Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
-R, -r, --recursive Read all files under each directory, recursively; this is equivalent to the -d recurse option.potom staci zadat kde zacat napr takto, na hviezdicku som nezabudol (FYI: precita to vsetko vratanie binariek a toho co je namontovane na systeme, takze opatrne)
grep -r "toto hladam" /"vratane binariek" som napisal, lebo ked grep na tvojom systeme nebude spravat takto, tak prvy subor, ktory obsahuje regular, rozbije terminal
$ file nologin nologin: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), for GNU/Linux 2.6.9, dynamically linked (uses shared libs), stripped $ grep account nologin Binary file nologin matches $bdw. ked ide o nejaky UNIX grep, tak jednina moznost je kombinacia find/grep alebo nieco podobne
for i in `find / 2>/dev/null`; do [ "`grep 'hladany_text' $i`" != "" ] && echo $i; done
man grep
a pak se podívat na volby -r a -l.
find / -type f -print0 | xargs -0 grep -l text
find / -type f -exec grep -l text {} \;
for i in `find / 2>/dev/null`; do [ "`grep 'hladany_text' $i`" != "" ] && echo $i; done
$IFS
a $?
?
for i in `find / 2>/dev/null`
tak to je asi nejdrsnější a nejoptimistější kus kódu co jsem kdy viděl :)
-bash: /bin/fgrep: Argument list too long
kdyz uz bych chtel pouzit find tak v kombinaci s xargs:
find / -type f -print0 2>>/dev/null | xargs -0 fgrep -lsi 'tohle hledam'
grep -H -R "text" /
nebo grep -H -C 5 -R "text" /
find / -type f -print0 | xargs -0 grep "hledany text"Jelikož některé soubory jsou čitelné jen pro roota, tak by to chtělo spustit pod rootem.
Tiskni
Sdílej: