Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravim,
pisu takovy maly PHP+MySQL ukolnicek a zasekl jsem se na funkci addTodo() kde pomoci multi_query pridavam do databaze novy zapisek. Problem je, ze pridani do DB probehne jenom nekdy. Nepodarilo se mi vypatrat zadnou souvislost s nicim, zadne pominene chovani, proste uplne nahodne. Kod vypada priblizne takto (zkousim ruzne pokusy aby se to rozbehlo):
public function addTodo($author, $priority, $deadline, $text, $labels)
{
$enteredDate = $this->todayDate();
$query = "START TRANSACTION;\n";
$query .= "SELECT @IDT:=MAX(idtodo)+1 FROM Todos;\n";
$query .= "SELECT @IDU:=idusr FROM Users WHERE username=\"".$author."\";\n";
$query .= "INSERT INTO Todos VALUES (";
$query .= "'0', @IDU, @IDT, '".$priority."', '".$enteredDate."', ";
$query .= "'".$deadline."', '".$text."');\n";
$query .= "COMMIT;";
echo "<pre>".$query."</pre>";
if ( $this->db->multi_query($query) )
{
echo "SQL DOTAZ je OK<br>";
}
return true;
}
Pri vykonavani ten SQL dotaz vypada napriklad takto:
START TRANSACTION;
SELECT @IDT:=MAX(idtodo)+1 FROM Todos;
SELECT @IDU:=idusr FROM Users WHERE username="demo";
INSERT INTO Todos VALUES ('0', @IDU, @IDT, '1', '2008-12-05', '2008-1-1', 'oo');
COMMIT;
Zkoušel jsem vyloučit data, místo SQL proměnných jsem použil vnořené selecty (to nefungovalo vůbec). Bez transakcí to dělá to samé. Zkoušel jsem všechno co mě napadlo a vážně už nevím (DB master zrovna nejsem).
Poznámky:
problém je s nějvětší pravděpodobností ve funkci addTodo()
$this->db->multi_query($query) je vždycky úspěšná (vždy vrátí TRUE) ať už se nový záznam v DB objeví nebo ne
Jako PHP používám PHP 5.2.7 with Suhosin-Patch 0.9.6.3, Apache 2.2.10, browser Firefox3, distro Archlinux
Díky moc za jakékoliv rady
Možná jsem zle vyjádřil chování. V praxi tohle: dám F5 a znovu pošlu data z formuláře do controlleru, ten je dá DB a ta je zapíše do DB. Vždycky všechno proběhne v pořádku (funkce mysqli hlásí úspěch), ale když ve vedlejším okně nechám vypsat tabulku, tak se nezmění. Dám znova F5, pošlu úplně ta samá data, úplně identický SQL dotaz, jen o pár vteřin poté a data se objeví v DB. Někdy musím dát F5 (znovuposlání dat) třeba i čtyřikrát, někdy je to okamžitě, ale nemá to žádný časový nebo množstevní charakter). Jen doufám, že je to nějaký typický newbie trap.
It's very important that after executing mysqli_multi_query you have first process the resultsets before sending any another statement to the server, otherwise your socket is still blocked. Please note that even if your multi statement doesn't contain SELECT queries, the server will send result packages containing errorcodes (or OK packet) for single statements. (-- http://cz2.php.net/manual/en/mysqli.multi-query.php)Škoda, že sem si ty komentáře nečetl dřív a pozorněji..
SELECT @IDT:=MAX(idtodo)+1 FROM Todos; SELECT @IDU:=idusr FROM Users WHERE username="demo"; INSERT INTO Todos VALUES ('0', @IDU, @IDT, '1', '2008-12-05', '2008-1-1', 'oo');
Boha jeho!
Určitě by bylo lepší rovnou napsat co máš přesně na mysli
Používat max() pro nové ID je nesmysl. Když někdo jiný v tu chvíli vloží jiný záznam, tak data nebudou konzistentní.
V MySQL použij auto_increment, v DB systémech, kde auto_increment není se používá sequence a trigger (např.).
btw: transakce je zbytecna, pro nove id pouzij jiz zminovany auto_increment a pro zjisteni id toho druheho vnoreny poddotaz a budes to met vsechno v jenom dotazu
Uz jsem rezignoval - na to kazdy musi prijit sam
Tiskni
Sdílej: