abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2000 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.

    24.1.2008 07:37 flyer_stepik
    Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Přečteno: 629×
    Dobry den, potreboval bych poradit. Jak mam pridat prenosny hdd tak, aby na nej bylo mozne take zapisovat? Pripojil jsem ho timto prikazem>

    mount -t vfat -o rw,nosuid,nodev,quiet,shortname=mixed, uid=fejsik,gid=users,umask=077,iocharset=utf8 /dev/sda /home/xxx/Desktop/flash

    Ale kdyz chci zapisovat, rika>

    cannot create directory `klokan': Read-only file system

    Predem dekuji za radu a omlouvam se za chybejici diakritiku, mam EN klavesnici.

    Odpovědi

    24.1.2008 08:19 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Ako vyzerá výstup z:

    mount | grep /home/xxx/Desktop/flash

    ?
    24.1.2008 09:23 flyer_stepik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Presne takle:
    root@ttyp1[flash]# mount -t vfat -o rw,nosuid,nodev,quiet,shortname=mixed, uid=root,gid=users,umask=077,iocharset=utf8 /dev/sda /home/root/Desktop/flash
    Usage: mount -V                 : print version
           mount -h                 : print this help
           mount                    : list mounted filesystems
           mount -l                 : idem, including volume labels
    So far the informational part. Next the mounting.
    The command is `mount [-t fstype] something somewhere'.
    Details found in /etc/fstab may be omitted.
           mount -a [-t|-O] ...     : mount all stuff from /etc/fstab
           mount device             : mount device at the known place
           mount directory          : mount known device here
           mount -t type dev dir    : ordinary mount command
    Note that one does not really mount a device, one mounts
    a filesystem (of the given type) found on the device.
    One can also mount an already visible directory tree elsewhere:
           mount --bind olddir newdir
    or move a subtree:
           mount --move olddir newdir
    A device can be given by name, say /dev/hda1 or /dev/cdrom,
    or by label, using  -L label  or by uuid, using  -U uuid .
    Other options: [-nfFrsvw] [-o options] [-p num].
    For many more details, say  man 8 mount .
    24.1.2008 09:50 JMP | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Dobry den,

    neni jenom spatne syntaxe?

    Mezera pred uid=... se mi nezda korektni (pak to imho veme jako dalsi parametr...).
    24.1.2008 09:52 Jan Šimák | skóre: 37 | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Tím že se vám zobrazila zpráva o použití, mount říká, že je chyba v syntaxi příkazu, takže by se vám ani nic připojit nemělo.
    Zkuste toto:
    mount -t vfat -o rw,nosuid,nodev,quiet,shortname=mixed,uid=jmeno_non_root_uzivatele_ze_skupiny_users,gid=users,umask=077,iocharset=utf8 /dev/sda1 /home/root/Desktop/flash

    /dev/sda nemůže být, je potřeba určit konkrétní oddíl, např. /dev/sda1 (viz: fdisk -l)
    25.1.2008 15:22 flyer_stepik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Hdd se mi uz sam obevil na plose, ale porad ne nej nemuzu zapisovat. [mam live knoppix]

    Vyzkousel jsem ale rika, ze adresar neexistuje, pritom tam je...
    root@ttyp1[flash]# mount -t vfat -o rw,nosuid,nodev,quiet,shortname=mixed,uid=jmeno_non_root_uzivatele_ze_skupiny_users,gid=users,umask=077,iocharset=utf8 /dev/sda1 /home/root/Desktop/flash
    mount: mount point /home/root/Desktop/flash does not exist
    root@ttyp1[flash]#
    25.1.2008 15:57 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    ls -ld /home/root/Desktop/flash

    povie čo?
    25.1.2008 18:29 flyer_stepik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Jenom tohle>
    mount: mount point /home/root/Desktop/flash does not exist
    25.1.2008 18:35 flyer_stepik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Jo takle, kdyz zadam
    ls -ld /home/root/Desktop/flash
    povi>
    ls: /home/root/Desktop/flash: No such file or directory
    25.1.2008 19:22 Jan Šimák | skóre: 37 | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    To je zvláštní... Pošlete ještě výstup z ls -l /home/root/Desktop/
    Zkuste disk připojit pod jiný adresář, např. pod /mnt/
    25.1.2008 19:36 flyer_stepik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    To same... je to divny.. root@ttyp2[Desktop]# ls -l /home/root/Desktop/ ls: /home/root/Desktop/: No such file or directory root@ttyp2[Desktop]#
    25.1.2008 19:39 flyer_stepik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Tohle uz je lepsi, ale porad nepovoli zapis... root@ttyp2[Desktop]# mount -t vfat -o
    rw,nosuid,nodev,quiet,shortname=mixed,uid=jmeno_non_root_uzivatele_ze_skupiny_users,gid=users,umask=077,iocharset=utf8 /dev/sda1 /mnt
    mount: /dev/sda1 already mounted or /mnt busy
    mount: according to mtab, /dev/sda1 is mounted on /mnt/sda1
    root@ttyp2[Desktop]#
    26.1.2008 17:35 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    mount: according to mtab, /dev/sda1 is mounted on /mnt/sda1

    Človeče mal by si čítať čo ti tie programy píšu.

    Do /home/root/Desktop/flash to nepripojíš, pretože ten adresár neexistuje. Dokonca ani /home/root/Desktop ti neexistuje.

    Dokonca ti mount píše, že ten disk /dev/sda1 máš už pripojený do /mnt/sda1 - tam je asi primountovaný ako read-only (to ti potvrdí výstup z mount). Takže ho skús odmountovať a namountovať znova.
    28.1.2008 09:29 JMP | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    on domaci adresar uzivatele root nebyva pod /home/ adresarem...
    mess avatar 25.1.2008 19:02 mess | skóre: 43 | blog: bordel | Háj ve Slezsku - Smolkov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    Nemá ten disk něco jako zámek proti zápisu? Něco podobného, jako měly diskety nebo jako mají dneska některé paměťovky?
    Cez párne mesiace zošíváš vaginy, cez neparne montuješ hajzle.
    25.1.2008 19:41 flyer_stepik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Z disku jde jenom cist, nejde zapisovat.
    O tom nevim, ale rekl bzych ze ne, po Windows chodil i chodi bez problemu...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.