V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
crontab: * * * * * tomas wget -rP /home/tomas/pozadi adresaIPkamery
Řešení dotazu:
xwininfo: Window id: 0x60000f "xterm" Absolute upper-left X: 2 Absolute upper-left Y: 85 Relative upper-left X: 0 Relative upper-left Y: 25 Width: 579 Height: 316 Depth: 8 Visual Class: PseudoColor Border width: 0 Class: InputOutput Colormap: 0x27 (installed) Bit Gravity State: NorthWestGravity Window Gravity State: NorthWestGravity Backing Store State: NotUseful Save Under State: no Map State: IsViewable Override Redirect State: no Corners: +2+85 -699+85 -699-6.4 +2-623 -geometry 80x24+0+58ID okna je 0x60000f, to treba nastavit xloadimage -windowid 0x60000f obrazok.png
Lze z commandliny nastavit obrázek na pozadí?
Lze, podívejte se třeba na hsetroot
. Desktopové prostředí ale může takto nastavené pozadí překrýt vlastním (nevím jak je na tom Xfce nebo LXDE, ani jedno z nich nemám).
xfconf-query -c xfce4-desktop -p /backdrop/screen0/monitor0/image-path -s /path/to/snapshot
/backdrop/screen0/monitor0/image-patha
/path/to/snapshotnemám nikde takové adresáře. Napsal jsem tedy toto:
xfconf-query -c xfce4-desktop -p 2010-01-07\ 13-00-22.jpg -sOdpověď jsem dostal tuto:
** (process:11859): CRITICAL **: Failed to init libxfconf: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.A změnila se mi ikona v horním panelu která signalizuje stav baterie xfce4-power-manager.
Spis zkuste
xfconf-query -c xfce4-desktop -p /backdrop/screen0/monitor0/image-path -s /home/uzivatel/obrazekkamery.jpg
Jen pro upresneni, /backdrop/screen0/monitor0/image-path je nejspise nejaka cesta "registru" v Xfce, kde je ulozena cesta k obrazku na pozadi, toto je tam tedy dulezite. Teprve az /path/to/snapshot melo naznacovat, ze to se melo zamenit za obrazek, kde je ulozen snapshot z kamery
xfconf-query -c xfce4-desktop -p /backdrop/screen0/monitor0/image-path -s /home/tomas/obrazek.jpgje také funkční.
feh --bg-center /home/tomas/obrazek.jpgdokáže změnit pozadí i v LXDE. Moc děkuji všem za pomoc.
feh --bg-center obrazek.jpgzmění pozadí v Xfce 4.6.1. Není to úplně nejlepší, protože to dost zatíží procesor při změně obrázku. Dojde k tomu že feh pozadí sice změní, ale Xfce má snahu to pozadí zase změnit. Xfce tedy nastaví znovu obrazek.jpg na pracovní plochu (který je nastaven v xfdesktop-settings) tento obrazek.jpg už je ale přepsaný novějším, takže dojde k aktualizaci obrázku na pracovní ploše. Pozadí kolem obrázku na pracovní ploše je nejlepší nastavit na černou barvu, protože jinak tam bude přeblikávat černá barva.
Tiskni
Sdílej: