Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
zavádeč jsem použil Grub a je na druhém disku, při bootovani přes něho mi nenajede ani jeden systemJa tomu fakt vubec nerozumim. Proc je grub nainstalovan na druhem disku? A proc se odkazuje cast tykajici se Linuxu na jakysi sedmy oddil druheho disku, kdyz Linux ma podle toho dotazu byt na tom druhem (nyni defacto prvnim) disku, kde je jenom FAT32 plus 4GB oddil pro Linux???
napis, ako mas rozdeleny 2.disk: (1.lin, 2.win, 3.gen???), ci sa vies dostat na gentoo(cd,floppy) abo win. napis aj, ktory disk vidis skor po starte pc (primary master) a z ktoreho sa bootuje
btw: nie som si isty, ci je gentoo zrovna najlepsi na zaciatok, ale urcite je fajn
fdisk -l /dev/hda
fdisk -l /dev/hdb
jinak asi nikdo nepochopi, jak jsou ty disky rozdelene.
P.S.Nevim, proc by fdisk -l /dev/hda
nemelo jet, mozna by to misto jednicky chtelo psat male L.
skus,ci ti pojde win, ked: # For booting Windows NT or Windows95 title Windows rootnoverify (hd1,0) # makeactive chainloader +1 k tomu druhemu disku, rozdeleny je fakt uzasne, ale: hda6 - xx MB particia: /boot hda7 - xxx MB swap hda8 - x GB / - preco swap a Amoeba netusim, ak mozes, pozri si ju v partition magic abo # cfdisk /dev/hdb - ci neuvidis nieco ine..
to hej, ale aj niektorych chybnych biosov, ktore si geometriu disku vysvetluju posvojom
Jinak jsem se na homepage docetl:
Unlike many other boot loaders, GRUB makes the particular drive translation irrelevant. A drive installed and running with one translation may be converted to another translation without any adverse effects or changes in GRUB's configuration.
.
nezalezi kolko GB ma disk, ale je ulozeny kernel(vmlinuz)
a kde ma grub svoje stages
pozri grub faq
Tiskni
Sdílej: