Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
/dev/comedi0
. Když sampluju plnou rychlostí, tak data tečou 2MB za sekundu a občas se stane, že je nestihnu dost rychle číst, přeteče buffer a dostanu Broken pipe. Buffer karty má velikost 4096 bytů a přerušení se vyvolává, když je z poloviny plný. Program tedy musí zareagovat za méně než milisekundu a ne vždy se to podaří. Procesor stíhá bez problémů - je zatížen na 25% a to převážně čeká (IOWAIT). Zkoušel jsem mmap() i read() a chová se to víceméně stejně. Zjistil jsem naprostou záhadu, že když na začátku programu počkám desetinu sekundy, problémů je podstatně méně. Naopak pomalý terminál (třeba gnome-terminál) dokáže čtení překazit skoro vždycky, a to ani nemusím nic vypisovat na stdout.int set_fifo_sched(void){ int r; struct sched_param* my_sched_param = NULL; my_sched_param = (struct sched_param*) malloc (sizeof(*my_sched_param)); printf("%d\n", sizeof(*my_sched_param)); my_sched_param->sched_priority = 99; r = sched_setscheduler(getpid(), SCHED_FIFO, my_sched_param); free(my_sched_param); if (r == -1){ perror("sched_setscheduler() failed"); return -1; } return 0; }Co dělá jádro s tím sched_priority?
sched_priority je statická priorita. V třídě SCHED_FIFO vždycky dostane přednost proces s vyšší statickou prioritou. To je rozdíl oproti běžné třídě SCHED_OTHER, kde se k CPU aspoň občas dostane i ten nejvíce reniceovaný proces.
Nepotřebuješ být root. Stačí když pro tvého uživatele nebo skupinu nastavíš v /etc/security/limits.conf potřebnou hodnotu rtprio.
# CONFIG_PREEMPT_NONE is not set CONFIG_PREEMPT_VOLUNTARY=y # CONFIG_PREEMPT is not set CONFIG_PREEMPT_BKL=yAsi si s tím zkusím pohrát.
@audio - rtprio 70 @audio - nice -10Stačí tedy přiřadit program do skupiny audio a spustí se s prioritou rtprio70? V /etc/pam.d nemusím nic nastavovat? Jak prosím zjistím, že program běží s rtprio 70?
Do skupin se nepřiřazují programy, nýbrž uživatelé.
Pokud ten program neumí o RT prioritu požádat sám, zkus ho spustit přes utilitu chrt
takto:
chrt -f 70 <program>
Výpis procesů a jejich RT priorit ti dá třeba ps -eo pid,cmd,rtprio
.
Tiskni
Sdílej: