Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
tak jeste jednou: ja sam gnome na notebooku pouzivam (na stolnim poc. mam KDE). jsem hracicka, a proto mam pocit, ze bych o neco prichazel, kdybych nemel nainstalovane oba hlavni desktopy v poslednich verzich. galeon sice nainstalovany nemam, ale ne z duvodu, ktere jsem tvrdil v clanku.
mel jsem za to, ze cely inkriminovany odstavec zni tak posetile provokativne, ze ho nikdo nemuze brat vazne. vubec me nenapadlo, ze by v tom nekdo mohl vycist jeste zakuklenejsi podumysl -- totiz, ze se mi na gnome skutecne neco nelibi a jenom to balim do omluvnych zertiku...a co se tyce michani vtipu a vaznych veci... nezda se mi, ze by celkova informacni hodnota clanku musela utrpet zarazenim nejakeho vtipku.
nicmene snazil jsem se ted opet chybu napravit a musim bohuzel konstatovat, ze nevim, jak na to. normalne pouzivam dillo z unstable distribuce debianu, ktere vzdy pri startu vypise 'setting locale to C...'. zkusil jsem v konfiguracnim souboru nastavit jiny font, coz se mi nepovedlo. prekompiloval jsem tedy dillo se spravne nastavenym 'LC_ALL', ale nijak jsem si nepomohl. napada te neco?
jako posledni moznost jsem zkusil prevest ASPLinux rpm balicek (poskytovany autorem patchu) pomoci 'alien' na deb - vzniknul vsak nespustitelny paskvil. skoda...
co se tyce odstraneni nejakeho fontu, tak v kazda distribuce ma na spravu fontu nejaky mechanismus. lze to take udelat rucne -- font smazat, znovu vytvorit soubory 'fonts.dir' a 'fonts.alias' a pak znovu nacist fonty do X (xset fp rehash
).
nepovazuji IE za prohlizec pro linux.
Tiskni
Sdílej: