David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Po dva a půl roce od vydání verze 5.7 oznámila společnost Oracle vydání nové major verze 8.0 (8.0.11) databázového systému MySQL (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy komunitní verze MySQL jsou k dispozici na GitHubu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 151. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. 4. od 18:00 hodin v restauraci Benjamin na Drobného 46.
Byla vydána verze 18.04.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
mám 2 otázky ohledně PostgreSQL 8.1 / CentOS 5.
1) autovacuumLze tedy nechat default nastavení pro DB 1GB / 15 000 000 záznamů (s cca 30 000 záznamy denně)? Není naptime zbytečně nízký?
###########################################
autovacuum = on
autovacuum_naptime = 60
autovacuum_vacuum_threshold = 1000
autovacuum_analyze_threshold = 500
autovacuum_vacuum_scale_factor = 0.4
autovacuum_analyze_scale_factor = 0.2
autovacuum_vacuum_cost_delay = -1
autovacuum_vacuum_cost_limit = -1
###########################################
Jak řešíte reindexaci pomocí CRONu (heslo pro usera postgres)?
su - postgres -c 'psql dbname -c "reindex database dbname"'
su
pod rootom
su - postgres
spouštím pod rootem, ale jedná se o heslo vyžadované psql (v mysql lze zadat jako parametr, nevím jak v psql)
PGPASSWORD=password psql dbname -U user -c "reindex database dbname"
/user musí být vlastníkem DB, netřeba superuser/
Odpovím si sám.to zrovna není bezpečné. Bezpečné je uložení hesel do .pgpass http://www.postgresql.org/docs/current/static/libpq-pgpass.htmlad 2)
PGPASSWORD=password psql dbname -U user -c "reindex database dbname"
/user musí být vlastníkem DB, netřeba superuser/
Bezpečné je uložení hesel do .pgpassOdvážné tvrzení :). Máš nějaké podklady, v čem je to nějak výrazně bezpečnější? Podle mě je nejbezpečnější využít toho, že žádná hesla na lokálu nepotřebuješ. Neválí se ti zbytečné soubory se zbytečnými hesly, která postrádají jakýkoliv smysl. Aneb hesla používat na to k čemu jsou dobrá, tzn k autentizaci tam, kde nevědí, jestli jste to vy. Psát jakákoliv hesla do skriptů nebo konfiguračních souborů považuju obecně za špatnou praktiku (jistě, často se tomu nejde vyhnout, ale to je omezení konkrétního software).
Asi nejbezpečnější je ověřování uživatele systémem - např. ident http://www.postgresql.org/docs/8.3/interactive/client-authentication.html . Psaní hesel do příkazové řádky je riziko - každý si jej může zjistit příkazem ps.Bezpečné je uložení hesel do .pgpassOdvážné tvrzení :). Máš nějaké podklady, v čem je to nějak výrazně bezpečnější? Podle mě je nejbezpečnější využít toho, že žádná hesla na lokálu nepotřebuješ. Neválí se ti zbytečné soubory se zbytečnými hesly, která postrádají jakýkoliv smysl. Aneb hesla používat na to k čemu jsou dobrá, tzn k autentizaci tam, kde nevědí, jestli jste to vy. Psát jakákoliv hesla do skriptů nebo konfiguračních souborů považuju obecně za špatnou praktiku (jistě, často se tomu nejde vyhnout, ale to je omezení konkrétního software).
$ PASS='tajne heslo' bash $potom sa staci trosku popozerat po proc filesysteme a najdeme toto
$ cat /proc/self/environ | tr \\0 \\n | grep PASS PASS=tajne heslo $samozrejme self nahradime za pid ked to je nieco ine :o). Env ineho procesu sa da aj cez nejaky prikaz vypisat, ale to ma teraz nejak nenapada :o) Skoro v kazdej dokumentacii je velkym napisane ze heslo nedavat cez cmdline alebo env a ked si precitate to hore tak kazdemu musi byt jasne ze preco :o)
Díky za vaše příspěvky.
Ad 2)
Nakonec jsem to řešil v pg_hba.conf takhle:
local all postgres ident sameuser
local all all md5
host all all 127.0.0.1/32 md5
host all all ::1/128 md5
Tiskni
Sdílej: