Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Taky zdravím,
já jej mám a jako bridge jej používám už od doby, kdy smlouva ještě nebyla napsaná na mě. Když jsem jí na sebe přepsal, tak mi změnili ipv4 na ipv6 a jako bridge to pak nastavit nešlo. Z nastavení modemu ta možnost úplně zmizela. Když jsem pak volal na technické oddělení, tak mi technik řekl, že pro přemostnění je nezbytný ipv4 a ten že nechávají pro firmy a fyzickým osobám dávají ipv6, ale že když to potřebuji, tak že mi to přenastaví. Udělal to a bridge zase dál funguje.
Ještě dodám, že spolehlivě funguje. Vůbec žádné problémy nemám.
Prosím, rádo se stalo.
PS: možná to víš, ale vyplatí se ten modem odkoupit. Zhruba po roce jej stejně zaplatíš na měsíčních poplatcích a pak už jdeš do mínusu. Zeptej se na cenu.
No mě zpočátku neřekli, že modem můžu odkoupit a tak jsem platil pronájem, který se mi už taky začíná nevyplácet. Říkal jsem si, že od nich ten modem teď odkoupím, ale teď si mě tedy znejistěl
Tak jsem mluvil s technikem z UPC a řekl mi, že maximální rychlost, kterou teď nabízí je 500 Mb/s a ten KOMPAL zvládá dvojnásobek a prý si nedovede představit, že by se to v Čechách, na Slovensku a v podobných krajinách mělo během pár let tak rapidně změnit, že by KOMPAL nestíhal. Co se týká technologie, tak tu už prý mají stejnou od začátku - 7 let (možná začátek jeho kariéry u UPC). Navíc prý 80% jejich zákazníků má buď v pronájmu, nebo odkoupený KOMPAL a nedokázal si představit, že by UPC všem lidem, co jej mají v pronájmu mělo dávat nový modem. To chápu, protože to by byla velká darda. Tož tak.
Netuším ovšem, jestli nebo jak se provádí nějaký ten upgrade firmvéru v odkoupeném zařízení (no vlastně i v tom pronajatém), případně co bude s odkoupeným modemem při případném přechodu na IPv6.
Upgrade firmwaru provádí UPC automaticky po síti. Při přechodu na ipv6 modem normálně funguje, jen jej nejde přemostit (bridge).
Upgrade firmwaru provádí UPC automaticky po síti.A provádí ho taky na odkoupených zařízeních?
Tak jsem mluvil s techničkou z UPC a řekla mi, že aktualizace posílají všem bez ohledu na to, jestli mají modem v pronájmu, nebo ve vlastnictví. Prý je pro ně snažší, když mají všichni stejný firm. Mimochodem ten KOMPAL má běžně mnohem více funkcí, ale UPC je ořezalo, aby se v tom lidé nevrtali a pak jim nevolali, že jim nejde net. U té aktualizace se ale prý může někdy stát, že si jí musí člověk vynutit obnovením továrního nastavení. Na dotaz, jak poznám, že mi poslali aktualizaci a neprovedla se mi řekla, že to nepoznám. Jedině kdyby byly nějaké problémy.
Když modem vydrží např. 7 let, tzn. 84x70 Kč=5880 Kč, tak se vyplatí jej odkoupit. Cena bude každý měsíc o 70 Kč nižší, takže i koncová cena bude nižší.
Zdarec,
odkoupils?
Tiskni
Sdílej: