abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    7.5. 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 13:44 | Komunita

    Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2023. Vybráni byli Bruno Haible za dlouhodobé příspěvky a správu knihovny Gnulib, nováček Nick Logozzo za front-end Parabolic pro yt-dlp a tým Mission logiciels libres francouzského státu za nasazování svobodného softwaru do praxe.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    7.5. 13:11 | IT novinky

    Před 10 lety Microsoft dokončil akvizici divize mobilních telefonů společnosti Nokia a pod značkou Microsoft Mobile ji zanedlouho pohřbil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 21:33 | Komunita

    Fedora 40 release party v Praze proběhne v pátek 17. května od 18:30 v prostorách společnosti Etnetera Core na adrese Jankovcova 1037/49, Praha 7. Součástí bude program kratších přednášek o novinkách ve Fedoře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (8%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 144 hlasů
     Komentářů: 10, poslední včera 17:35
    Rozcestník

    Dotaz: initrd: no such device or address

    1.9.2009 00:06 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    initrd: no such device or address
    Přečteno: 418×

    Zdravím,
    stavím si takové malé liveCD na slackwaru, plánuji použít doupravené linux-live skripty ("upstream" verze je skutečně už hodně tlustá), nikdy jsem nepřišel na chuť initial ramdiskům, tak se to pokouším napravit teď.

    Nakonfiguroval jsem si vlastní minimální kernel (1.1MB + 16MB moduly), filesystem drivery hodil (spolu s ATA/SATA/etc) jako moduly s tím, že je budu načítat v initrd (což je ta pointa, pokud jsem to dobře pochopil). Na samotné liveCD to asi potřeba nebude, ale rád bych byl schopen bootovat třeba z USB.

    Tudíž jsem se pustil do - alespoň pro začátek - zkoušení initrd za pomoci qemu emulace. Velkou škodou je, že qemu neumí tak snadno "copy & paste", takže většinu z toho zde musím přepsat ručně (vím, jde to přes txt soubor a loop mount, ale z napůl funkčního busyboxu stěží).

    lspci mi jako IDE vyhodil

    00:01.1 IDE interface: Intal Corporation 82371SB PIIX3 IDE [Natoma/Triton II]
    

    a po rychlém findu v /lib/modules/ jsem usoudil, že piix.ko modul bude ten pravý. Samotný filesystém je ext2, logicky jsem proto zkusil něco jako

    mkinitrd -c -m ext2:piix -k 2.6.29.6 -o /boot/custom/initrd.gz
    

    moduly byly přidány, lilo proběhlo úspěšně a já restartoval.

    Po rebootu na nový kernel na mě čekal můj milý ash shell a busybox:

    mount: mounting /dev/hda1 on /mnt failed: No such device or address
    

    Tento error nevidím poprvé, měl jsem s ním problémy na debianu, když jsem se pokoušel udělat raid1 dualboot přes lilo (automatické nabootování z 2. disku, pokud je první kaput, bez diskety), nepamatuji si, jak jsem to tehdy vyřešil, ale příčina nalezena nebyla.

    Trochu jsem se rozhlížel a vypadá to, že tenhle initrd používá mdev -s na vytvoření blokových zařízení v /dev/. Ten pravděpodobně prohledává /sys/block/ a vytváří zařízení podle toho, což je pěkná věc, dala by se použít jako odlehčená verze udevu na ostrém systému (/proc/sys/kernel/hotplug), nejprve jsem myslel, že /dev/hda (3,0) a /dev/hda1 (3,1) má na svědomí on, ale vypadá to, že tyto zařízení tam nacpal už slackwarácký mkinitrd ("init" - který je použit místo linuxrc - je nevytváří a mdev také ne).

    Příčina toho všeho je asi v neexistujícím hda/hda1 v /sys/block/, resp. /sys/devices/virtual/block/, v /sys/bus/ide/devices/ však obě zařízení jsou, po modprobe piix při startu vypsal kernel dvě daná IDE zařízení (podle /sys/bus/ide/devices/*/model jde o QEMU HARDDISK a QEMU CD-ROM, drivername sedí - hda a hdc, modalias je ide:m-disk.

    Nicméně ať se snažím sebevíc, kernel je prostě nedetekuje jako bloková zařízení (asi) a symlinky v /sys/block/ nevytvoří.

    Stejnou chybovou hlášku (no such device or address) hází na předvytvořené /dev/hda samozřejmě i jiné nástroje, jako hdparm, cat, apod. Zkusil jsem do initrd přidat další moduly, které by snad něco s IDE/ATA mohly mít společného, ale nic nepomohlo.

    Tak se obracím na vás, je možné, že má chorá mysl něco triviálního zkonila, ale hledal jsem tady i na Googlu a o podobném problému se toho moc nepíše. Tutoriály o vytváření initrd jsou, vesměs typu "mkinitramfs -o /boot/initrd.gz 2.6.x.y a je to hotovo", případně popisují tvorbu malého initial ramdisku ručně, bez modulů a mountování "skutečného" filesystému.

    Odpovědi

    2.9.2009 00:06 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: initrd: no such device or address

    Tak jsem problém snad vyřešil. Byla to celkem nešťastná shoda více okolností - jednak jsem přesně nepochopil podstatu mdev z busyboxu, jednak "mkinitrd" ze Slackware nevytváří initrd, ale initramfs (tedy tmpfs), navíc tam cpe všechno tak nešikovně, ani modules.dep nevygeneruje / nepřekopíruje. To mělo za následek situaci, kdy qemu harddisk potřeboval "ide:m-disk", což je alias pro ide-disk, který je opět aliasem pro skutečný modul ide_gd_mod. To ale mdev díky chybějícímu modules.dep nemohl tušit a tak neudělal nic.

    Ono by to až tak nevadilo, kdybych si tyto aliasy vygrepoval sám a přidal ide_gd_mod do initrd spolu s ext2 a piix. Totiž samotný ide_gd_mod toho moc neudělá, v tomto případě je potřeba i modul piix (což byla jedna z těch nepříjemných shod okolností, testoval jsem jednou samotný piix, pak samotný ide-disk, atp.).

    Jsem rád, že mám tento případ za sebou, pro liveCD si stejně musím vytvořit initramfs "from scratch", tam by podobná situace neměla nastat.

    ... snad :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.