Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Zdravim vsechny, dostal jsem se do zajimave situace: zkompiloval jsem si do MDK 10.1 vlastni jadro (2.6.13-rc3 z kernel.org; kompilaci jsem provadel pod distribucnim jadrem 2.6.8), upravil jsem lilo.conf, spustil /sbin/lilo a do noveho jadra rebootoval. Start probehl bez problemu. Kdyz jsem ale pocitac na noc vypnul a rano znovu zapnul, start systemu narazil na jaderneho panice (Unable to mount root fs).
Root filesystem mam Ext3, jehoz podporu jsem kompiloval jen jako modul (Ext2 mam zakompilovane natvrdo), tzn. chybu pri konfiguraci jadra jsem udelal nejspis prave tady, nejde mi ale vubec do hlavy, jak je mozne, ze pri prvnim rebootu do noveho jadra tenhle problem nebyl.
To same se mi stalo, kdyz jsem kompiloval jadro 2.6.12.1 - jen s tim rozdilem, ze uspesnych bootu bylo vic, ne jen jeden; po nejake dobe (bohuzel nevim presne) se ale taky zacal objevovat Kernel panic. Za tu dobu jsem s lilo.conf nic neprovadel.
Jestli se nepletu, Ext2 a Ext3 se lisi jen tim, ze Ext3 ma navic zurnal, jinak jsou zamenitelne a je mozne Ext3 pripojit jako Ext2 (myslim tim pouzit na Ext3 partici ovladac pro Ext2 jen za cenu toho zurnalovani), takze tusim, ze neco takoveho probehlo pri tech uspesnych bootech. Nechapu ale, proc se to provadet prestalo (mym zasahem to urcite neni, po uspesnem zavedeni jsem uz nic nemenil). Nevedel by nekdo?
Ja jeste zkusim do lilo.conf natvrdo nastavit pouziti Ext2 ovladace (doufam, ze se mi to s nicim neplete, ze to v lilo.conf jde nastavit) a pri pristi kompilaci jadra si Ext3 zakomplikuju natvrdo. Kazdopadne kdyby nekdo vedel, proc to v me stavajici situaci jednou jde a jednou nejde, budu rad, kdyz se o tuhle vedomost podeli Predem dik.
To je v zásadě pravda, ale pokud ext3 přimountujete jako ext2 a zapisujete na něj, přestane být korektním ext3, takže před jeho opětovným přimountováním jako ext3 musíte spustit e2fsck
.
Tiskni
Sdílej: