OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
první aplikací kterou jsem na tom spustil byl terminál, co taky jiného že...Jednou jsem byl na předváděčce Apple, která se konala u konkurence na MUNI. Když jsem se dostal konečně k Apple počítači, tak jsem najednou nevěděl co tam s tím dělat. Takže moje první aplikace spuštěná na macu byla, shodou okolností, taky xterm.
No, ale co jsem si za to od kolegů z MUNI vyslechl! Samé žblepty o tom, jak můžu, v tak krásném grafickém prostředí, spouštět nějakou příkazovou řádku, či coV tom pripade se jich chtelo zeptat, jakou jinou uzitecnou aplikaci v tom MacOSu maji?
Terminál na jabku? Proč? K čemu?No třeba k práci? Ne každý je grafik nebo hudebník. Ono zase tolik (ani open source) specializovaných aplikací pro další obory pro Mac není. A unixové sotva bude někdo přepisovat do Cocoa (tedy ne, že by nějaké nebyly, ale ve spoustě oblastí nejsou). A pouštět některé typy výpočtů jinak než z terminálu by mi přišlo jako úplný nesmysl. Ale naštěstí v OS X mají i zsh...
Především, výpočtové programy, které společně s VectorWorks používá, běží jen na Windowstohle je spatne zformulovane. Jen na windows bezi pouze ty vypoctove programy. CAD bezi bez problemu jak na Win tak OS X. Zkusim to opravit.
že jí nekoupili iWork a musí chudák holka používat nepovedenou kopii MS Office.Ano, samozřejmě, M$ přece úplně všechno okopíroval od Applu. A že Office jsou o skoro 20 let starší než kterákoli součást iWorku, to přece vůbec nevadí
Co to meleš o tom co bylo dřív?Prosím nemelu, nýbrž konstatuji, a to reakci na vaši poznámku o kopii.
Tiskni
Sdílej: