99# CONNECT \d\c
SuSE nemá pon a poff příkazy (a nezjistil jsem, jak je jednoduše doinstalovat), tak jsem to zkusil obejít přímo přes pppd (možná ne úplně dobře). Modem se ale nepřipojí a celé to skončí na timeoutu.
Co presne bylo v logu?
ATZ
hlásí chybu, s jednoduchým je to v pořádku.
Jsem rád, že se to vyřešilo a že jsem se přiučil něčemu novému. Díky všem.
Tiskni
Sdílej: