Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Nevíte o nějaké diskuzi o Kylix? Nic nemohu najít.
Udělal jsem si prográmek, zcompiloval a výsledkem je spustitelný soubor "Project1". Když ho spouštím z textové konzole v Gnome, vypíše se: "./Project1: relocation error: ./Project1: undefined symbol: initPAnsiStrings". Když ho spouštím z Kylix, vše O.K. Asi v mém postupu něco chybí.
Používám:
Kylix 3,
Mandrake 9.0,
Gnome.
Díky za nápady.
Tu chybu musím dělat já. Na zkušební disk jsem si nainstaloval RedHat 8.0 (včerejší dotaz byl z Mandrake 9.0). A chyba zůstává stejná. Nevynechávám nějaký krok?
1) Spustím Kylix,
2) zvolím v menu "File" "Save all". Uložím vše do čistého adresáře.
3) Ten prázdný Form spustím - v menu "Run" zvolím "Run". Spustí se aplikace, kterou mohu posouvat po obrazovce, zmenšovat... Ukončím ji.
4) V menu "Project" zvolím "compile Project1". Ukončím Kylix.
5) Přepnu se v terminálu Gnome do toho adresáře a spustím "./Project1". Opět se vypíše hláška "./Project1: relocation error: ./Project1: undefined symbol: initPAnsiStrings".
Zajímavé je, že Kylix spustí vytvořenou aplikaci bez problémů. Nevynechávám něco? Postupuji jako v Delphi pod Windows (ta podoba se mi moc líbí).
Ještě upřesním včerejší informace. Mám Kylix 3 Open Edition, instaloval jsem v obou případech jako uživatel (ne root), ale všechno vypadá krásně funkční. V systému mám i balíček libqt3-3.0.5-7mdk. Je to ta podstatná knihovna? Co s ní? Díky za všechny nápady.
#!/bin/sh
# leave this if you put the library in the same directory as KySMS
export LD_LIBRARY_PATH=.
#
# OR
# uncomment (and modify) the next line if you have Kylix 3 OE installed
#export LD_LIBRARY_PATH=/usr/local/kylix3/bin
cd /home/dave/KySMS/
/home/dave/KySMS/KySMS -ns
Tak snad to (nebo něco v tomto duchu) pomůže...
To je přesně ono! Díky moc. Do příkazového řádku napíšu: "export LD_LIBRARY_PATH=/home/pripoj/kylix3/bin" (pripoj je jméno uživatele) a potom se progam dá spustit. Skriptík si udělám.
Mohu nějak zjistit, co všechno je pro který můj výtvor z adresáře "kylix3/bin" potřeba? Nebo se dá někde zatrhnout "zkompilovat včetně všeho"? Když se s prográmkem budu chtít pochlubit u kamarádů, přece jim nebudu instalovat celý Kylix.
Tiskni
Sdílej: