abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    7.5. 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 13:44 | Komunita

    Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2023. Vybráni byli Bruno Haible za dlouhodobé příspěvky a správu knihovny Gnulib, nováček Nick Logozzo za front-end Parabolic pro yt-dlp a tým Mission logiciels libres francouzského státu za nasazování svobodného softwaru do praxe.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    7.5. 13:11 | IT novinky

    Před 10 lety Microsoft dokončil akvizici divize mobilních telefonů společnosti Nokia a pod značkou Microsoft Mobile ji zanedlouho pohřbil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 21:33 | Komunita

    Fedora 40 release party v Praze proběhne v pátek 17. května od 18:30 v prostorách společnosti Etnetera Core na adrese Jankovcova 1037/49, Praha 7. Součástí bude program kratších přednášek o novinkách ve Fedoře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    6.5. 21:11 | IT novinky

    Stack Overflow se dohodl s OpenAI o zpřístupnění obsahu Stack Overflow pro vylepšení OpenAI AI modelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (64%)
     (7%)
     (14%)
     (16%)
    Celkem 140 hlasů
     Komentářů: 10, poslední včera 17:35
    Rozcestník

    Dotaz: přílišné zatížení sítě na diskless klientech s KDE

    Pavel Čejka avatar 8.5.2003 12:40 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
    přílišné zatížení sítě na diskless klientech s KDE
    Přečteno: 122×

    Tak máme - já a můj kamarád - další bezva problém, možná hodně tvrdý oříšek :-)

    Mám síť, do sítě připojené diskless klienty bootující pomocí BOOTP protokolu a server s NFS filesystémem z něhož se bootuje. Při bootování nejprve DHCP server BOOTP protokolem pošle jádro, nebo na něj přesměruje, přičemž jádro je sdílené pomocí TFTP, pak se načte nějaký minimální initrd (ať už z NFS, nebo z image, to je jedno), pak se přimountuje hlavní root skrze NFS a nastartuje se zbytek systému. Klienti standartně nabootují do runlevelu 3, nebo 5 podle toho jestli chci textový, nebo grafický login. Zkoušel jsem xdm i kdm, potud vše v pořádku a bez problémů. (Díky Tome za velmi vydatnou pomoc.)

    A teď se přihlásí klient. Spustí si třeba WindowMaker a pracuje, opět vše zcela bez problémů. Nezáleží na tom jako jaký uživatel se hlásí, může být třeba root.

    Jenomže, pokud si uživatel zvolí KDE, problém nastane. Během několika vteřin (během zobrazení splash screenu) začne klientský počítač generovat velmi masivní provoz na síti, datový tok se pohybuje v případě obyčejného uživatele okolo 1MB/s (slovy jednoho megabytu), v případě uživatele root je zátěž ještě tak o 60% vyšší.

    Díval jsem se tcpdumpem na to, čím je provoz tvořen a působilo to na mne dojmem, jako by si klient ověřoval atributy souborů, jestli jsou read/write/executable a pod. Bohužel v tento okamžik nemám k dispozici výpis, poslal bych pár řádků na ukázku.

    Vypozorovali jsme, že na provoz v síti má veliký vliv daemon kded. Po jeho zabití se datový tok sníží na méně než 1/10, téměř ustane, ale oproti WindowMakeru je pořád výrazně vyšší. Po zabití kded jsme sice nepozorovali viditelné znefunkčnění, ale jako řešení to moc nevyhovuje.

    Nejlegračnější na celé věci je, že se nám stejný problém projevuje ve dvou zcela nezávislých sítích a na odlišných distribucích Linuxu a různých verzích KDE a zcela odlišných HW konfiguracích klientů. Já jsem to zkoušel na SuSE 8.1, Tomáš na velmi updateovaném SuSE 7.3 a nejnovějším Gentoo (v tento okamžik tak týden stará distribuce?) kompilovaném kompletně včetně gcc na PC, kde bylo spuštěno. V případě SuSE 8.1 jsem použil defaultní KDE verze 3.0.3, v případě Gentoo to byla tuším verze 3.1. Aby toho nebylo málo, liší se i distribuce Linuxu na serverech a tudíž i verze NFS, v mém případě je i na serveru SuSE 8.1, v případě Tomášova Gentoo je na serveru prehistorické SuSE 7.1 s několika málo updaty. Sítě se dokonce nacházejí v různých částech Prahy :-)

    Nějaký nápad?

    Odpovědi

    8.5.2003 12:53 kokot
    Rozbalit Rozbalit vše přílišné zatížení sítě na diskless klientech s KDE
    Takze jsem to pochopil tak, ze vam vadi, ze KDE generuje moc velky provoz na siti a jest eje to pomale. Hm, a tomu se divite? Ja ne zkousel jsem experimentovat s presne stejnou veci pod GNOME a velmi podobne chovani, da se to ovloivnit vhodnou volbou temat, vypinanim animaci a tak, ale nikdy to nebude uplne ono jako treba wmaker:-) Holt KDE neni na pomalou sit:-)
    Pavel Čejka avatar 8.5.2003 13:35 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
    Rozbalit Rozbalit vše přílišné zatížení sítě na diskless klientech s KDE

    Síť je normální 100MBit přepínaný ethernet. S nastavením KDE jsem už experimentoval bez velkých výsledků, náhledy se nezobrazují, animace a podobné fíčurky jsem omezil na minimum. KDE jsou jenom spuštěné. V klientech je dostatek paměti - 256MB a využito z ní bývá tak okolo 60 -100MB, zbytek je cache, nebo zcela nevyužitá pamět. Počítače neswapují ani při spuštění Mozilly a OpenOffice najednou.

    Tak proč se datový tok drží téměř neustále na 1MB/s (celkově, z klienta na server zhruba stejně jako naopak) i když KDE jen tak stojí a nikdo s nimi nic nedělá?

    8.5.2003 14:18 kokot
    Rozbalit Rozbalit vše přílišné zatížení sítě na diskless klientech s KDE
    pockam si na vyjadreni experta na kde, ale kdyz jsem zkousel treba jen na diskless prohlizet vzdalene pres mozillu internet tak to bylo taky hodne znat.
    8.5.2003 17:49 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše přílišné zatížení sítě na diskless klientech s KDE
    S jakými parametry mountujete NFS? A jaká je jeho verze? --vo
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    9.5.2003 09:11 Tomáš Bláha
    Rozbalit Rozbalit vše přílišné zatížení sítě na diskless klientech s KDE
    rw,hard, je to NFS verze 3. U starších KDEček skutečně pomohlo zabít kded, ale teď už nějak výrazně nepomáhá.
    9.5.2003 09:37 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše přílišné zatížení sítě na diskless klientech s KDE
    Pouzival jsem NFS verze 2. Kdyz jsem presel na verzi 3, zaznamenal jsem OHROMNE zpomaleni. Myslim, ze je to parametr sync/async. Ve dvojce bylo async jako default, kdezto v trojce je jako default sync, coz nehorazne zpomaluje prenos. Zkuste to tedy pripojovat jako async, melo by se to zrychlit. Nevim, co je parametr "hard" -- zapomnel jsem. Napisete mi to? Dik. --vo
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    9.5.2003 10:13 Daniel Smolik | skóre: 15 | blog: marvin
    Rozbalit Rozbalit vše přílišné zatížení sítě na diskless klientech s KDE
    Souhlasim, to by mohlo byt ono. Jinak KDE provozuji na terminalech tak 1 rok a vse je OK. Sazel bych na NFS. Proc pouzivate NFS v3 ? Proc to montujete rw ? A proc hard ? Ja to mam vzdy ro,soft prijde mi to lepsi. To hard a soft rika jak se ma nfs chovat v pripade ztraty spojeni.
    Pavel Čejka avatar 9.5.2003 21:04 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
    Rozbalit Rozbalit vše přílišné zatížení sítě na diskless klientech s KDE
    Parametr hard je docela príma při přepojování kabelů a odlaďování, v praxi myslím nemůže vadit, ro je nepoužitelné přinejmenším v případě uživatelova home - stanice jsou bezdiskové, sync/async zkusíme, uvidíme co to provede.
    10.5.2003 09:58 Tomáš Bláha
    Rozbalit Rozbalit vše přílišné zatížení sítě na diskless klientech s KDE
    NFSv3 jsem použil, protože jsem myslel, že bude lepší, než v2 ;-) RW ulehčuje správu (a některý sw nedodržuje FHS tak dobře). Hard mi přijde velmi užitečné, protože při odpadnutí serveru program s požadavkem na server zamrzne a po opětovném najetí serveru nerušeně pokračuje. Za ten rok, co to používám jsem už asi dvakrát potřeboval server rebootovat.
    10.5.2003 19:18 Daniel Smolik | skóre: 15 | blog: marvin
    Rozbalit Rozbalit vše přílišné zatížení sítě na diskless klientech s KDE
    Hmm chapu tak tady je to asi jedno. Ja mam jen diskless X-terminaly. A uz jste zkouseli to NFS v2 ? S tim hard mate asi pravdu. Ja to opsal, ze sve stare konfigurace, kde mi to nejak vadilo.
    10.5.2003 21:41 Tomáš Bláha
    Rozbalit Rozbalit vše přílišné zatížení sítě na diskless klientech s KDE
    Tak jsem na to koukal a zjistil jsem, že provoz je opravdu zaviněn z největší části KDE démonem, který dotazuje adresáře a soubory s konfiguráky na změny. To se dá omezit nastavením: [DirWatch] PollInterval=60000 NFSPollInterval=60000 v souboru $KDEDIR/share/config/kdeglobals. Standardní hodnoty jsou 500 a 5000 ms, ale přesto, že jsou dotazované soubory na NFS, tak kded je dotazoval každých 500 ms. Nicméně stále ještě nějaký provoz zůstává. A jedná se o záležitost čistě KDEčkovou, protože v textu či třeba WindowMakeru je síť po načtení skoro bez provozu. Někdy samozřejmě chci zkusit vyladit výkon -- používám standardní velikosti NFS paketů, což není nejlepší a můžu zkusit porovnat verze NFS apod., ale nějak nebyl čas.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.