Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Zadne extra ovladace nejsou potreba. Pokud uz mate v linuxu zprovozneny ovladace na stavajici ethernet nebo wi-fi kartu, WL-330 muze slouzit jako pojitko s dalsi infrastrukturou.
Protoze jsem chtel pouzivat DHCP a zaheslovany pristup k administraci nastaveni, bylo potreba prehrat firmware na verzi 2.04 download firmware
WL-330 je mozne konfigurovat pres webove rozhrani - s mozillou nemela krabicka problemy. Pres webove rozhrani je mozne nahrat i update firmware. Defaultne se nastavi na IP adresu 192.168.1.1. IP Adresu je mozne zadat bud natvrdo, nebo dynamicky pres DHCP.
Pokud pri bootovani podrzite stisknute tlacitko reset vrati se profil do tovarniho nastaveni. V pripade velkych problemu, kdy zarizeni neni schopno nabootovat z interni flashe, snazi se jeste stahnout image (img1mb) pres protokol tftp (udp) z IP adresy 192.168.1.12 (nedokumentovana funkce).
Prepinacem na krabicce je potreba vybrat mod v jakem chcete zerizeni provozovat.
Dodává se včetně napájecího adaptéru a redukce pro přímé napájení z USB. ASUS WL-330 homepage
Pozor zarizeni se nevyznacuje extremni stabilitou pripojeni (firmware 2.04) - spojeni se mi cca 1-2 za hodinu na par vterin rozpoji (dost nato, aby spadnul telnet) a zhruba jednou za 4 hodiny zacne krabicka spomalovat, az prestane odpovidat uplne a je potreba nastoupit a vystoupit. Jinak jako pojitko pro vic lidi do vlaku, nebo do mistnosti, kde je jenom jedna ethernet zasuvka je to super.
Zařízení je to šikovné a levné, ale často se restartovalo (ping na zařízeni:20% packet lost), ping na "druhou stranu":90% packet lost. Moc použitelné to nebylo, tak jsem bádal a zjistil sem že to neutáhne AC adaptér - má parametry 4V/1A. AP si bere trvale 0,5A a asi tam budou nejaké špičky. Zatím jsem tam dal laboratorní zdroj (Tesla) a výpadky jsou pryč. USB adaptér jsem prodloužil dvojlinkou 0,75mm^2 na délku 12m, před zařízení sem pro jistotu dal dva kondenzátory ale stejně nefungoval. Konečné řešení je až napájení z HDD konektoru. Výrobce neuvádí maximální dovolené napětí-6V ale snese bez problémů.
Dokument vytvořil: Fluttershy, yay!, 26.4.2011 23:06 | Zobrazeno: 548×
Tiskni
Sdílej: