Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | v jádře |
Jedna se o zprovozneni teto karty pod XFree86 4.0.1 ne pod starym XFree86 3.3.x! Takze, pocatecni informace na strankach projektu XFree86 vas mohou zmast neb tam neni vypsana podpora pro tuto kartu. Jelikoz RedHat zahrnul nove XFree86 do sve distribuce s cislem 7.0 uvedomil take uzivatele o tom, ze tuto kartu je mozne zprovoznit pod XFree86 4.0.1 (URL: http://hardware.redhat.com/redhatready/cgi-bin/us/detaillist.cgi?item=1027). Z teto adresy se dostaneme na stranky nVidia kde mame moznost stahnout si ovladac pro tuto kartu. Jedna se o adresu ftp://ftp1.detonator.nvidia.com/pub/drivers/english/XFree86_40/. V dobe kdy toto pisu je posledni ovladac oznacen cislem 0.9-5, takze si stahneme soubory NVIDIA_GLX-0.9-5.tar.gz a NVIDIA_kernel-0.9-5.tar.gz.
NVIDIA_kernel-0.9-5.tar.gz
tar xvfz NVIDIA_kernel-0.9-5.tar.gz cd NVIDIA_kernel-0.9-5 make make installNVIDIA_GLX-0.9-5.tar.gzPosledni krok (make install) musime provest jako uzivatel root. V tomto kroku se vytvori prislusne zarizeni v /dev/, upravi se modules.conf (ci conf.modules - pozna sam), nainstaluje se spravny modul a pote se zavede.
kernel 2.4.0-test10: Byl sem upozornen Petrem Husakem, ze to nelze zkompilovat na tomto kernelu, protoze byla odstranena nektera makra pro praci s moduly. Po nahrazeni maker se kompilace sice zdari, Xserver je mozne spustit, ale system se stane znacne nestabilnim. Zmeny jsou provedeny v souboru wrapper.h.
tar xvfz NVIDIA_GLX-0.9-5.tar.gz make/etc/X11/XF86ConfigPosledni krok (make) provedte jako root. Timto krokem se nainstaluji prislusne sdilene knihovny (libGL.so.xx, libGLcore.so.xx, libglx.so.xx) a ovladac pro XFree86 4.0.1 (nvidia_drv.o).
Jak toto nastavit se podivejte prosim do manualove stranky ci zkonzultujte primo na strankach projektu XFree86. Jedine co mohu poradit, tak ze "Driver" v sekci "Device" je "nvidia".
Puvodni ovladac 'nv', ktery je soucasti XFree86 4.0.1 nefunguje. Je nutne si stahnout ovladace pod Linux primo ze stranek nVidia. Osobne doporucuji nestahovat zadna RPMka, ale stahnout si zdrojaky (NVIDIA_kernel-0.9-769.tar.gz a NVIDIA_GLX-0.9-769.tar.gz) a prekompilovat si je.
Instalace je podrobne popsana v prislusnych balicich a je velmi jednoducha. Mam dojem, ze u modulu jadra staci spustit 'make install' a vse se vyresi samo. U modulu GLX je nutne krome 'make install' jeste trochu pozmenit konfiguracni soubor XF86Config-4 (podrobnosti viz prislusny Readme).
Pak staci restartovat X server, spustit si treba Quake 3 a kochat se...
Je take dobre se ujistit, ze se spousti novy modularni X server 4.0.1 a ne nejaky stary 3.3.6.
Pokud s tim mate nejake problemy nebo zkusenosti, napiste!
Dokument vytvořil: Robert Vojta, 9.12.2000 19:48 | Poslední úprava: David Heidelberg, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: Redakce, Jan Nejedly | Historie změn | Zobrazeno: 1074×
Tiskni
Sdílej: