Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
S podobnou věcí jsem si jen tak pro zábavu hrál před mnoha lety na námi vyvinutém terminálu s s deskou PiMX1. Pokud si pamatuji, chtěl jsem standardní mobilový vstup na klávesnici jinak používané pouze pro vstup čísel. Našel jsem nějaký prográmek thumb2keys a přepsal ho pro naší desku. Základem je využití input event 2 sybsystému jádra a možnosti climovat device z user-space, číst pak všecny události daemonem, provést stavový překlad a vytvořit syntetický device, který pak slouží jako vstup všem ostatním běžícím aplikacím/prostředím. Chodilo to tenkrát pěkně. Zdroják jsem někde vyhrabal z historických záloh a je zde:
http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/linux/thumb2keys.tar.gzMohu ho dát i na GitHub, kdyby to mělo smysl. Čas na support ale nemám/kdyby to opravdu někdo chtěl profi, tak ano, ale bylo by to za firemní ceny a i když je to maličké, tak jen otevření projektu a testování stojí hodně. Alternativa je, pokud by se toho chtěl ujmout student v rámci nějaké práce u nás ve škole, tak pak mohu poskytnout konzultace a znova to nastudovat. Jinak je to ode mě tak, že budu rád za případné info o vyžití, novější verzi, ale jinak nic.
Udělat si vlastní klávesnici (USB device) i takovým mrzákem jako je AVR není až tak problém.
Evidentně to lidi dělají. Mj. zrovna čekám na várku hezkých numerických bloků. Software je.
Pointa, chtěl jsem udržovat Pystromo, ve kterém by nejspíš bylo napsání toho, co OP chce, tak na dvě minuty i s koukáním do dokumentace, jenže jsem narazil na lag a kryptické bugy – od udevu ruce pryč (XKB to samé v bleděmodrém).
key 2 a wake key 2 b wake key 2 c wake key 2 2 wake_dropped
Ahoj,
sice tu vsichni nadavaji na Arduino, ale podle me by to s nim bylo rychle a jednoduche.
Potrebujes Arduino, ktere se umi chovat jako USB HID, treba Arduino Uno. Na eBay za 203Kc.
Klavesnice asi bude stacit taky za 20Kc z eBay.
Zdrojak by sel upravit z tohoto navodu.
Jenom bys tam misto serioveho portu Serial.println();
mel Keyboard.press Keyboard.press('M');
Nebylo by to profi zarizeni, ale za kratkou dobu by fungovalo...
Omlouvam se za nepresnost, misto Arduino Uno je potreba Arduino Leonardo.
Na eBay za 222Kc. Maji i mini verzi, ale nevim, jak moc je kompatibilni s velkou verzi.
Stále platí moje nabídka, najde se někdo, kdo by to dokázal softwarově?Ja!
Az se stidim, ze me to nenapadalo driv. Staci pouzit vstupni metodu multipress. Zkousel jsem ji v Lubuntu 14.04 a byla tam uz v zakladu. Mozna jsem ji nechtene naisntaloval s nejakym jinym programem, ale pochybuju.
Jde to rucne prepnout v aplikaci, nebo nastavit jako vychozi. Vychozi nastaveni jsem resil pres ~/.xinputrc
, asi to jde nejak vic "profi", ale xinputrc mi fungoval.
Pro QT programy asi bude fungovat (nezkousel jsem): export QT_IM_MODULE=multipress
Pise se ciselnymi klavesami, presne jako na mobilu.
Tiskni
Sdílej: