Nadace Raspberry Pi vydala devětašedesáté číslo (pdf) anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači a šesté číslo (pdf) časopisu pro kutily HackSpace věnovanému navíc 3D tisku, pájení, řezání nebo i elektronice a IoT.
Byl zveřejněn seznam 44 osob přijatých do programu Outreachy od 14. května do 14. srpna 2018. Cílem programu Outreachy je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny.
Glen MacArthur vydal verzi 2018.4.2 na Debianu založené linuxové distribuce optimalizované pro tvůrce audio a video obsahu AV Linux (Wikipedie). Podrobnosti v oznámení o vydání a v stotřicetistránkovém manuálu (pdf).
Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
mount | grep /home/xxx/Desktop/flash
?
root@ttyp1[flash]# mount -t vfat -o rw,nosuid,nodev,quiet,shortname=mixed, uid=root,gid=users,umask=077,iocharset=utf8 /dev/sda /home/root/Desktop/flash Usage: mount -V : print version mount -h : print this help mount : list mounted filesystems mount -l : idem, including volume labels So far the informational part. Next the mounting. The command is `mount [-t fstype] something somewhere'. Details found in /etc/fstab may be omitted. mount -a [-t|-O] ... : mount all stuff from /etc/fstab mount device : mount device at the known place mount directory : mount known device here mount -t type dev dir : ordinary mount command Note that one does not really mount a device, one mounts a filesystem (of the given type) found on the device. One can also mount an already visible directory tree elsewhere: mount --bind olddir newdir or move a subtree: mount --move olddir newdir A device can be given by name, say /dev/hda1 or /dev/cdrom, or by label, using -L label or by uuid, using -U uuid . Other options: [-nfFrsvw] [-o options] [-p num]. For many more details, say man 8 mount .
mount -t vfat -o rw,nosuid,nodev,quiet,shortname=mixed,uid=jmeno_non_root_uzivatele_ze_skupiny_users,gid=users,umask=077,iocharset=utf8 /dev/sda1 /home/root/Desktop/flash
/dev/sda
nemůže být, je potřeba určit konkrétní oddíl, např. /dev/sda1
(viz: fdisk -l
)
root@ttyp1[flash]# mount -t vfat -o rw,nosuid,nodev,quiet,shortname=mixed,uid=jmeno_non_root_uzivatele_ze_skupiny_users,gid=users,umask=077,iocharset=utf8 /dev/sda1 /home/root/Desktop/flash mount: mount point /home/root/Desktop/flash does not exist root@ttyp1[flash]#
ls -ld /home/root/Desktop/flash
povie čo?
mount: mount point /home/root/Desktop/flash does not exist
ls -ld /home/root/Desktop/flashpovi>
ls: /home/root/Desktop/flash: No such file or directory
ls -l /home/root/Desktop/
/mnt/
rw,nosuid,nodev,quiet,shortname=mixed,uid=jmeno_non_root_uzivatele_ze_skupiny_users,gid=users,umask=077,iocharset=utf8 /dev/sda1 /mnt mount: /dev/sda1 already mounted or /mnt busy mount: according to mtab, /dev/sda1 is mounted on /mnt/sda1 root@ttyp2[Desktop]#
mount: according to mtab, /dev/sda1 is mounted on /mnt/sda1
Človeče mal by si čítať čo ti tie programy píšu.
Do /home/root/Desktop/flash to nepripojíš, pretože ten adresár neexistuje. Dokonca ani /home/root/Desktop ti neexistuje.
Dokonca ti mount píše, že ten disk /dev/sda1 máš už pripojený do /mnt/sda1 - tam je asi primountovaný ako read-only (to ti potvrdí výstup z mount). Takže ho skús odmountovať a namountovať znova.
Tiskni
Sdílej: