Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Ovladač: | dodává výrobce |
Pravdou je,že cartridge pro tisk patří k nejdražším na trhu a ani jejich dostupnost není tak hustá,jako konkurenčních HP,Canon a Epson,ale lze sehnat i refill kity na doplňování inkoustů a tak ušetřit aspoň něco.
Pokud si tedy na www.lexmark.cz stáhnete ovladač pro Linux,je to gzipovaný tar soubor s názvem cjlz33le. Připojte tiskárnu k počítači USB kabelem,vložte cartridge a zapojte síťovou šňůru. Nabootujte do Linuxu jako root,rozbalte gzip a tar souboru,až dostanete soubor readme a lexmarkz33-1.0-3.sh. Pak se v konzoli nastavte do adresáře s těmito soubory a napište na příkazovou řádku: sh lexmarkz33-1.0-3.sh. Po verifikaci proběhne instalace souborů ovladače a otevře se vám okno s průvodcem instalací. Zde odsouhlasíte akceptaci licence a případně můžete vytisknout zkušební stránku.Nejprve však musíte potvrdit,popř.opravit přípojný bod vaší tiskárny,např./dev/usb/lp0 apod.O tom,kde se vaše tiskárna nachází,se lze přesvědčit v USBViewu nebo přímo v adresáři.
Je pravda,že se mi nepovedlo nastavit hlavy,jelikož jsem tiskárnu používal už předtím ve Windows a cartridge nebyly plné. Kolegům se však údajně podařilo i tento úkon dokončit bez problémů (vytiskne se vám několik šipek na šrafovaném podkladu,z nichž vyberete tu,která se vám jeví jako nejplnější. Její číslo pak zadáte do pole následujícího okna.)
Po restartu počítače pak zkuste jako běžný uživatel vytisknout prázdnou stránku v nějakém editoru.Funguje-li,máte instalaci za sebou. Moje potíže vyplývaly z toho,že jsem se pokoušel tiskárnu nastavit nejprve v Printdraku. Teprve pokud jsem ji odebral a instaloval pouze firemní ovladač,začala fungovat. Výrobce uvádí,že ke správné funkci tiskárny v Linuxu jsou třeba Ghostscript a Enscript, zkontrolujte tedy jejich přítomnost ve vašem OS. Dále zkontrolujte,zda se vám spouští při startu LPD daemon (v Mandraku ho lze zapnout v ovládacím centru, v položce služby).Tiskárnu jsem instaloval na MDK 8.2.
Dokument vytvořil: vit, 6.8.2002 23:16 | Poslední úprava: Redakce, 27.2.2011 15:08 | Další přispěvatelé: jan vecerka | Historie změn | Zobrazeno: 2567×
Tiskni
Sdílej: