abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    10.5. 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    9.5. 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    9.5. 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (64%)
     (7%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 161 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 10.5. 18:00
    Rozcestník

    Dotaz: Packet radio se zvukovkou

    31.7.2007 23:45 Honzaa
    Packet radio se zvukovkou
    Přečteno: 1035×
    Mam Ubuntu 7.04 a chtel bych provozovat PR na CB (27Mhz). Mam stanici galvanicky oddelenou od PC, mam klicovani. Nevim ale co pouzit za software. Chtel bych neco grafickyho co podporuje PR prez zvukovou kartu. Dekuji

    Odpovědi

    e.lisak avatar 1.8.2007 08:14 e.lisak | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Packet radio se zvukovkou
    < ryp >google nepomuze ?
    Výsledky 1 - 10 z asi 1 270 000 na dotaz linux packet radio software sound card. (0,25 sekund)
    < /ryp >

    neco podobneho jsem zahledl primo v baliccich distribuce v kategorii extra/ham (slackware) :-)

    zkuste hledat treba soundmodem, ax25apps, ax25_tools, gmfsk, node, xcall, xconvers, xfbb

    1.8.2007 08:20 Honzaa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Packet radio se zvukovkou
    No google pomohl. Uz mam software na PSK31, SSTV ale PR nevim... Kouknu a dekuji
    e.lisak avatar 1.8.2007 08:37 e.lisak | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Packet radio se zvukovkou
    packet radio - to je ax25 ?

    jinak odkazy na informace k ax.25 jsou treba v kernelu (net/ax25 ;-) )

    jeste jsem to netestoval, ale casem bych to taky rad zkusil - stanicku tu taky mam, a udelat propojeni je zalezitost na hodinku

    11.3.2008 01:53 benghi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Packet radio se zvukovkou
    Soundmodem nebrat - NEFUNGUJE!!!! Minimálně ne dobře. Jsou kusy, kde předstírá fungování, ale v praktickým provozu neobstojí. Vyzkoušeno - zvukovkové provozy jsou slepá ulička. Ještě se to zuby nehty drží u některejch KV provozů, kde je ale režim tak trochu optimalizovanej pro zvukovkáře, jinde je to tragedie.

    Doporučuji postavit TNC. Nedá to moc práce (na bastltisku to jde zvládnout za jeden den) a narozdíl od zvukovkovejch nesmyslů, Baycomů a jinejch pitomostí, co nikdy nikomu pořádně nefungovaly, tohleto fungovat bude.

    S těma zvukovkama se bude pořád šachovat tu s úrovněma, tu s nějakejma softwarovejma konstantama...

    Průser totiž je (u AX.25) že soundmodem chce jednu konkrétní úroveň, jinak nefunguje, což vzhledem k tomu, že stanice na pásmu používají zdvih vysloveně různorodej, pochopitelně není možný. Blbý XR2211 bude demodulovat ať bude na vstupu 80mV nebo 2V p-p, což vzhledem k zoufale malýmu dynamickýmu rozsahu zvukovky (neb i magnetofon má větší dynamickej rozsah, než CD, přičemž zvukovka a CD je na tom stran dynamickýho rozsahu stejně...pokud teda nemá zfixlovanej A/D převodník, což jsem už taky viděl, dolní čtyři bity byly soustavně tak nějak stejně nulový bez ohledu na přiváděnej signál) pochopitelně možný není a to je bohužel začátek konce těch modemů.

    Baycomy jsou už úplně mrtvý, protože se seriovejma portama je to v dnešních PC špatný, neb když už jsou, tak zas fungujou nějak obskurně. Díky tomu kupříkladu nejde roztlačit YAM na strojích od PIII vejš, neb tam díky různejm kejklům nejde přesně časovat, což tyhle mrchy ale potřebujou (navíc Baycom řádově víc, než ten YAM...mimochodem nic z toho se nikde nedočtete a přemejšlení, proč ten baycom někdy funguje a jinde ne může být dost dlouhý a úporný).

    Osobně doporučuji TNC51, protože je to jednoduchý malý a levný. http://isb.benghi.org/publish/16/

    Packet radio provozuju zhruba 10 let a za tu dobu jsem nevidel jedinej spolehlivě fungujici zvukovkovej modem na 1k2, též jsem neviděl ani jeden spolehlivě fungující Baycom. Prostě tyhle režimy předpokládaly použití řadiče a jinak to prostě nejde, veškerý ty náhražky leda dělají na kmitočtu bordel, výskyt jednoho baycomisty obvykle sníží prostupnost na čtvrtinu. Proč? Protože ty modemy neposlouchají, mají mizerný DCD a krám pak vysílá přes jiný stanice. Zvukovkový řešení jsou ještě o řád horší než Baycom.

    Jediný, co chodilo krom TNC, byla SCC karta, přičemž ani to nebylo zaručený, ale pokud se nepoužila ta slovenská konstrukce, tak to obvykle jelo. Tu slovenskou taky pár lidí roztlačilo, ale byl to docela porod. I tak to chtělo na svou dobu celkem rychlej počítač, dnes zas marně přemejšlím, KDE vzít PC s ISA sběrnicí. Navíc pokud těch modemů člověk nepotřebuje 8, tak taky nevidím důvod.

    Rejpanec nakonec! Google skutečně nepomůže. Tisíc návodů, nefunguje ani jeden (typickej google stav). Obecnej postup vypadá asi takhle (popisuju pro TNC v KISSu, což je případ TNC51):

    Rekompilace jádra s podporou ax25.o a mkiss.o (doporučuju jako moduly - někdy se to vztekne a pak to jde vykopnout bez restartu...na moderních jádrech to naštěstí nedělá). Doporučuju udělat i netrom, 6pack, yam a jiný související věci, neb chleba to nežere. Rozhodně nezapinat rose, dějí se pak někdy divný věci, některé implementace rose nefungovaly dobře, navíc na rose člověk narazí nejdřív ve francii a pokud navíc nechce dělat server, tak nemá smysl to vůbec kompilovat. Dtto netrom, ale ten je pohodovej, tak proč si ho pro tu srandu neudělat.

    Následně zkompilovat a nainstalovat libax25, ax25-apps, ax25-tools, LinPac (obzvláštní brutoši mohou i TNT, ale to je jen pro silný nervy, navíc je ten LinPac na ovládání lepší).

    Pak bude potřeba editovat některý fajly, tedy především /etc/ax25/axports kde je potřeba definovat vlastní značku a jméno portu...nějaký smysluplný...

    Pak to zbývá už jenom otestovat:

    modprobe ax25 modprobe mkiss mkiss -s 38400 /dev/ttyS0 /dev/ptype kissattach /dev/ttype cb 10.44.99.99 linpac

    Předpokládám, že TNC51 sedí na /dev/ttyS0 a je zkonfigurovaný na 38400Bd na seriový lajně (KISS je podobnej SLIPu...pro neznalé). Port v /etc/ax25/axports budiž pojmenovaný cb a mějme IP adresu 10.44.99.99 (ano, přes packet jde tlačit TCP/IP a linux je na to nachystaný). Pokud všechno jede, tak už zbývá pouze začít prozkoumávat zákoutí ax25d a spustit vlastní uzel, hi.

    K dalšímu studiu doporučuji:

    http://isb.benghi.org/publish/46/digi.pdf - v druhé části popis AX.25. Doporučuji spíše http://isb.benghi.org/publish/15/tcpipcb.pdf - Zde doporučuji kapitolu 8, je tam popsaná konfigurace. Na začátku je popis protokolu a nějaká stať o X1J.

    Další dotazy jsem ochoten zodpovědět po e-mailu (benghi (at) inmail.cz).
    11.3.2008 07:07 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Packet radio se zvukovkou
    Ohledně dynamického rozsahu zvukovky - většina moderních zvukovek má 24bitové převodníky a umí 24bitový datový formát, ale i ty nejlepší komerční převodníky mají díky úrovni šumu reálné rozlišení o několik bitů nižší.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.