Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | v jádře |
Jedna se o zprovozneni teto karty pod XFree86 4.0.1 ne pod starym XFree86 3.3.x! Takze, pocatecni informace na strankach projektu XFree86 vas mohou zmast neb tam neni vypsana podpora pro tuto kartu. Jelikoz RedHat zahrnul nove XFree86 do sve distribuce s cislem 7.0 uvedomil take uzivatele o tom, ze tuto kartu je mozne zprovoznit pod XFree86 4.0.1 (URL: http://hardware.redhat.com/redhatready/cgi-bin/us/detaillist.cgi?item=1027). Z teto adresy se dostaneme na stranky nVidia kde mame moznost stahnout si ovladac pro tuto kartu. Jedna se o adresu ftp://ftp1.detonator.nvidia.com/pub/drivers/english/XFree86_40/. V dobe kdy toto pisu je posledni ovladac oznacen cislem 0.9-5, takze si stahneme soubory NVIDIA_GLX-0.9-5.tar.gz a NVIDIA_kernel-0.9-5.tar.gz.
NVIDIA_kernel-0.9-5.tar.gz
tar xvfz NVIDIA_kernel-0.9-5.tar.gz cd NVIDIA_kernel-0.9-5 make make installNVIDIA_GLX-0.9-5.tar.gzPosledni krok (make install) musime provest jako uzivatel root. V tomto kroku se vytvori prislusne zarizeni v /dev/, upravi se modules.conf (ci conf.modules - pozna sam), nainstaluje se spravny modul a pote se zavede.
kernel 2.4.0-test10: Byl sem upozornen Petrem Husakem, ze to nelze zkompilovat na tomto kernelu, protoze byla odstranena nektera makra pro praci s moduly. Po nahrazeni maker se kompilace sice zdari, Xserver je mozne spustit, ale system se stane znacne nestabilnim. Zmeny jsou provedeny v souboru wrapper.h.
tar xvfz NVIDIA_GLX-0.9-5.tar.gz make/etc/X11/XF86ConfigPosledni krok (make) provedte jako root. Timto krokem se nainstaluji prislusne sdilene knihovny (libGL.so.xx, libGLcore.so.xx, libglx.so.xx) a ovladac pro XFree86 4.0.1 (nvidia_drv.o).
Jak toto nastavit se podivejte prosim do manualove stranky ci zkonzultujte primo na strankach projektu XFree86. Jedine co mohu poradit, tak ze "Driver" v sekci "Device" je "nvidia".
Puvodni ovladac 'nv', ktery je soucasti XFree86 4.0.1 nefunguje. Je nutne si stahnout ovladace pod Linux primo ze stranek nVidia. Osobne doporucuji nestahovat zadna RPMka, ale stahnout si zdrojaky (NVIDIA_kernel-0.9-769.tar.gz a NVIDIA_GLX-0.9-769.tar.gz) a prekompilovat si je.
Instalace je podrobne popsana v prislusnych balicich a je velmi jednoducha. Mam dojem, ze u modulu jadra staci spustit 'make install' a vse se vyresi samo. U modulu GLX je nutne krome 'make install' jeste trochu pozmenit konfiguracni soubor XF86Config-4 (podrobnosti viz prislusny Readme).
Pak staci restartovat X server, spustit si treba Quake 3 a kochat se...
Je take dobre se ujistit, ze se spousti novy modularni X server 4.0.1 a ne nejaky stary 3.3.6.
Pokud s tim mate nejake problemy nebo zkusenosti, napiste!
Dokument vytvořil: Robert Vojta, 9.12.2000 19:48 | Poslední úprava: David Heidelberg, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: Redakce, Jan Nejedly | Historie změn | Zobrazeno: 1075×
Tiskni
Sdílej: