Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
kdybych misto Xeonu akceptoval ty Core 2Pokud akceptujes Core 2, tak na ne musis mit pripravene jine desky, pameti i chladice nez na Xeonech.
V dnešním testu se podíváme na dva procesory zároveň. První bude klasický Q9450 a druhý Xeon X3350. Oba tyto čipy jsou naprosto totožné, a jedná se o jinak pojmenované zcela shodné modely. Oba procesory mají stejnou frekvenci, velikost paměti L2 cache i podporu všech technologií Intelu.
Také CPUID je u obou čipů totožné, tudíž jsou oba procesory naprosto shodné po všech stránkách.
oba procesory jsou postavené na stejné revizi C1 jádra Yorkfield.Nejakemu hlubsimu srovnavani jsem se nevenoval, tak si snad nevymysleji. Ma ucta LdB
1) Na rozdíl od Q9450 nemá X3350 definovány následující piny: - DPRSTP# (Deep Sleep State to Deeper Sleep State transition when asserted) - DPSLP# (Sleep State to Deep Sleep State transition when asserted) - SLP# (Sleep State) Tj. chybí signál na přechod do stavu spánku (u serverových procesorů se předpokládá režim 24x7). Tyto piny jsou u X3350 rezervovány (tj. předpokládá se u nich, že jsou buď připojeny na statické referenční napětí, nebo nezapojeny). Pokud se na nich bude měnit napětí (signál), může to snížit stabilitu. 2) Rozdíl v testovacích pinech: podle Intelu nesmí být u Q9450 pin TESTHI10 sdružován s ostatními TESTHI piny. U X3350 toto omezení platí také a navíc platí i pro piny TESTHI11 a TESTHI13. To by u některých základních desek mohlo znamenat snížení stability, pokud s tím výrobce desky nepočítal.
Vydělení kategorie "entry-level server" se dále napomáhá tím, že se desktopový hardware naschvál nějak uměle omezí, aby neuměl některé věci potřebné pro server: DIMMy jsou zásadně kolmo k proudění vzduchu, aby desktopový board nešel použít v 1U skříni ventilované zpředu-dozadu, BIOS zařídí že PCIe x16 slot nebere nic jiného než grafiku (přestože hardware north bridge by vzal cokoli, například RAID x8) apod.Dělá tohle i AMD?
Tiskni
Sdílej: