Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Převčírem jsem přidával jednoho usera (sshd) do systému a napdlo mě, že ho přidám jen tak, tzn. napíšu ho do /etc/passwd a /etc/shadow. To by problém nebyl. Jsem veliký příznivce editoru vi (taky je to jediný záznam na ABCLinuxu, u kterého je moje jméno , ale zrovna jsem měl špatný den, takže jsem něják přehlédl, že jsem do řádku s uživatelem root omylem připsal písmenko "n". A katastrofa byla na světě. Vše jsem hezky uložil a zapomněl na to. Dneska jsem přišel k počítadlu a ejhle nemůžu se přihlásit na roota! Jistě chápete, že jsem div z okna nevyskočil. Tak jsem si řekl "ale co máme single mód, tak o co jde". Jenže když v single módu napíšete passwd root a v /etc/shadow takový user není, tak si můžete tak akorát víte co. Nakonec se mi to podařilo:
nastavíte u /etc/shadow práva pro zápis pro všechny, opravíte chyby, změníte zpět a pokud si nejste jisti heslem, jednoduše ho pomocí passwd změníte. Jediné na co musíte zapomenut je, že se bez normálního startu do systému přihlásíte na rootovský účet.
Pak už vše šlape jak má.
A proč vám to vlastně vykládám?
Protože jsem se před deseti minutami probudil ze strašné noční můry
Možná, že tohle v budoucnu někdy někomu pomůže. Jestli jo, tak myslím, že to za ty nervy stojí...
P.S. jeste staci treba nabootovat z CD a ten oddil ( / ci /etc ) si primountovat do nejakeho adresare. Tim padem se taktez dostanete k /etc/shadow a muzete vesele editovat
To co jste napsal, je strašně fajn, když člověk zapomene heslo, ale v mém případě šlo o úplně něco jiného -- já jsem si v /etc/shadow zrušil uživatele root, takže když se potom pokusíte změnit root heslo klasickým a výše popsaným způsobem, dovíte se akorát něco na způsob Bad Authentification Tokens, nebo nějáký podobný, nic neříkající blábol.
Ještě stojí za zmínku, že když se mezi těma dvojtečkama, co obvykle bývá zahashované heslo, všechno vymaže, pak se lze do systému přihlásit jako root i bez hesla.
Nicméně je dobře, že to sem píšete -- čím vícekrát to zde bude, tím lépe to příště někdo najde
Tiskni
Sdílej: