Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Ahoj,
Opravte mě pokud se mýlím, ale takhle zatím chápu detekci HW (během běhu systému):
-Uživatel připojí třeba USB flash disk
-Jádro pozná hardware a udělá 3 věci:
-Zkusí spustit uevent helper program, jak bylo definováno při kompilaci jádra (výchozí nastavení je /sbin/hotplug). Může to být i skript. Ten vytváří zařízení pomocí mknod; informace dostane jako proměnné od jádra.
-Vytvoří uevent, který pošle přes netlink. Záleží pak na daemonu, aby událost zachytil a jednal podle toho. Takový daemon je třeba udev nebo hotplug{,2}.
-Získané informace o zařízení jsou ve virtuálních fs /sys a /proc.
Stavím si vlastní systém a chci tomu porozumět. Vím, že aby se daly přečíst oddíly na disku, tak je třeba přimountovat /sys. Pak v souboru /proc/partitions bude seznam oddílů. Nyní ale dochází k problému: informace o oddílech všech blokových zařízení jsou dostupné pouze při startu systému; jakmile se něco změní, něco se podělá a soubor /proc/partitions je prázdný, neobsahuje žádné oddíly.
Pokud tomu dobře rozumím, tak by mělo být zodpovědné pouze jádro - jen kernel přeci zapisuje do /proc a jen kernel se má starat o skutečnou detekci hardwaru. Tudíž, jak je možné, že po odpojení a připojení USB flashe je seznam oddílů prázdný?
Předem díky za jakejkoli hint...
Dr. Eddy
PS: systém startuje z USB a nahrává se do paměti, odkud běží celou dobu. Tudíž vždy po startu systému je přítomen USB disk.
Řešení dotazu:
NEjake odkazy, jeste se k tomu vratim:
http://wiki.linuxquestions.org/wiki/Hotplug
https://wiki.ubuntu.com/UdevRoadmap
NN
dmesg mi vypisuje tohle:
po startu jádra detekuje vše správně, zavede ovladače a vypíše i tuto řádku:
uba: uba1 uba2
což je USB zařízení a dvě partitiony.
při odpojení vypíše USB disconnected a při připojení opět napíše že detekoval zařízení, ale už nevypíše partitiony. Zvláštní ale je, že vždy nalezne USB zařízení na jiné adrese, ikdyž USB port neměním při připojování...
2.6.28
taky mi přišlo zvláštní "uba", ale jednou se mi podařilo přimountovat ext2 fs, takže to funguje... ale jen po startu...
na tom USB flashi jsou 2 oddíly: ext2 a fat32. na tom ext2 oddíle je zavaděč, jádro a obraz ramdisku, kterej se celej nahraje do paměti. Takže jakmile se nastartuje jádro a zkopíruje ramdisk do paměti (parametr u jádra je root=ram0 myslim), tak flash by už neměl být potřeba. Systém celej běží v RAM a funguje jak má, až tedy na detekci partitionů...
Uba? Nie je to toto? Žeby ten ovládač konečne opravili?
vím, že pro zavedení do paměti nepotřebuju ovladače pro USB, ale já ten flash chci ještě po startu systému využít, resp. z něj nahrát jiné soubory, a to nejen hned po startu, ale kdykoli, kdy jádro nějaký USB flash detekuje. Tudíž je potřebuji. Pokud je tedy problém s ovladači, nevíte, které jsou vadné? Taky bych rád podporoval USB 1.1 i 2.0. Jinak jádro je monolytické, if it matters...
díky moc!
jádro funguje jak má, teď už jen dolatit hotplug2 daemon...
Díky opravdu moc, upřímně, zkoušel jsem IRC kanály, linuxquestions.org i kerneltrap.org, jen tady se mi dostalo pozornosti a řešení!
Česká komunita je nejlepší! :)
BTW: kdyby někdo narazil na stejný problém, tak stačí zakázat v jádře v Device Drivers -> Block devices -> Low Performance USB block driver.
Tiskni
Sdílej: