Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Koupil jsem flešku s instalovaným šifrovacím SW - samozřejmě OWU (only -Windows-usable). Je nějaké řešení (SW), který je multiplatformové?
- nadefinuje šifrovanou oblast na flešce
- kdekoliv se připojím, SW (Java???) vyžádá autentizační údaje
Hmm, to asi vyžaduje instalovanou aplikaci na kompu - což mi nevyhovuje.
Má představa je, že se to dá zpustit jako portable-aplikace z flešky - buď z distra-Linuxu (Mandriva, openSUSE, Ubuntu) a současně i MS-WindowsXX.
: to asi vyžaduje instalovanou aplikaci na kompu - což mi nevyhovuje.
To vyžaduje mať zapnutú aplikáciu starajúcu sa o dešifrovanie. TC sa dá spustiť aj z flashky.
Jediný problém je v tom, že multiplatformita TC nezahŕňa napríklad PocketPC (Mameo alebo WinCE) čo napríklad mne chýba. Ale to je môj problém ktorý je riešiteľný napríklad pomocou FreeOTFE. Na detegovateľnosť TC sa môžem ja osobne vykašlať.
:S tou detekovatelností Truecryptu to není tak slavné
Pekné, ešte by som odporučil attrib +H a security concept je na svete.
:PDA? Pokud tam neběží linux, tak smůla.
Ja sám vlastním N770 ktorý má natívne Linux Maemo. Do popredia sa dostávajú PDA/Web tablety/Smart Phone s Androidom, napríklad HTC Hero a aj samotné ubuntu sa trepe na takéto platformy spolu s inými distribúciami.
:FreeOTFE .... je někde nějaké srovnání s Truecryptem?
Ohľadne support matrix, tak FAQ majú na stránke.
:Co tak na to koukám, tak píšou podpora Windows a mobilních Windows, ale co Linux, Mac a BSD systémy?
Ohľadne support matrix, tak FAQ majú na stránke.
:Ad detekovatelnost
Myslím že som sem dal link na program TC Hunt. Aj kryptované súbory obsahujú dáta ktoré sa s určitou pravdepodobnosťou dajú pouziť ako dôkaz existencie. Neumožní to prelomiť, ale umožní poukázať na to.
:Ad support matrix:
FAQ, napríklad otázka "Which PDAs will FreeOTFE4PDA work with?". Ak to nestačí, tak sa určite nájde niekto čo za poplatok spracuje peknú tabuľku aj s koláčovým grafom a prezentáciou. Ja to však nebudem.
:Docetl jsem se akorat ze pod Linuzem to nebezi
To hovorí za všetko. FreeOTFE podporuje okrem iného aj LUKS/dm-crypt a crypto loop "losetup". Problém v pochopení segmentu programov typu FreeOTFE alebo TC je v tom, že oba nástroje majú za úlohu nahradiť transparentnú blokovú vrstvu ktorá zabezpečuje kryptovanie. Takáto bloková vrstva je už dávno implementovaná v Linuxe, MAC OS X (BSD nespomínam, nepoužívam) . Nakoľko FreeOTFE vie použiť LUKS/dm-crypt z Linuxu, tak nie je potreba jeho portovania nakoľko je zachovaná interoperabilita.
Ina zaujímalo by ma akú potrebu máš prenášať dáta medzi všetkými spomínanými platformami, teda či je iná ako teoretická. Ak by to bolo naozaj potrebné, tak nepochybujem že namiesto vykecávania sa radšej siahneš po nejakých dostupných porovnaniach a spravíš revíziu cenovej ponuky dodávateľov ktorý k produktu zahrnú aj podporu.
Aj kryptované súbory obsahujú dáta ktoré sa s určitou pravdepodobnosťou dajú pouziť ako dôkaz existencie.Ne, to teda neobsahují. V pátek má vyjít (můj :) článek a v něm je podrobněji rozebrané, jak TCHunt (ne)funguje.
Teším sa naň, hlavne na definíciu reprezentatívnej vzorky a štatistické spracovanie údajov.
největší průšvih je, že Windows absolutně nechápe víc než jednu partišnu na libovolnym přenosnym médiu (flash, karty, ap.).
To je divné, kámoš má na flešce dvě partišny a pod jehoVistama mu to normálně funguje. Bohužel se ho na to ale během následujícího měsíce nebudu moct zeptat.
Tiskni
Sdílej: