Nadace Raspberry Pi vydala devětašedesáté číslo (pdf) anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači a šesté číslo (pdf) časopisu pro kutily HackSpace věnovanému navíc 3D tisku, pájení, řezání nebo i elektronice a IoT.
Byl zveřejněn seznam 44 osob přijatých do programu Outreachy od 14. května do 14. srpna 2018. Cílem programu Outreachy je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny.
Glen MacArthur vydal verzi 2018.4.2 na Debianu založené linuxové distribuce optimalizované pro tvůrce audio a video obsahu AV Linux (Wikipedie). Podrobnosti v oznámení o vydání a v stotřicetistránkovém manuálu (pdf).
Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
select * from tabulka
výsledek se uloží do tabulky calcu a ta se exportuje třeba jako oblíbené .dbf. Ne, že by to bylo zrovna přímočaré, ale je to funkční. Výběr databází v linuxu jinak není moc rozsáhlý. Většinou se používá MySQL, PostgreSQL, najdou se i podivíni, kteří dávají přednost databázi Firebird, Sybase nebo s odpuštěním i Informix, či Oracle. Posledně jmenované jsou ale téměř nepoužitelné, protože mají myslím nějaká omezení týkající se počtu procesorů, velikosti paměti, diskového prostoru a tak. Když si chce člověk udělat fakt pořádnou databázi cédéček, tak to s tím skoro ani nejde. A MSSQL server snad pod linuxem dokonce ani není. Jako klienta lze použít zmíněný OpenOpice (dělá se to přes nějaké ODBC nebo JDBC a připojíte se tak i k tomu MSSQL), dá se taky s dalším odpuštěním programovat, i linuxu existují nějaké vizuální nástroj. To, co nabízela dB4 asi nenaleznete a někdy si myslím, že je to škoda. ZDAR!grep
. Pokud se v takové databázi o miliónu záznamů hledá jen několikrát za hodinu, tak je to v pohodě. Dotazy do takové textové databáze jsou jednoduché a dají se využít i regulární výrazy. Odezva ve stovkách milisekund.
Pro větší množství záznamů nebo pro častější dotazy už bude asi potřeba data indexovat. Jakou povahu mají záznamy? Jsou strukturované nebo to má být spíš dokumentová databáze? Jaké jsou výkonové požadavky?
Z databází, o kterých dosud nebyla zmínka: TDB, CDB, TokyoCabinet, MongoDB, Redis, ... Každá se hodí na něco jiného a každá vyniká v nějaké jiné vlastnosti.
Ovšem pokud to má být nějaká alternativa k OpenOffice Base, tak nejjednodušším řešením by mohl být obyčejný textový soubor a sada unixových utilit. Dá se tak udělat i relace mezi tabulkami.
Tiskni
Sdílej: