Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | dodává výrobce |
Co se týká Wi-Fi, nezkoušel jsem, používám Centrino. Dle dostupných informací by mělo fungovat, jde o Broadcom chipset.
GPRS/EDGE modem - je připojen jako ttyS14
. Při vložení karty je nutné přepnutí na vyšší rychlost:
AT+CFUN=1
,Ukázkové nastavení pro Oskara včetně zadání PINu:
[Dialer EDGEPIN] Modem = /dev/ttyS14 Baud = 57600 Init1 = ATZ+CFUN=1 Init2 = AT+CPIN="3456" Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet" Phone = *99***1# Idle Seconds = 0 Username = a Password = b
Uživatelské heslo nechte tak jak je, nepoužívá se.
Nyní stačí spustit wvdial EDGEPIN
a jste připojeni.
postupujeme podle velmi kvalitniho navodu:
http://ndiswrapper.sourceforge.net/mediawiki/index.php/Installation
Presto, ze se to nedoporucuje, pouzil jsem bez problemu drivery z instalacniho CD dodaneho s kartou (gtwl5a.inf,gtwl5.sys).
Instalace Suse 9.0, kernel povysen na 2.6.8
Velmi stručný návod, pouze pro ty co hledají odpověď, zda-li karta pod Linuxem funguje či nikoliv - odpověď zní - funguje.
/etc/ppp/options
tak cokoli v /etc/ppp/peers/
) všechny řádky začínající lcp-
jinak spojení skoro okamžitě vypadne. A ten návod Roberta Vojty je skutečně skvělý (akorát jsem nemusel šachovat s PINem, protože ho mám vypnutý). Díky.
Dokument vytvořil: rvojta, 15.6.2005 13:41 | Poslední úprava: Matej Cepl, 27.2.2011 15:07 | Další přispěvatelé: Michal Čihař, Láďa | Historie změn | Zobrazeno: 1363×
Tiskni
Sdílej: