abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    23.6. 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1980 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??

    24.4.2006 14:06 Radek Raška
    Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    Přečteno: 614×
    Dobry den Chtel bych pozadat o radu.Rozhodl jsem se na sve Pc kde mam nainstalovane XP nainstalovat jeste Mandrakelinux-10.1-Official-Download-DVD.i586 .Jako absolutne neznaly uzivatel Linuxu jsem pred zapocetim instalace Linuxu(z obavy ze smazu neco co nechci:-) odpojil disk na kterem jsou XP.Po tomto jsem uplne bez problemu nainstaloval Linux po restaru krasne najel a vse se zdalo 100% funkcni do hloubky jsem se zatim nepustel.Potom jsem vypnul PC a opet pripojil vsechny HDD a PC zapnul JENZE: A o to jde nemam zadnou moznost nikde zvolit vyber OS a automaticky startuji XP. Linux jako by nebyl. ALE ON TAM JE jak docilim moznosti vyberu OS pri startu??? Disk z nainstalovany Linuxem tam je kontroloval jsem to a je i pristupny za pouziti explore2fs-1.07 Mozna jsem svuj dotaz spravne neumistil nebo muze nekomu pripadat hloupy ale tohle je zatim moje jedina zkusenost z Linuxem a ja bych jich chtel vic :-) tak se pripadne omlouvam dekuji popripade ICQ:138316715

    Odpovědi

    24.4.2006 14:21 tom112233 | skóre: 21 | blog: tpikalek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    Disk s Linuxem musíš připojit nejlépe jako primary master (tj. na konci primárního IDE kabelu) a v BIOSu jej nastavit jako první bootovací médium (případně druhé např. po CD mechanice).

    Poté v Linuxu spusť ovládací centrum a změň nastavení zavaděče tak, aby tam byl Linux i Win.
    24.4.2006 14:22 Peter H. | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    Sakra, píšem pomaly :-)
    Have you tried turning it off and on again?
    24.4.2006 14:29 Radek Raška
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    Moc diky vsem to jefakt fofr takze ted mam na primarnim IDE dva HDD na prvnim miste (tj na konci kabelu) jako master disk s Win a na druhem jako slave mam HDD s Linuxem. Pokud to dobre chapu mam to proste prohodit aby byl na prvnim jako master Linux a na druhem jako slave Win? A potom ten zavadec jak pisete ale to jeste nevim ani jak vypada tak to snad zvladnu po tomto bych pri startu PC mel mit na vyber s obou OS ?
    24.4.2006 14:33 Peter H. | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    Nie som zrovna pri Linuxe, ale v Ovládacom Centre by to malo byť pod menom Štart systému.
    Have you tried turning it off and on again?
    24.4.2006 14:36 tom112233 | skóre: 21 | blog: tpikalek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    No, moc dobře sem nepochopil, jak to vlastně máš zapojené. Ale zkus to prohodit, třeba to pojede ;-) Kdyby ne, tak najeď do BIOSu a ten disk s Linuxem dej jako "First boot device" (liší se to podle výrobce BIOSu, ale bude to nějak tak).

    Když už ti Linux pojede, tak si najeď do ovládacího centra (ne ovládací centrum KDE!) a hledej "zavaděč". Mělo by to od tebe chtít heslo roota. Tam možná bude (je to u SuSE, Mandraka sem dlouho neměl, tak už nevím) něco jako "navrhnout novou konfiguraci". A to by ti to mělo překonfigurovat tak, aby sis při startu mohl vybrat. Když třeba do 10s nic nezvolíš, tak se ti začne načítat výchozí systém (můžeš nastavit)
    24.4.2006 14:22 Peter H. | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    Bude to asi tým, že ten Linux je na druhom disku. Keď BIOS nájde disk s XP a zistí, že z neho nabootuje, na disk s Linuxom kašle.
    Have you tried turning it off and on again?
    24.4.2006 14:45 OOO
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    bude to asi tym, ze v MBR nie je zavadzac linuxu :) takze pripoj obidva disky, nabuutuj CD (DVD) Mandrivy a pri boot: zadaj rescue (alebo linux rescue - uz sa nepamatam) potom vyber z menu obnovit zavadzac ....a malo by to po reboote fungovat
    24.4.2006 14:48 Peter H. | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    Zavádzač môže byť v MBR, ale BIOS tú MBR ani neprehľadáva, ak nájde bootovanie z druhého disku.
    Have you tried turning it off and on again?
    24.4.2006 14:51 Radek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    MBR??
    24.4.2006 14:51 Radek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    MBR??
    24.4.2006 14:52 Peter H. | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    To stačí poslať raz :-)
    Have you tried turning it off and on again?
    24.4.2006 14:53 Radek Raška
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    Sorry to ja ne to Windows :-) presneji net
    24.4.2006 14:54 Peter H. | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    A čo s tou MBR???
    Have you tried turning it off and on again?
    24.4.2006 15:00 Radek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    No co ? Ja nevim co to je MBR
    24.4.2006 15:12 tom112233 | skóre: 21 | blog: tpikalek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    MBR (Master Boot Record = Hlavní zaváděcí záznam) je prvních 512B na disku, podle kterých BIOS pozná, jak má bootovat. Je v něm uložena část zavaděče, která odkazuje na soubory v /boot (nebo soubor ntldr na windows 2x a XP) což je vlastně zbytek toho zavaděče.
    24.4.2006 15:26 Radek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    Dik za info o MBR celkem jsem pochopil o co jde ale kdyz jsem instaloval Mandrivu byl tam jen jeden disk a dal jsem tu prvni volbu pouzit cely disk a naformatovat takze ten zavadec by tam byt mel myslim teda.Odpojim li disk s win nabehne krasne Linux a naopak odpojim li Linux nabehne win.Ale pripojim li oba tak taky a to je ten problem asi to risknu a pustim se do nove instalace ale necham pripojene vsechny disky pak by to melo slapat automaticky ne? Kdyz Linux pozna ze jsou tam i win
    24.4.2006 15:29 tom112233 | skóre: 21 | blog: tpikalek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    Problém je v tom, že na každém disku je jiný zavaděč (na disku s Win je NTloader, na disku s Linuxem je GRUB/Lilo) a když připojíš oba, tak BIOS vezme automaticky ten první (Windows).

    Zkus oba disky zapojit na stejný kabel, Linuxový zapojit na konec a ten s Windowsem doprostřed. Když to nepůjde, tak ty disky přehoď.
    24.4.2006 15:34 Radek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    Zkus oba disky zapojit na stejný kabel, Linuxový zapojit na konec a ten s Windowsem doprostřed. Když to nepůjde, tak ty disky přehoď.

    Prehazovat nemusim tak to mam takze jedine naopak cili varianta A linux na konci a win uprostred zkusim jeste polaborovat zatim vsem MOC dekuji jdu to nejak poprohazovat a napisu jak jsem dopadl (pokud ten komp potom :-) jeste nekdy rozjedu)
    24.4.2006 14:59 Radek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    A nemuzu ten zavadec nebo neco vyeditovat nebo nejak upravit primo myslim ted z windowsu pomoci treba toho explore2fs-1.07 ?? Je mne to fakt lito ze vas tak drtim takovou Lamu na Linux asi jeste svet nevidel jsem jen zvedavej kazdej den ctu na netu linux linux tak jsem to chtel testnout ale nic o tom fakt nevim Mandrivu jsem zvolil prave pro podobnost s Win
    24.4.2006 15:16 tom112233 | skóre: 21 | blog: tpikalek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    Mandrivu jsem zvolil prave pro podobnost s Win
    Kdyby se Linux nějak začal podobat windows, tak radši přejdu na Mac :-)

    Myslím, že z Windowsu to asi nepůjde, protože programátoři windows vůbec nepočítali s tím, že by na PC byl jiný systém než win.

    Linux se taky dá nebootovat pomocí NTloaderu (zavaděče Windows), ale to jsem nezkoušel, ani bych to radši nedělal. Musí se při instalaci uložit zavaděč na disketu, což na ní vytvoří soubor. Ten soubor se pak zkopíruje do windows a upraví se boot.ini.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 24.4.2006 16:07 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    No, Linux se nedá přímo nabootovat pomocí NTLDR, NTLDR jen umí předat řízení jinému zavaděči - to jen tak pro přesnost.
    24.4.2006 17:51 Michael
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    Disky nebude treba prehazovat, ale zavadec na disku ze ktereho se bootuje musi byt nastaven tak, aby umel zavest i druhy system. Snadneji lze nastavit LILO, ktery mate s MandrakeLinuxem.

    Nastavte BIOS tak, aby bootoval z disku s Linuxem. Pak v Ovladacim centru MandrakeLinux doplnte menu LILO o polozku Windows.

    Jinak se soubory zarizeni pro disky oznacuji takto: PRIMARY MASTER: hda PRIMARY SLAVE: hdb SECONDARY MASTER: hdc SECONDARY SLAVE: hdd Prohlednete si, ale neupravujte jine polozky.
    25.4.2006 03:25 Radek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake a XP jedno PC dva HDD.Nemoznost zvolit OS pri startu PC??
    DEKUJI VSEM za rady a napady problem je vyresen opravdu nakonec stacilo v Biosu nastavit disk s Linuxem jako prvni k bootovani a potom co se spusti startovaci nabidka linuxu uz lze zvolit bud linux nebo win takze uz to slape narazil jsem ovsem jeste na jeden problem a to ze mne Linux nenasel mou Cisco 340 PCI tim padem jsem bez netu ostatni hardware nasel ale to uz je asi otazka do jineho vlakna takze jeste jednou DIKY VSEM

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.