Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Lituju, ale myslim, ze nic takoveho neexistuje. 286 snad umela jen real mode. Linux bezi v protected modu procesoru. Bez toho na x86 procesorech nelze delat veci jako ochranu pameti mezi procesy ani ochranu kodu kernelu v pameti pred zasahem z userspace. Sprava virtualni pamet asi taky tezko. A pokud neco z toho jde, tak urcite _velmi_ omezene a pomoci spinavych triku na ukor uz tak nizkeho vykonu.
Minix, ktery tu nekdo zminoval, pro 286 existoval (alespon v nejake starsi verzi), ale take tam byla hromada problemu (jako, ze ochrana pameti moc nefunguje a pod.).
I kdyby se nekdo dal do portovani Linuxoveho kernelu na 286 a uspel, tak uz by ten vysledek asi nemel s Linuxem moc spolecneho...
Poznamka na okraj jeste k tomu Minixu: Minix jsem nikdy nepouzival, jen jsem cetl od Tanenbauma (jeden z hlavnich autoru Minixu) knihu "Operation Systems: Design and Implementation" (1. i 2. vydani). Prave na Minixu tam ukazuje veci z teorie vyvoje OS.
Minix nikdy nebyl psan jako vec pro bezne pouziti, ale pro vyuku navrhu a vyvoje operacnich systemu (alespon Tanenbaum to tvrdi v 2. vydani te knihy). Vztah Minix/Linux je vubec zajimavy. Linus zacal psat Linux kvuli nespokojenosti s dosavadnimi OS (vcetne Minixu, na jehoz usenet strankach nakonec Linus uverejnil prvni zminku o tom, ze neco takoveho tvori). Pak se strhla mezi Linusem a Tanenbaumem velmi zajimava a bourliva diskuze; viz. treba zde: http://people.fluidsignal.com/~luferbu/misc/Linus_vs_Tanenbaum.html
V 2. (doplnenem) vydani vydanem v 1997 (tedy kdyz uz si Linux dobyl misto na Slunci) venuje Tanenbaum vztahu Linux/Minix celou kapitolku, kde prave argumentuje tim, ze Minix mel vzdy zaustat jednoduchy (i na ukor vlastnosti a vykonu) pro snadnost studia. Kritika Linuxu (a jeho monolitickeho navrhu) tam narozdil od zminovane diskuze vubec neni.
4. 286 má pouze 16-bitové registry
Poradil ujo Google.
Tiskni
Sdílej: