Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Lituju, ale myslim, ze nic takoveho neexistuje. 286 snad umela jen real mode. Linux bezi v protected modu procesoru. Bez toho na x86 procesorech nelze delat veci jako ochranu pameti mezi procesy ani ochranu kodu kernelu v pameti pred zasahem z userspace. Sprava virtualni pamet asi taky tezko. A pokud neco z toho jde, tak urcite _velmi_ omezene a pomoci spinavych triku na ukor uz tak nizkeho vykonu.
Minix, ktery tu nekdo zminoval, pro 286 existoval (alespon v nejake starsi verzi), ale take tam byla hromada problemu (jako, ze ochrana pameti moc nefunguje a pod.).
I kdyby se nekdo dal do portovani Linuxoveho kernelu na 286 a uspel, tak uz by ten vysledek asi nemel s Linuxem moc spolecneho...
Poznamka na okraj jeste k tomu Minixu: Minix jsem nikdy nepouzival, jen jsem cetl od Tanenbauma (jeden z hlavnich autoru Minixu) knihu "Operation Systems: Design and Implementation" (1. i 2. vydani). Prave na Minixu tam ukazuje veci z teorie vyvoje OS.
Minix nikdy nebyl psan jako vec pro bezne pouziti, ale pro vyuku navrhu a vyvoje operacnich systemu (alespon Tanenbaum to tvrdi v 2. vydani te knihy). Vztah Minix/Linux je vubec zajimavy. Linus zacal psat Linux kvuli nespokojenosti s dosavadnimi OS (vcetne Minixu, na jehoz usenet strankach nakonec Linus uverejnil prvni zminku o tom, ze neco takoveho tvori). Pak se strhla mezi Linusem a Tanenbaumem velmi zajimava a bourliva diskuze; viz. treba zde: http://people.fluidsignal.com/~luferbu/misc/Linus_vs_Tanenbaum.html
V 2. (doplnenem) vydani vydanem v 1997 (tedy kdyz uz si Linux dobyl misto na Slunci) venuje Tanenbaum vztahu Linux/Minix celou kapitolku, kde prave argumentuje tim, ze Minix mel vzdy zaustat jednoduchy (i na ukor vlastnosti a vykonu) pro snadnost studia. Kritika Linuxu (a jeho monolitickeho navrhu) tam narozdil od zminovane diskuze vubec neni.
4. 286 má pouze 16-bitové registry
Poradil ujo Google.
Tiskni
Sdílej: