Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Karta: MSI ATI X850PRO - PCIE Jádro: 2.6.23-1-486 Distro Debian Unstable - plně aktuální Xorg 7.3
Pokud pustím např. glxinfo, tak je procesor vytížen na 100% a pomůže jen kill. Druhé spuštění je již v pořádku
Co je horší, že při spuštění nějaké opengl hry (např. quake3) dojde k totálnímu záseku systému, jedinné co funguje je sysrq a následný restart. Po restartu v syslogu nic není.
Dalším problémem je, že pod kurzorem a v pravém dolním rohu, jsou artefakty obrazu (u kurzoru vodorovné, v rohu svislé proužky).
Nenapadá někoho kam se podívat, případně neměl někdo stejný problém?
Návrat ke starým ovladačům jen tak nepůjde - nepodporují xorg 7.3
Budu vděčný za každé nakopnutí
PS. Vynechte prosím flame o Nvidii, děkuji.
.hugo:~# lsmod |grep fglrx fglrx 1475980 0 agpgart 31024 1 fglrxV xorg.conf je:
Section "Device"
Identifier "ATI Technologies Inc R480 [Radeon X800 GTO (PCIE)]"
Driver "fglrx"
Option "UseInternalAGPGART" "no"
Option "VideoOverlay" "on"
Option "OpenGLOverlay" "off"
Option "MonitorLayout" "AUTO, AUTO"
BusID "PCI:5:0:0"
EndSection
IRQ přiřazené je. Viz Xorg.log:
(II) fglrx(0): Interrupt handler installed at IRQ 5.
Moc se mi ale nelíbi:
hugo:~# cat /proc/interrupts
CPU0
0: 213 XT-PIC-XT timer
1: 16797 XT-PIC-XT i8042
2: 0 XT-PIC-XT cascade
3: 176146 XT-PIC-XT ohci_hcd:usb1, cx88[0]
5: 136337 XT-PIC-XT ehci_hcd:usb2, eth2, EMU10K1, fglrx
6: 2 XT-PIC-XT floppy
8: 2 XT-PIC-XT rtc
9: 0 XT-PIC-XT acpi
10: 168 XT-PIC-XT firewire_ohci, sata_nv
11: 2207669 XT-PIC-XT sata_nv, eth1
NMI: 0
LOC: 3373678
ERR: 2
MIS: 0
tzn že na IRQ 5 jsou 4 moduly, možná to ale nevadí.(WW) fglrx(0): could not detect X server version (query_status=-3) (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x23Mno jestě to zítra projdu
Option "UseInternalAGPGART" "no"
Option "MonitorLayout" "AUTO, AUTO"
BusID "PCI:5:0:0"
, příp. nastavit UseInternalAGPGART na yes.lsmod|grep fglrx fglrx 1493164 18 agpgart 35508 2 fglrx,nvidia_agp
Option "UseInternalAGPGART" "no"Myslím, že toto bude možná ona chybka. Jinak jsem nějaké info našel i zde :
hugo:~# cat /proc/interrupts
CPU0
0: 223 IO-APIC-edge timer
1: 1351 IO-APIC-edge i8042
6: 2 IO-APIC-edge floppy
8: 3 IO-APIC-edge rtc
9: 0 IO-APIC-fasteoi acpi
16: 71492 IO-APIC-fasteoi sata_nv, eth1
17: 2759 IO-APIC-fasteoi ohci_hcd:usb1
18: 2 IO-APIC-fasteoi ehci_hcd:usb2
19: 57 IO-APIC-fasteoi eth2, EMU10K1, fglrx
20: 9 IO-APIC-fasteoi firewire_ohci
21: 0 IO-APIC-fasteoi sata_nv
22: 530 IO-APIC-fasteoi cx88[0]
NMI: 0
LOC: 142121
ERR: 1
MIS: 0
Mam desku DFI Nforce4 ULTRA, co jsem tak zkoumal, tak pro AGP by měl být modul stejný jako Váš, tzn. nvidia_agp. Zrušil jsem tedy UseInternalAGPGART a nahrál nvidia_agp. Teď tedy lsmod vypadá takto:hugo:~# lsmod |grep fglrx fglrx 1478156 18 agpgart 31024 2 nvidia_agp,fglrx
Včera prošly do unstablu debianu, poslední ovladače, takže jsem je nainstaloval z balíčků, při prvním spuštění veškeré aplikace využívající openGL vrátili segfault ale neumírali xka, po restartu se vše vrátilo do původního stavu, tzn. že např. glxinfo při prvnim spuštění zamrzne a pomůže jen kill, při druhém spuštění je v pořádku. Nicméně když spustím aplikaci, která má výstup přes opengl (např. glxgears) xka zamrzají a v logu samozřejmě ani čárka.
