Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Jinak ten váš ooooobrovský obrázek odpovídá zhruba půlce A4 v rozlišení 600dpi. Jsou lidé, kteří běžně pracují s A2 (nebo i A1), někdy i v rozlišení 1200dpi.
chapu, ze Gentoo je rychly (hlavne diky prelinku)Gentoo defaultně prelink nepoužívá.
Ne, žádná z mně známých open-source her (ani pro Linux, ani pro Windows) opravdu žádné gigahertzy a stovky megabytů RAM nepotřebují. Ale pokud si chce člověk zahrát nějakou ze soudobých komerčních her... A jsou i tací, kteří chtějí. (I když podle mě už za moc nestojí.)
Ale chápu, že tady jsou jen lidé, kterým k životu stačí textový editor a kompilátor. Jenomže když pak mám otevřeno ještě pár webových stránek, nějakou grafiku, hudbu, běží mi Apache2, MySQL... ono si to nějakou tu paměť vezme. Nemluvě o tom, že když systém běží svižněji, tak to prostě potěší.
Další výhodou novějších procesorů (AMD64) může být menší spotřeba – méně vyzářeného tepla – menší větrák – tišší počítač.
Nemluvě o tom, že když systém běží svižněji, tak to prostě potěší.^_~
Tak jako do LGA 775 je to moc drahy..jak naznačuju, cena není jediný faktor ... podle mojich kritérií (která nehodlám diskutovat, berte to jakože někdo rád vdolky a jiný holky
to nemluvim o tom, ze Athlon 939 je o procenta vykonejsi a o desitky procent drazsi..vezmu ceny z jednoho obchodu, vše s DPH, box verze:
Ma volba byla Athlon 64 3000+ do 754.. Jo a btw jede na 2,0 Ghz..teď nevím, k čemu se to btw vztahuje, takže pro náhodného nezasvěceného čtenáře upřesním pracovní frekvence jádro/fsb:
"A co ze ma 939 oproti 754 tak spatneho"...- obávám se, že to je nepochopení slůvka "pod" o příspěvek výše - "pod 939" jako "nic slabšího než 939" (?)
navíc zlé jazyky tvrdí, že s jádrem Winchester (asi všechny do s. 939) má významně nižší spotřebu (než srovnatelné procesory jak AMD, tak Intel)Zlé jazyky zřejmě dlouhodobě žijí v nějaké izolaci, protože to, že amd64 (a 90nm jádra obzvlášť) mají výrazně nižší spotřebu a tedy i ztrátové teplo než srovnatelné P4 (a to až o desítky %), je zcela objektivní fakt se kterým snad už nikdo nemůže polemizovat.
Tiskni
Sdílej: