Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Xorg 6.7.0 1400x1050/24bpp na PentiumM 1,7GHz, FireGL T2 128MB, HDD 7200rpm
Má někdo podobné zkušenosti ? Nemůže to být jenom náhoda, např. příznivá kombinace mého hardware ? Jak je to s rychlostí síťového stacku oproti Linuxu 2.6.x ?
Začínám totiž vážně uvažovat o náhradě Lin serverů(samba, postfix, squid, mysql) a několika desktopů(jen NC, rdesktop) právě za FreeBSD. Nejde ani tak o tuhle zkušenost, na serverech to může být úplně jinak, ale ten systém se mi prostě začíná líbit
Měl by někdo osobní zkušenosti s přechodem Lin->FreeBSD v prosukčním prostředí ?
Předem děkuji
Tomášek
omlouvám se, měl jsem si to po sobě nejdřív přečíst
Za titulek se omlouvám, ale prostě jsem se nechal unést. Po mých cca 5 letech praktických zkušeností s Linuxem jsem nabyl i určitého sebevědomí a přesvědčení, které bylo tímto dnes večer silně podkopáno
lucky@dablik# uname -a FreeBSD dablik 6.0-BETA FreeBSD 6.0-BETA #0: Fri Jul 15 14:55:02 CEST 2005 root@dablik:/usr/obj/usr/src/sys/WORKSTATION i386zadnou linuxovou distribuci jsem netestoval, krome zacatku se slackwarem a debianem, ale URCITE je FreeBSD rychlejsi :)) jinak nekde na webu jsem videl test frebsd 5.x a netbsd, openbsd, Linux 2.6.x a 2.4.x, ale nejak to nemuzu najit, taky je neco na růtu :) a tam vysla rada freebsd 4.x stejne dobra jako uplne vyladene jadro linux 2.6.x, ovsem o vysledku lze polemizovat, nebot ho provadel uzivatel, ktery nemel s freebsd velke zkusenosti a jsem si jisty, ze kdyby se lepe vyladil, tak by linux 2.6.x porazil.
Mne sa na tom páčia tri veci: 1. Čistý a prehľadný návrh systému, všetky konfiguráky na svojich miestach, všetko funguje okamžite, ako má ... 2. Optimálne využitie HW (lepší memory management, absencia runlevelov atď ....), väčší výkon v porovnaní s Linuxom (a WIN) 3. Systém sa správa presne podľa dokumentácie,Nezlobte se na mě, tohle je naivně-optimistický FUD
... a nestane sa to, že to nejde alebo sa to správa inak len preto, že dokumentácia bola písaná pre iné distroTo je dôvod, pre ktorý som odišiel od Linuxu. Yeti tu raz napísal, že distribúcie snád´ vymyslel Microsoft. Linuxová komunita by mala pre distribúcie vyhlásiť "dobu ľadovú" a na nejaký čas začať masívne spájať distribúcie, namiesto ich forkovania. Prežilo by pár silných, roztrieštený support, vývojári i používatelia by sa zjednotil, minoritné by vyhynuli. Samozrejme, časom by zasa prišlo ku forkovaniu, ale genetický kód by sa prečistil.
keď si inštalátor robí, čo chceony jsou i distribuce Linuxu bez instalatoru :)
Súhlas! Niet nad systém, ktorého vývojový team má jasno v tom, čo robí a ako má výsledok vyzerať. Na Linuxe je poznať to okrídlené príslovie, že keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté.Aha, takze "Linux" (ve vsi svoji rozmanitosti) je ekvivalent FreeBSD, ze se da tak stavet vedle sebe? ... ehm, co ze je to "ten Linux"? Myslis "kernel"? Nejsou nahodou FreeBSD, NetBSD, OpenBSD taky neco jako "distribuce"? O tom, ze normalni FreeBSD instalace desktopu (o ktere se zde "basni") pouziva tytez aplikace jako "GNU/Linux", se tu uz mluvilo. Nebyl bych podobne vedle, kdybych tu zacal mluvit o tom, ze vyvojari Gentoo maji oproti "BSD" jasno v tom, co delaji, a pri pohledu na FreeBSD, NetBSD a OpenBSD pouzivat prislovi, ze kdyz dva delaji totez...?
Ja som pri objednávaní servera trval na požiadavke, že to musí byť kompatibilné s Linuxom a BSD. Radič ICH6 totiž nie je vôbec podporovaný linuxovým jadrom.Proč to tedy nebylo dodavateli omláceno o hlavu? Nechápu.
Ja som pri objednávaní servera trval na požiadavke, že to musí byť kompatibilné s Linuxom a BSD, nevedel som ešte, čo si vyberiem ako OS serveru. Predpokladal som, že dodávateľ bude tomu rozumieť a dodá bezproblémový HW. Žiaľ stala sa chybička ....Tomu rikam bezbřehá naivita . Chtít něco takového po dodavateli. Dle mých zkušeností musím jít najisto, nebo je to risk. Například právě o inkriminovaném ICH6 všude tvrdí že se opravdu jedná o HW RAID podporovaný linuxem. Tvrdí to například IBM.
A iné linuxové distro by mi nepomohlo, je to problém jadra Linuxu, nie distra ako takého. Radič ICH6 totiž nie je vôbec podporovaný linuxovým jadrom.Zajímavé, že mi na jednom stroji funguje. Pravda je, že jsem ze začátku také propadal takovémuto zoufalství. Buď to jelo 100kB/s, nebo to tuhlo. Ale nakonec se ukázalo, že je na vině disk. Stačilo vyměnit a už to šlape jako hodinky. FreeBDS mě nenapadlo zkusit, a to se jedná zrovna o jeden z mála strojů kde neběží Java (pro flamery: 1.5). No ale stejně bych tam asi i tak dal linux, z důvodů udržovatelnosti (když už tu nebudu, tak aby se musel hledat někdo kdo dokáže udržet v chodu jak linuxy, tak BSD).
A ešte raz a naposledy - mojím cieľom nie je znevažovať Linux. Len som poukázal na to, že to nie je všeliek (nakoniec ako každý OS) a sú systémy, ktoré sa s HW vedia vyrovnať aj v takomto prípade, aký som zažil ja.Jistě, zde není o čem diskutovat. Mohlo to být také klidně naopak. Když FreeBSD fungovalo na první pokus, tak proč si zbytečně komplikovat život, vždyť je to evidentně jedno, zda Linux nebo FreeBSD. A stejně to pokládám rozhodně za dobrý konec, protože ač linuxák, musím uznat: rozhodně lepší *BSD než mandrake.
Zajimave je ze s anonymem vystupujicim pod aliasem Predator jste cas ztracel. Navic jsem uvedl sve prave jmeno (muzete mi to verit a nemusite)
My si tykame? Myslim, ze jako anonym jsem vam netykal. Tudiz anonym je slusnejsi nez reg. uzivatel.
2)Abicko i penguina ctu defacto od jeho zalozeni a nechapu proc bych se mel registrovat kvuli tomu, ze tady jednou za mesic nekomu neco odepisu. Opet narozdil treba od linuxsoftu, abicko dovoluje komentovat diskuze a clanky bez registrace a login. Navic pri vlozeni komentare jsou tam tri kolonky Login a heslo
nebo vase jmeno
. takze v ramci pravidel. BTW abicko mi prjde lepsi. Meni anonymita neco na tom co si o vas a o vasich prispevcich myslim.
3)Analyza. Nic jsem nehledal, mam sloni pamet.
Nechapu proc, kdyz jsem reagoval na vas prispevek o tom, ze BSD je hracka, nebo ze za nim musi stat firma. Znate bsdmall? BTW to same se da tvrdit o Linuxu. Kde by jsme byly bez OpenSSH (pozival by jste ssh.com?), kde by byl jablickovy MASOX? BTW stejne to tenkrat uz vedeli, ze konvertuji na intel.
Mam se omlouvat za to, ze jsem reagoval na zvracenne bludy pan Burdy? Aha tim myslite ten omyl pane Burda.
Ani jednoho nepoznam osobne.
Ale mozem sa vyjadrit k p.Z.Burdovi, ktory mi uz x-krat velmi slusne, odborne a ochotne odpovedal na moje otazky a problemy tykajuce sa linuxu.
takze tak.
btw.sorry admini, ale vela krat ste zrusili ovela uzitocnejsie diskusie ako je tato.
Len nedavno ste uzamkli jednu moju diskusiu s vysvetlenim, ze som NEPOLOZIL KONKRETNU OTAZKU?!?
A k tomu BSD - neviem co sa tu vlastne riesi. Ja fungujem 6 rokov na tucniakovi, jeden moj znamy 10 rokov funguje na certikovi a nikdy sme nemali problem hodit rec o PC, ani sme necitili potrebu nanutit tomu druhemu svoj system.
Unika Vam samotna podstata OpenSource - FREEDOM - vyhovuje ti Linux --> tak ho pouzivaj, *BSD --> tak ho pouzivaj, OpenSOLARIS --> tak ho pouzivaj,...
Simple as that.
Cudujem sa vam vsetkym ze to nemate uplne na haku.
1) Compaq Presario 17XL370 - sitova "karta" - miniPCI combo - na podporu jsem cekal asi rok az do 2.4.20 jadra linuxu. Na Free fungoval bez problemu co pamatuji.
2) RAID-0 na nForce4 chipsetu (NV_RAID) - Linux nelze ani instalovat. Momentalne jedina vyjimka Mandriva 2006 beta4. Instalovat jde ale system nenabootuje. Na FreeBSD 6.0 funguje skvele. Musim priznat, ze nevim jak je to s podporou na 5.3 a stasich.
Tiskni
Sdílej: