abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    10.5. 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    9.5. 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    9.5. 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (64%)
     (7%)
     (13%)
     (15%)
    Celkem 163 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 10.5. 18:00
    Rozcestník

    Dotaz: Počet primárních oddílů na disku

    14.11.2009 20:42 pepe1 | skóre: 13 | blog: abcde
    Počet primárních oddílů na disku
    Přečteno: 3901×
    Příloha:
    Ahoj, po koupi nového disku jsem ho rozdělil pomocí Gparted na sda1/ntfs boot C/, sda2/ext4/, sda3/swap/,sda4/rozšířený oddíl/,sda5/ext2/sda6/ntfs D. Asi by to mělo být ok primární oodíly mohou být prý pouze čtyři včetně rozšířeného. Bohužel ve Win 7 nebo ve Vistě je logická jednotka pouze sda6. Mohu to takto ponechat, nebo se raději sda6 zrušit a raději místo něho vytvořit větší sda1?

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    14.11.2009 20:48 Jaroslav Kopal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počet primárních oddílů na disku
    Já žiju v domění že primární oddíl je na každém fyzickém disku pouze jeden. Všechny ostetní jsou rozšířené a můžou být i logické.
    14.11.2009 22:48 Jaroslav Kopal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počet primárních oddílů na disku
    Tak přesně je to takhle: Poznamenal jsem si to a nyní jsem to našel:

    Na jednom fyz. disku může být max. 1 oddíl Primary Na jednom fyz. disku mohou být max. 4 oddíly Extended V jednom Extended oddílu mohou být max. 4 Logical oddíly.
    14.11.2009 23:10 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počet primárních oddílů na disku

    Tak to rozhodně ne. V prvním sektoru disku je kromě primárního bootloaderu tabulka rozdělení disku, která má čtyři položky. Oddílům, které jsou zapsané tam, říkáme primární. Protože časem vyvstala potřeba mít více než čtyři oddíly, bylo vymyšleno rozšíření, kdy jeden z těch primárních oddílů označíme jako extended a ten pak funguje jako jakýsi kontejner na další oddíly. V jeho prvním sektoru je pak tabulka, ve které mohou být další oddíly (DOSovou terminologií logické disky, čert ví, jak tomu říkají teď). Obvykle je to řešeno tak, že první sektor toho extended oddílu obsahuje tabulku, kde je první oddíl (linuxovou řečí např. sda5) a jako druhý opět extended oddíl, který zase obsahuje jeden oddíl (sda6) a extended atd.

    Tímto způsobem lze zřetězit oddílů v podstatě kolik chcete (zcela určitě víc než čtyři, pár takových systémů mám). V Linuxu je limit 31 oddílů pro hd*, a 15 pro sd*, ale to není limit systému partition tabulek, ale toho, jak jsou přidělována major a minor čísla blokových zařízení. Na druhou stranu, pokud někdo potřebuje víc než 15 oddílů, měl by zvážit, jestli jsou klasické tabulky tím správným řešením a jestli nepoužít něco sofistikovanějšího, např. LVM.

    Na jednom fyz. disku může být max. 1 oddíl Primary

    Pravděpodobně si pletete termíny primary a active (bootable). Nebo jste se nechal zmást tím, že windowsový fdisk vám nedovolí vytvořit víc než jeden jeho primární oddíl. Ale to ještě neznamená, že jich tam nemůže být víc, když je tam udělá někdo jiný (třeba linuxový fdisk).

    15.11.2009 10:26 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počet primárních oddílů na disku
    Ještě by se asi pro rozšíření obzorů patřilo dodat, že toto všechno stejně platí, pouze je-li disk rozdělen způsobem zavedeným v MS-DOSu, a tedy kompatibilně se systémy od Microsoftu. Také bych ho mohl rozdělit např. BSD-stylem (myslím v dedikovaném módu), a pak by neplatily nejen ty počty, ale ani by neexistovaly pojmy jako primární a rozšířený oddíl, protože tabulka rozdělení disku by zkrátka vypadala jinak.
    Gilhad avatar 15.11.2009 01:47 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počet primárních oddílů na disku
    Ne, to je jen omezeni, kdyz to delate prez DOSovy/Windowsi fdisk (protoze to neumi lip). (Obdobou je tvrzeni mene znalych uzivatelu, ze internet je to modre ecko - neni, je to jedna z mnoha cest, jak se k nemu dostat - i kdyz pro ne je to treba jen ta jedina, kterou pouzivaji)

    Na disku muzou byt az 4 primarni oddily. Eventualne az 3 primarni a 1 rozsirujici, ktery obsahuje jeden nebo vice logickych oddilu.

    Uz jsem nainstaloval par stovek pocitacu se 4 primarnimi oddily, takze praktickou strankouveci si jsem jist. A co se tyce stranky teoreticke, tak ty struktury taky znam a mnohokrat jsem si s nima hral.
    15.11.2009 10:23 pepe1 | skóre: 13 | blog: abcde
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počet primárních oddílů na disku
    Moc dějuji všem za vysvětlení. Podle všeho tedy Visty a Win 7 ten extendet oddíl nepočítají za oddíl protože je v pořadí pátý viz přílohu v původním příspěvku! Z toho tedy moudrý moc nejsem, protože kdybych vytvořil podobné rozdělení ve Vistě, nebo W7 vypadalo by jinak.
    Gilhad avatar 15.11.2009 12:07 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počet primárních oddílů na disku
    Windows maji tendenci si delat veci po svem a uzivateli nerict co presne udelaly, aby ho zbytecne nezatezovaly fakty. Radeji prezentujou nejakou zjednodusenou predstavu o stavu veci, ktera dle jejich mineni by mela kazdemu (BFU) stacit, zabalenou do barevnych obrazku a klikacich ikonek. Pak to vede k tomu, ze uzivatel zazalohuje disk C: zkopirovanim na plochu a nasledne ho smaze, aby mel vic mista (ano, stalo se) ... z pohledu toho uzivatele to smysl dava, protoze ve Windows to vypadalo, ze plocha>tento pocitac>disk C: (a za humorne to povazuje jen ten, kdo vi, ze plocha je naopak jen jeden z adresaru, ktery na tom disku C: mel - ale windows to postizenemu uspesne zatajily)
    Řešení 1× (pepe1 (tazatel))
    15.11.2009 13:58 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počet primárních oddílů na disku
    Tak jak jsi to popsal v původním dotazu je to OK windovs jsou blbé a v extended oddílu jako logické oddíly vidí pouze své a pokud je logický oddíl naformátován na něco co není fat nebo ntsf tak to nevidí a nepočítají, dokonce to neumí smazat a potom nejde odstranit extended oddíl s tím že je tam logická jednotka ale windows žádnou neviděl protože tam byla ext2 z linuxu. (Nevim jak je to v nejnovějších windows)

    Pokud chcete používat windows i linux tak jsem vždy doporučoval první primární oddíl udělat pro windows, a zbytek extended a v tom si udělat další pro windows a linux, prostě linux umí bootovat odevšad, s windows bývá někdy problém (i když i windows jde přemluvit, ale nebývá to jednoduché).
    15.11.2009 19:30 pepe1 | skóre: 13 | blog: abcde
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počet primárních oddílů na disku
    Děkuji za radu. Pomocí Gparted jsem oddíly změnil podle tvé rady jeden primární a zbytek je rozšířený oddíl. Sice ve Win7 zase je označen jako rozšířený až ten ntfs D: ale Ubuntu 9.10 které se mi právě podařilo nainstalovat zobrazuje oddíly správně. Tak se tím již nebudu zabývat. Ještě jednou díky!
    15.11.2009 22:32 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počet primárních oddílů na disku
    Tím jak si to pojmenujou windows bych se nezatěžoval, pokud vám budou sedět písmenka a nebude to pod windows dělat neplechu.

    Vše kromě jedné primární vše vložit do extended oddílu doporučuji proto že potom v té extended můžete dělat co chcete a windows by měly vždy naběhnout z C: a když smažeš linux tak oprava mbr z windows je bez problému.

    A pokud nesmažeš nebo nepřesuneš linuxový oddíl tak bude fungovat i grub v MBR.

    PS. Jinak jsi to klidně mohl nechat jak jsi to měl původně.
    16.11.2009 08:49 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počet primárních oddílů na disku
    V linuxu čísla oddílů 1-4 (např. jména hda1..hda4) odpovídají čtyřem záznamům v základní partition table v MBR. Pokud vytvoříte extended oddíl = "kontejner" (využijete k tomu jeden z těchto 4 základních "slotů") a uvnitř tohoto "extended kontejneru" vytvoříte vložený skutečný FS oddíl (zvaný "logický"), tak ho Linux taky bude brát jako pátý (tj. hda5), aby se to za žádných okolností nepletlo s těmi čtyřmi základními sloty v MBR...

    Ten screenshot ze "správy disků" ve Windowsech je zajímavý. Osobně netuším, nakolik je povinné, aby oddíly v tabulce rozdělení byly fyzicky na disku poskládány za sebou tak, jak jdou za sebou "pointery" v tabulce rozdělení :-) Ale vůbec bych se nedivil, kdyby Widle taky zobrazily napřed primární oddíly a pak za nimi teprve logické. Je to možná nejjednodušší na implementaci - jednodušší než řešit zobrazení složité dvouvrstvé logiky, že je tam uprostřed nějaký extended oddíl, který je vlastně jenom kontejnerem na logické oddíly, a pak ty logické oddíly uvnitř extended oddílu taky zobrazit.
    [:wq]
    Gilhad avatar 16.11.2009 11:41 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počet primárních oddílů na disku
    oddily nemusi byt fyzicky ve stejnem poradi, jako jsou jejich pointery, Linux s tim potize nema, Windows to ale obcas nepoberou...
    otasomil avatar 15.11.2009 15:16 otasomil | skóre: 39 | blog: puppylinux
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počet primárních oddílů na disku

    >>>jsem ho rozdělil pomocí Gparted na sda1/ntfs boot C/

    Spravne .... win patri vzdy na prvni oddil ... jinak patalie

    Oddil na ktery chcete pristupovat i z win tak dbejte aby byl primarni - toto se tyka obzvlast win xp. Vista a 7 jiz nemaji s tim problem.

    K čemu hudba, která nevede k extázi... Stop MDMA !!! I spam umí být roztomilý
    15.11.2009 15:24 xhc258
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počet primárních oddílů na disku
    Proč? Win XP žádný problém s logickými jednotkami nemají.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.