Ohledně fglrx se mi v dmesg objevuje toto:
hugo:~# dmesg |grep fglrx fglrx: module license 'Proprietary. (C) 2002 - ATI Technologies, Starnberg, GERMANY' taints kernel. [fglrx] Maximum main memory to use for locked dma buffers: 805 MBytes. [fglrx] ASYNCIO init succeed! [fglrx] PAT is enabled successfully! [fglrx] module loaded - fglrx 8.45.4 [Jan 16 2008] on minor 0 [fglrx] Reserve Block - 0 offset = 0X7ffb400 length = 0X4c00 [fglrx] Reserve Block - 1 offset = 0X0 length = 0X40000 [fglrx] Reserve Block - 2 offset = 0Xffff000 length = 0X1000 [fglrx] Reserve Block - 3 offset = 0X7fbb000 length = 0X40000 [fglrx] interrupt source 20008000 successfully enabled [fglrx] enable ID = 0x00000004 [fglrx] Receive enable interrupt message with irqEnableMask: 20008000 [fglrx] interrupt source 10000000 successfully enabled [fglrx] enable ID = 0x00000005 [fglrx] Receive enable interrupt message with irqEnableMask: 10000000 [fglrx] interrupt source 10000000 successfully disabled! [fglrx] enable ID = 0x00000000 [fglrx] Receive disable interrupt message with irqEnableMask: 10000000; dwIRQEnableId: 00000005 [fglrx] interrupt source 20008000 successfully disabled! [fglrx] enable ID = 0x00000000 [fglrx] Receive disable interrupt message with irqEnableMask: 20008000; dwIRQEnableId: 00000004 [fglrx] PCIe has already been initialized. Reinitializing ... [fglrx] Reserve Block - 0 offset = 0X7ffb400 length = 0X4c00 [fglrx] Reserve Block - 1 offset = 0X0 length = 0X40000 [fglrx] Reserve Block - 2 offset = 0Xffff000 length = 0X1000 [fglrx] Reserve Block - 3 offset = 0X7fbb000 length = 0X40000 [fglrx] interrupt source 20008000 successfully enabled [fglrx] enable ID = 0x00000004 [fglrx] Receive enable interrupt message with irqEnableMask: 20008000 [fglrx] interrupt source 10000000 successfully enabled [fglrx] enable ID = 0x00000005 [fglrx] Receive enable interrupt message with irqEnableMask: 10000000 [fglrx:firegl_free_mutex] *ERROR* mutex id 0x00000005 not found in mutex list
Tomu moc nerozumím.
Zde je k prohlédnutí kompletní xorg.conf, Xorg.log a lsmod.Moc děkuji za jakékoliv rady
V případě že nastavím jako ovladač místo fglrx radeon (případně ati), zůstává v seznamu modulů fglrx a radeon či ati se tam neobjeví.
Xka normálně naběhnou, ve výpisu glxinfo je použitá Mesa a akcelerace nejde
Pokud restartuji, xka se již nespustí a zůstanou viset na černé obrazovce. Fragmentz obrazu v pravém dolním rohu jsou pryč, zůstávají pouze u kurzoru.
Nemohlo dojít při instalaci fglrx k přepsaní nějakých knihoven?
Reinstaloval jsem balíček xserver-xorg-ati, ale nikam to nevede
Zde je k vidění Xorg.log při spuštění s ovladačem radeon, neví někdo prosím co stím?
Možná něco napoví tento výpis, já mu ale moc nerozumím :-/
hugo:~# ldd `which glxinfo`
linux-gate.so.1 => (0xffffe000)
libGL.so.1 => /usr/lib/fglrx/diversions/libGL.so.1 (0xb7f00000)
libc.so.6 => /lib/i686/cmov/libc.so.6 (0xb7db3000)
libX11.so.6 => /usr/lib/libX11.so.6 (0xb7cc6000)
libXext.so.6 => /usr/lib/libXext.so.6 (0xb7cb8000)
libXxf86vm.so.1 => /usr/lib/libXxf86vm.so.1 (0xb7cb3000)
libXdamage.so.1 => /usr/lib/libXdamage.so.1 (0xb7cb0000)
libXfixes.so.3 => /usr/lib/libXfixes.so.3 (0xb7cab000)
libm.so.6 => /lib/i686/cmov/libm.so.6 (0xb7c86000)
libpthread.so.0 => /lib/i686/cmov/libpthread.so.0 (0xb7c6d000)
libdl.so.2 => /lib/i686/cmov/libdl.so.2 (0xb7c69000)
libdrm.so.2 => /usr/lib/libdrm.so.2 (0xb7c60000)
/lib/ld-linux.so.2 (0xb7f76000)
libXau.so.6 => /usr/lib/libXau.so.6 (0xb7c5d000)
libXdmcp.so.6 => /usr/lib/libXdmcp.so.6 (0xb7c58000)
přímo balíček libgl v debianu není.Prošel jsem co mam nainstalováno:
hugo:~# dpkg -l "libgl*" |grep "^ii" ii libgl1-mesa-dri 7.0.2-4 A free implementation of the OpenGL API -- D ii libgl1-mesa-glx 7.0.2-4 A free implementation of the OpenGL API -- G ii libglade2-0 1:2.6.2-1 library to load .glade files at runtime ii libglib1.2ldbl 1.2.10-19 The GLib library of C routines ii libglib2.0-0 2.14.5-2 The GLib library of C routines ii libglide3 2002.04.10-15 graphics library for 3Dfx Voodoo based cards ii libglu1-mesa 7.0.2-4 The OpenGL utility library (GLU)
Reinstaloval balíček libgl1-mesa-dri a zbytek rekonfiguroval, nicméně to ničemu nepomohlo. Výsledek je naprosto stejný.
. A ten balíček přeinstaluj (samozřejmě odeber fglrx a patřičně uprav xorg.conf).
./usr/lib/libGL.so.1.2 je původní (asi z balíčku mesa) knihovna a v /usr/lib/fglrx/libGL.so.1.2 je ta poskytovaná ovladačem fglrx. Možná že budou knihovny rozmístěné trochu jinak, ale zkuste nalinkovat (v mém případě) /usr/lib/libGL.so.1 -> /usr/lib/fglrx/libGL.so.1.2
Tiskni
Sdílej: