Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ahoj, mám problém.
Problém, který se řeší často. Pro někoho problém, pro někoho naprosto normální, každý máme hold jiné názory, představy a očekávání.
Mám notebook, který má rozlišení 1280x800. To je dnes už takřka nic moc. Ale na Windows to stačí a i na těch Windows člověk nemá pocit nedostatku "volného místa" nejenom na ploše.
Nechci tady řešit velikost ikon na ploše, nechci ani řešit vyhlazování fontů a podobně, ale jediné, s čím si nevím rady a co mě doopravdy rozčiluje, je to, že např. tlačítka typu OK, Použít, Zrušit atd. jsou narozdíl od Windows strašně moc velká - skoro až gigantická. To samé platí i pro programové nabídky - prostě ten ošklivej tlustej pruh, co hned člověka bouchne do očí, když si vybere v aplikacích kteroukoliv položku.
Mám tedy dotaz, který ač zní primitivně a jednoduše, tak asi zas tak jednoduchý a primitivní nebude: Poradíte mi nějaké vhodné téma, nebo úpravu, kterou bych svůj pro mne nepřekonatelný, problém vyřešil ? Prostě něco, co by mi udělalo Gnome přehledné, hladké a prostě oku lahodící ? Já doposud nic přijatelného nenašel.
S fonty a ikonami jsem se už popral, ale tohle mě prostě odrazuje.
Na vyšších rozlišeních už problém nemám, tak už se to relativně "ztratí".
Děkuji za každou radu a přeji hezký den.
Opravdu nikdo ?
Věřím, že nejsem jediný, komu to vadí....
toto aj mna rozculuje, ked mi hodi do 800x600tak nemozem ani len dociahnut na tlacitko pouzit aby som zmenil rozlisenie. Okno s rozliseniami by malo byt male aby sa voslo na obrazovku. Dobre by bolo aby sa voslo aj na 320x240. Taky zacitocnik nema sancu to dat spat.
Koukám, že zatím skoro bez odpovědi.
Já to vidím tak, že např. pro nováčky je to nepřekonatelnej problém.
V tuto chvíli jsem na tom tak, že Linux dokáže nahradit můj současný dektop.
1) internet si prohlédnu
2) poštu si přečtu
3) RDP mi funguje
4) k Exchange 2007 se připojuji pomocí VirtualBoxu s XP v seamless režimu
5) to samé akorát pro CISCO VPN klienta, potom bridge na fyzický HW
6) obrázky si prohlídnu
7) fotky si taky stáhnu z foťáku
8) CITRIX taky jede
.........atd.......
...........ale ta ohavná velikost oken / tlačítek je prostě nepřekonatelná a od práce odrazující. Prostě nejsem schopnej se rozumně vejít na 1280x800. Pokud to doopravdy porovnám třeba s Windows, tak je to velký rozdíl a velké PLUS pro Windows.
Opravdu by nikdo neporadil ?
Jak to myslíš ?
Tam to jde ještě nějak detailnějc ?
Mě nejde o vyhlazování fontů, mě jde o tu kravskou velikost tlačítek "OK" "POUŽÍT", atd...
Vůbec neřeším fonty ani vyhlazování.
Tak když jsem změnil DPI na 20, tak tlačítka OK, POUŽÍT, ZRUŠIT atd jsou stále velké jako kráva, zatím co všechno ostatní je tak malý, že bych potřeboval lupu abych to vůbec přečetl
Jako přílohu přikládám screenshot svého desktopu, kde červenou barvou je zvýrazněno to, co se mi nelíbí. Zbytek mi už přijde krásnej, čistej hladkej, prostě použitelnej. Problém mám tedy opravdu už jenom s těma tlačítkama.
A ta tlačítka "Nápověda", "Zavřít", "Podrobnosti" ..... ?
gtk-icon-sizes = "gtk-button=16,16:panel-menu=16,16:gtk-large-toolbar=16,16:gtk-small-toolbar=16,16"Taky můžete zkusit použít 8 místo 16, to by mohlo taky fungovat. Aby se to nějak projevilo, možná budete muset změnit téma na jiné a zase zpět.
Nejprve bych použil defaultní téma distribuce. Vypnul popisy tlačítek : pravé tlačítko myši na ploše > Nastaveni vzhledu -> záložka rozhraní. Zkuste použít téma, které nemá ikony na tlačítkách OK,zavřít, nápověda.
Tiskni
Sdílej: