abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | Nová verze

    E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 15:11 | IT novinky

    Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Nasazení Linuxu

    Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 02:11 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:44 | Nová verze

    Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    6.7. 23:44 | Nová verze

    Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    6.7. 19:44 | Komunita

    Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.7. 20:22 | Zajímavý software

    Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 369 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: Jak se (ne)dostat do systému

    theo avatar 29.6.2002 00:27 theo | skóre: 15 | Rožnov ... hádej který?
    Jak se (ne)dostat do systému
    Přečteno: 337×
    Pánové a dámy jsem velice šikovné nemehlo.

    Převčírem jsem přidával jednoho usera (sshd) do systému a napdlo mě, že ho přidám jen tak, tzn. napíšu ho do /etc/passwd a /etc/shadow. To by problém nebyl. Jsem veliký příznivce editoru vi (taky je to jediný záznam na ABCLinuxu, u kterého je moje jméno :-), ale zrovna jsem měl špatný den, takže jsem něják přehlédl, že jsem do řádku s uživatelem root omylem připsal písmenko "n". A katastrofa byla na světě. Vše jsem hezky uložil a zapomněl na to. Dneska jsem přišel k počítadlu a ejhle nemůžu se přihlásit na roota! Jistě chápete, že jsem div z okna nevyskočil. Tak jsem si řekl "ale co máme single mód, tak o co jde". Jenže když v single módu napíšete passwd root a v /etc/shadow takový user není, tak si můžete tak akorát víte co. Nakonec se mi to podařilo: nastavíte u /etc/shadow práva pro zápis pro všechny, opravíte chyby, změníte zpět a pokud si nejste jisti heslem, jednoduše ho pomocí passwd změníte. Jediné na co musíte zapomenut je, že se bez normálního startu do systému přihlásíte na rootovský účet. Pak už vše šlape jak má. A proč vám to vlastně vykládám? Protože jsem se před deseti minutami probudil ze strašné noční můry :-D Možná, že tohle v budoucnu někdy někomu pomůže. Jestli jo, tak myslím, že to za ty nervy stojí...

    Sine ira et studio

    Odpovědi

    29.6.2002 02:14 Druid
    Rozbalit Rozbalit vše Jak se (ne)dostat do systému
    Ani nemusite menit prava pro zapis, staci to ve "VIcku" ulozit s :x! (ulozi i kdyz soubor ma prava RO).

    P.S. jeste staci treba nabootovat z CD a ten oddil ( / ci /etc ) si primountovat do nejakeho adresare. Tim padem se taktez dostanete k /etc/shadow a muzete vesele editovat

    29.6.2002 17:43 Jozef Vondrák | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Jak se (ne)dostat do systému
    Ve svém prvím zaměstnání jsem byl poslán na školení SCO Unixu. Tam jsme se to učili takhle:
    - záchranou disketou nabootovat
    - připojit harddisk do /mnt na disketě
    - pomocí příkazu chroot udělat z /mnt kořenový adresář
    - zadat "passwd root" a nové heslo
    - zadat exit (vyhodí z chroot)
    - zadat umount /mnt
    - zadat init 6
    Moje další poznatky: v Linuxu to chodí stejně, není problém použít jakékoliv bootovací médium.
    theo avatar 30.6.2002 06:39 theo | skóre: 15 | Rožnov ... hádej který?
    Rozbalit Rozbalit vše Jak se (ne)dostat do systému
    Jůůů SCO Unix! (sám jsem tak maximálně viděl Solaris v podnikovém nasazení) A že jsem tak smělý, vy asi nebude z mojí věkové kategorie, že (20 :-)? (prosím berte to jako poklonu ;-)

    To co jste napsal, je strašně fajn, když člověk zapomene heslo, ale v mém případě šlo o úplně něco jiného -- já jsem si v /etc/shadow zrušil uživatele root, takže když se potom pokusíte změnit root heslo klasickým a výše popsaným způsobem, dovíte se akorát něco na způsob Bad Authentification Tokens, nebo nějáký podobný, nic neříkající blábol.

    Ještě stojí za zmínku, že když se mezi těma dvojtečkama, co obvykle bývá zahashované heslo, všechno vymaže, pak se lze do systému přihlásit jako root i bez hesla.

    Nicméně je dobře, že to sem píšete -- čím vícekrát to zde bude, tím lépe to příště někdo najde ;-)

    Sine ira et studio
    30.6.2002 12:27 Jozef Vondrák | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Jak se (ne)dostat do systému
    Klidně mi tykej, nejsem až tak starej :-) je mi 28.
    1.7.2002 17:25 Vasek | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Jak se (ne)dostat do systému
    Kdysi jsem použil fintu, která by se také někomu mohla hodit: Já jsem se jednou mimo domov nutně potřeboval přihlásit do svojeho systému a neměl jsem jinou možnost než použít služeb jedné veřejné knihovny. Měl jsem ale strach, jestli tam někdo nemá nainstalovaný keylogger, nebo něco podobného, tak jsem si řikal, že ihned co přijedu domů, tak změním heslo. Naneštěstí jsem ale potkal jednoho bývalého spolužáka a stavili jsme se na pivo. Navzdory tomu, že domů jsem se dostavil až pozdních hodinách a trochu "unaven", heslo jsem sice změnil, ale ráno jsem zjistil že si ho nepamatuju... Nakonec jsem se do systému dostal tak, že jsem nabootoval live-cd linux, který mám vypálený na cd-vizitce a namountoval jsem si fs z disku té mašiny. Pak jsem si sedl k jiné mašině opsal z etc/shadow cypher-text odpovídající heslu které jsem tam měl a nahradil jím ten pro zapomenuté heslo v onom nešťastném počítači. Takže na obou počítačích pak bylo stejné heslo, které jsem po přihlášení normálně změnil.
    theo avatar 1.7.2002 21:06 theo | skóre: 15 | Rožnov ... hádej který?
    Rozbalit Rozbalit vše Jak se (ne)dostat do systému
    Nadherně komplikované :-) Stačilo vymazat zahešované heslo a dostal by ses do systému taky a bez hesla. Nicméně i tohle je velmi vtipná varianta (akorát by se mi nechtělo opisovat ten dlouhý nesmysl ,-)
    Sine ira et studio
    3.7.2002 23:49 lada
    Rozbalit Rozbalit vše Jak se (ne)dostat do systému
    Ale zase pro případ, že by z nějakého důvodu v jisté situaci nechtěl nechat systém ani na chvilku otevřený bez hesla, je tento zůsob zase dobrý.
    Stanislav Brabec avatar 3.7.2002 22:43 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Jak se (ne)dostat do systému
    Napadá mne - pro takové příležitosti byste na svém stroji mohl mít spuštěný telnet s OPIE. Telnet je všude a rozdíl mezi rizikem keyloggeru a odposlechem na síti je v případě nouze minimální. OPIE však používá OTP (One Time Password). Kdysi jsem to měl takto zařízené ve škole. V batohu jsem nosil papírek a na něm bylo seznam aktuálních hesel. Na heslo, které bylo jednou použito, se už k vám nikdo nepřihlásí. Akorát nesmíte papírek u toho počítače nechat.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.