Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
GTK dialog SaveAs (pozri si Gnome 2.10, alebo aj starsi 2.8). ... Standarne zobrazuje len najpouzivanejsie veci.eee ... to je ta strašná vlastnost, co se poprvé masověji objevila v M$ Office 2000 nebo tak nějak, a kterou znalejší okamžitě vypínají a méně znalí na ni nadávají kudy chodí, že jim furt mizí položky z menu a nemohou je najít?
I kdyby to důvod nebyl (a to samozřejmě je)Já v tom důvod pro flamování nevidím. Když se lidi hádají o tom, jestli KDE škodí FOSS, jestli je KDE nebo GNOME známkou windowsovatění Linuxu, atd., tak to IMO nemá nic společného se _vzhledem_ toolkitu (a tím myslím pouze toolkitu, ne desktopu). Navíc je to anketa o Qt vs. Gtk+ -- KDE a GNOME je tam zmíněno pouze pro ty, kteří by si pod tím nic nepředstavili.
No a, že na to přišel čtenář Abc?To byla reakce na komentář výše -- nemyslím si, že by čtenáři byli nadšení z nechutných flamewarů, spíše naopak. Takže úmyslně vyvolávat flamy, to není naše snaha.
KDE je hnusnej, ale šikovnej!
Já používám KDE na 96MB RAM a P233MMX. Vo co go? Jsem placen od hodiny...
Tiskni
Sdílej: