Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Ahoj, prosím o radu s následujícím problémem, který mě přivádí k šílenství.
Celý web jako hejno papoušků opisuje nastavení ISATAP rozhraní, ve kterém figuruje option v4any
. Nic takového ovšem neexistuje:
[root@popelnice ~]# ip tunnel add is0 mode isatap local 10.84.55.11 v4any 10.84.55.1 ttl 64 Error: either "name" is duplicate, or "v4any" is a garbage.
Nikde jsem na webu nenašel, čím byl tento option nahrazen a jak se má klient bez něj inicialiovat. Připomínám, že od 2.6.25 je už ISATAP přímo v kernelu. Mám iproute verze 2.6.25 a kernel 2.6.25.10.
Vyzkoušel někdy někdo ISATAP v praxi nebo je v4any prostě snem teoretiků?
Není to náhodou tak, že dnešní Linux umí pouze ISATAP server a na klientovi musí běžet nějaký démon, třeba isatapd
z projektu miredo? Ať hledám sebeusilovněji, nikde jsem nenašel zmínku o použití v4any
na novějším kernelu než 2.4.x.
Máte někdo ISATAP bez userspace démona?
Mezitím jsem na to přišel.
Miredo je ISATAP klient. Přesněji řečeno, umí ISATAP klient, TEREDO klient a TEREDO server. Tomu odpovídají soubory isatapd.conf
, miredo.conf
a miredo-server.conf
a démoni odpovídajících názvů.
Server ISATAP je v kernelu. Prostě stačí vytvořit tunel.
Klient ISATAP byl kdysi v kernelu, ale už tam není. Netuším, proč byl odstraněn.
Tiskni
Sdílej: